Pasaulyje

2019.09.16 17:38

Po atakų prieš Saudo Arabijos naftos infrastruktūrą žvilgsniai ir toliau krypsta į Iraną

BNS, LRT.lt2019.09.16 17:38

Ginklus, panaudotus per savaitgalį Saudo Arabijos naftos infrastruktūrai smogusių dronų atakas, parūpino senas karalystės priešas Iranas, pirmadienį pranešė Rijado vadovaujama koalicija, kovojanti Jemene.

„Tyrimas tęsiasi ir visi požymiai rodo, kad per abi atakas panaudoti ginklai atkeliavo iš Irano“, – žurnalistams Rijade sakė koalicijos atstovas pulkininkas Turki al Maliki.

Dabar atliekamas tyrimas siekiant išsiaiškinti, „iš kur jie buvo paleisti“, pridūrė jis.

Atsakomybę už atakas prieš du svarbius naftos objektus prisiėmė Jemene veikiančių husių sukilėlių pajėgos, bet JAV paneigė, kad jos buvo surengtos iš šios karo draskomos šalies.

Kai kurie JAV pareigūnai aiškinasi, ar atakos galėjo būti organizuotos iš Irako arba Irano, bet Irakas sekmadienį paneigė, kad jo teritorija buvo pasinaudota šiems smūgiams suduoti. Pirmadienį Irako premjeras Adelis Abdel Mahdi kalbėjosi su JAV valstybės sekretoriumi M. Pompeo, kuriam sakė, kad Bagdado tikslas yra „neleisti naudotis Irako teritorija rengiant atakas prieš bet kurią kaimyninę, brolišką ar draugišką šalį“.

Kaip nurodoma premjero biuro pareiškime, M. Pompeo sakė A. Abdel Mahdi, jog JAV surinkta informacija patvirtina, kad Irako teritorija per naujausias atakas nebuvo pasinaudota.

Irake veikia kelios Irano remiamos ginkluotos ir sukarintos grupuotės, tad šalis atsidūrė keblioje padėtyje, augant įtampai tarp jos dviejų pagrindinių rėmėjų Teherano ir Vašingtono.

Irakas ragino neleisti, kad į jo teritoriją išplistų JAV ir Irano priešprieša. Iranas yra kaltinamas virtine atakų prieš laivybą strateginę reikšmę turinčiuose Persijos įlankos vandenyse.

Tačiau Izraeliui priskiriami reidai prieš Irako šiitų sukarintų grupuočių, kurios yra siejamos su Iranu, bazes išprovokavo nuogąstavimus dėl eskalacijos. Karinių pasekmių kol kas nebuvo, bet šie smūgiai padidino įtampą tarp proiranietiškų ir proamerikietiškų frakcijų Irako politikos scenoje.

Bagdadas neseniai ėmė taisyti santykius su svarbia JAV sąjungininke Saudo Arabija ir dėl to sunerimo Iranas. Šis paskelbė, kad spalio viduryje bus vėl atidarytas svarbus sienos su Iraku postas, kuris buvo uždarytas beveik tris dešimtmečius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.