Pasaulyje

2019.09.16 17:02

Britanija vis dar nepateikė įgyvendinamo pasiūlymo dėl „Brexito“, sako ES atstovai

BNS2019.09.16 17:02

Didžioji Britanija vis dar nepasiūlė jokių įgyvendinamų alternatyvų „apsidraudžiamajai priemonei“ (angl. backstop) dėl Šiaurės Airijos „Brexito“ susitarime, pirmadienį po Europos Komisijos pirmininko Jeano-Claude`o Junckerio ir Jungtinės Karalystės ministro pirmininko Boriso Johnsono derybų pareiškė Europos Sąjunga.

Pirmas B. Johnsono ir J.-C. Junckerio susitikimas akis į akį nedavė jokių didelių rezultatų, nors Dauningo gatvė tvirtino, kad tai buvo „konstruktyvus susitikimas“.

Pasak B. Johnsono, Didžioji Britanija nesutiks su „skyrybų“ susitarimu, kuriame yra „apsidraudžiamoji priemonė“, ir neatidės „Brexito“ po spalio 31-osios, net jei tą dieną reiktų išstoti be sutarties.

Pagal vadinamąją apsidraudžiamąją priemonę JK laikinai liktų ES muitų sąjungoje, kad būtų galima išlaikyti atvirą sieną tarp Airijos Respublikos ir Šiaurės Airijos.

Kaip nurodė J.-C. Junckerio biuras, Europos Komisijos pirmininkas per šį susitikimą Liuksemburge pakartojo ES nuomonę, kad Britanija turi pateikti įgyvendinamą alternatyvą apsidraudžiamajai priemonei, dėl kurios su ES susitarė B. Johnsono pirmtakė Theresa May ir kurią atmetė britų parlamentas.

„Pirmininkas Junckeris priminė, kad tai JK atsakomybė – pateikti teisiškai veikiančius sprendimus, kurie būtų suderinami su Išstojimo susitarimu“, – sakoma J.-C. Junckerio biuro pareiškime. Jis taip pat esą „akcentavo tolesnį Komisijos norą... aiškintis, ar tokie pasiūlymai atitinka apsidraudžiamosios priemonės tikslus. Tokie pasiūlymai dar nepateikti“, – sakoma pareiškime.

Be minėto pagrindinio susitikimo dar įvyko ES vyriausiojo „Brexito“ derybininko Michelio Barnier susitikimas su britų „Brexito“ sekretoriumi Stephenu Barclay.

Į susitikimą atvykusį ir iš jo išeinantį B. Johnsoną pasitiko nedidelė, bet triukšminga „Brexito“ priešininkų grupė, kuri giedojo ES himną „Odė džiaugsmui“, mojavo vėliavomis ir skandavo šūkius.

Iki „Brexito“ dienos likus vos šešioms savaitėms, abi šalys sutarė didinti derybų tempą, sakė Dauningo gatvė. Nurodoma, kad derybininkai netrukus pradės susitikimus kasdien, o ne dukart per savaitę kaip dabar.

„Sutarta, kad derybos taip pat turėtų vykti politiniu lygmeniu tarp Michelio Barnier ir „Brexito“ sekretoriaus, be to, tęsis pirmininko Junckerio ir ministro pirmininko pokalbiai“, – sakė atstovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt