Pasaulyje

2019.09.16 19:11

Ypač slapta ir gyvybę kainavusi Ukrainos karių operacija: „jis turi būti pristatytas gyvas“

LRT.lt2019.09.16 19:11

Jų misija buvo itin slapta – nepastebėtiems patekti į priešo teritoriją, sučiupti taikinį ir su juo sugrįžti į Kijevą. Jie žinojo, kad bus pavojinga, tačiau jų vadas tikino – rizikuoti verta, ir šis įsakymas gautas „iš viršaus“. Jei pasiseks, tai neva atvers kelią dideliam proveržiui – kokiam, niekas konkrečiai jiems nepasakė.

Birželio 27–osios rytą grupelė Ukrainos karinės žvalgybos operatyvininkų atsidūrė ties Rusijos remiamų separatistų mūšio linija, rašo „Radio Free Europe/Radio Liberty“. Besisaugodami minų ir bandydami išlikti nepastebėti, jie galiausiai pasiekė Snižnės miestą Donetsko regione, esantį maždaug už 20 kilometrų nuo Rusijos sienos. Ten jie įsibrovė į namą, kuriame surado savo taikinį – pliką, pagyvenusį ūsuotą vyrą – ir jį suėmė.

Jie buvo beveik pabaigę vykdyti misiją ir tuo metu kaip tik žengė Ukrainos Vyriausybės kontroliuojama teritorija už Donecko miesto ribų, kai du operatyvininkai kliudė minas, kurios sprogo visai šalia jų. Smarkiai sužeistus vyrus likusį kelią nešė kiti jų komandos nariai.

Operatyvininkai savo misiją buvo baigę dar prieš nusileidžiant saulei, tačiau tai turėjo didelę kainą. Vienas iš sužeistųjų neteko kojos, kitas mirė ligoninės patale.

Prisiminimai apie misiją, apie kurią specialiai „RFE/RL“ Ukrainos naujienų tarnybos Donbaso skyriui papasakojo joje dalyvavęs operatyvininkas, leidžia pirmą kartą atidžiai pažvelgti į tai, kaip Ukrainai pavyko sučiupti ir į Kijevą atgabenti Volodymyrą Cemachą – vyrą, kurį Nyderlandų atliekamo tyrimo dėl „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvo numušimo vadovas pavadino „įtariamuoju“.

Kai buvo numuštas reiso MH17 lėktuvas, nusinešęs visų jame buvusių 298 keleivių gyvybes, V. Cemachas, 58-erių Ukrainos pilietis, Snižnės gyventojas, Rusijos remiamų separatistų oro pajėgų vienete Donetske ėjo vadovo pareigas. 2015 m. rusų kanalo „Current Time“ atkapstytame vaizdo įraše jis gyrėsi padėjęs paslėpti Rusijos „Buk“ raketų sistemą, kuria, anot Nyderlandų tyrėjų, ir buvo numuštas minėtasis lėktuvas.

Ukrainos saugumo tarnyba, Gynybos ministerija ir prezidento Volodymyro Zelenskio kanceliarija atsisakė komentuoti V. Cemacho sulaikymo operaciją ar patvirtinti detales, kurias „RFE/RL“ atskleidė kalbintas šaltinis.

Tačiau operatyvininko pasakojimai glaudžiai siejasi su „RFE/RL“ išanalizuotais Ukrainos ir Rusijos žiniasklaidos pranešimais apie V. Cemacho sulaikymą ir socialinių tinklų įrašais apie smarkiai sužeistus operatyvininkus.

„Jis privalo būti pristatytas gyvas“

Dėl pareigų karinėje žvalgyboje panoręs likti anonimu, V. Cemacho suėmimo misijoje dalyvavęs operatyvininkas pasakojo, kad ją gerokai iš anksto suplanavo aukštesnė valdžia, tačiau leidimas misiją vykdyti specialiųjų operacijų komandai, kurią sudarė įvairių žvalgybos ir saugumo tarnybų nariai, buvo suteiktas tik prieš dieną.

„Jei kas nors nepasisektų, geriau žinoti mažiau“, – pasakojo operatyvininkas, prisiminęs pokalbius su savo vadais misijos išvakarėse. Jiems niekas net nepasakė vyro, kurį jie rengėsi sučiupti, vardo. Atskleidė tik tai, kaip jis atrodė ir kur buvo.

„Vienos žvalgybos tarnybos, su kuria bendradarbiavome, vadui uždavėme du klausimus – ar galime pašalinti klientą, jei kas nors nepavyks, ir ar ši operacija verta tokių rimtų pastangų“, – prisimena operatyvininkas.

„Į pirmąjį klausimą vadas atsakė „Ne, jokiu būdu. Jis privalo būti pristatytas gyvas.“ Į antrąjį (klausimą) vadas atsakė maždaug taip: „Taip, ši operacija verta pačių didžiausių pastangų. Jei viskas pasiseks, tai bus proveržis“, – su „RFE/RL“ prisiminimais dalijasi operatyvininkas.

Palikę Donetską, operatyvininko komandos nariai išėjo iš Ukrainos fronto linijos, pasitraukė į niekeno žemę ir tyliai praslinko pro separatistų šaudymo vietą.

Anot jo, jiems tai pavyko todėl, kad jie buvo patyrę kariai, jau anksčiau kovoję šiame regione ir gerai pažinoję šias vietoves.

Tarp jų buvo ir karys Oleksandras Kolodiažnijus, 2014 m. kovojęs kruvinoje Donetsko oro uosto kovoje ir 2016 m. dalyvavęs kautynėse Avdijivke. 45-erių O. Kolodiažnijus šiuose susirėmimuose buvo sužeistas tris kartus, tačiau jam pavyko ir vėl atsistoti ant kojų. Ukrainoje jis žinomas už tai, kad griaudėjant sprogimams virš oro uosto iškėlė mėlynai geltoną šalies vėliavą.

Bėgo per minų lauką

Snižnėje komanda judėjo atsargiai, bet greitai, ir V. Cemahą suėmė jo paties namuose.

Operatyvininkas atsisakė papasakoti, ką jie darė su V. Cemachu, kai jį surado, tačiau pastarojo žmona BBC Rusijos naujienų tarnybai sakė, kad birželio 27 d. vakare grįžusi namo aptiko grumtynių ženklų, įskaitant ir kraujo pėdsakus.

BBC Rusijos naujienų tarnyba taip pat pacitavo nepatvirtintus pranešimus, kad ukrainiečių komanda V. Cemachą prigirdė narkotikų, kad šis tylėtų, ir perrengė taip, kad niekas jo neatpažintų.

Operatyvininkas teigė, kad komandai su V. Cemachu iki pat operacijos pabaigos problemų beveik nekilo.

Po to, kai nepastebėti prasmuko pro separatistų šaudymo vietas ir grįžo į niekieno žemę, operatyvininkai atsidūrė viduryje minų lauko. Anot operatyvininko, skubėdami patekti į kitą pusę, O. Kolodiažnijus ir dar vienas komandos narys kliudė miną.

„Vyrukai bėgo nuo kalno, Saša parkrito ant klubo ir kliudė miną“, – pasakojo operatyvininkas, mažybiniu vardu vadindamas O. Kolodiažnijų.

Likusį laiką sąmonės netekusį O. Kolodiažnijų nešė kiti jo komandos nariai. Antrajam vyrui su sutrupinta koja taip pat prireikė pagalbos.

V. Cemachas nedelsiant buvo nuvežtas į Kijevą, o O. Kolodiažnijus su kitu vyru nugabenti į ligoninę, „RFE/RL“ pasakojo operatyvininkas. Gydytojai buvo priversti apmutuoti tai, kas dar buvo likę iš vyro kojos. Po dvi savaites trukusių bandymų išsaugoti O. Kolodiažnijaus gyvybę, liepos 11 d. jis mirė, teigė operatyvininkas.

Tuo metu apie jo mirtį buvo plačiai pranešta, nors jos priežastis ir nebuvo atskleista. Žiniasklaidos pranešimuose buvo rašoma tik tiek, kad O. Kolodiažnijus, kuris, kaip pranešama, prieš karą dirbo prekybos atstovu, buvo mirtinai sužeistas vykdydamas operaciją netoli fronto linijos.

Kijeve V. Cemachas buvo apkaltintas teroristinės organizacijos kūrimu, už kurį jam gresia iki 15 metų kalėjimo. Tačiau teisiamas jis nebuvo.

Rugsėjo 17 d. Kijevo Boryspilio oro uoste V. Cemachas buvo įsodintas į Rusijos Vyriausybės lėktuvą ir nuskraidintas į Maskvą kartu su kitais 34 kaliniais. Kaip besibaigiant mainams žiniasklaidai sakė V. Zelenskis ir Bakanovas, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareikalavo, kad jis būtų įtrauktas į mainuose dalyvaujančių kalinių sąrašą. Jie abu minėjo, kad šis sprendimas nebuvo lengvas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.