Pasaulyje

2019.09.16 11:29

Po 70 metų bus pirmą kartą publikuojami „lenkų Annos Frank“ dienoraščiai

LRT.lt2019.09.16 11:29

Ji buvo nušauta nacių 1942 metais, o jos slaptas dienoraštis yra publikuojamas tik dabar. 70 metų jis buvo laikomas banko saugykloje.

Ilgai neviešintas Holokausto dienoraštis, kurį rašė lenkų kilmės žydaitė paauglė Renia Spiegel buvo užantspauduotas Niujorko banko saugykloje, rašo CNN.

Ji buvo nušauta nacių vos sulaukusi pilnametystės 1942 metais. Renios istoriją buvo per skaudu skaityti jos išgyvenusiai seseriai ir motinai, tačiau dabar jos šeima galiausiai publikavo knygą „Renios dienoraštis: mergaitės gyvenimas Holokausto šešėlyje.“

Mergina gyveno Peremyslyje, mieste, įsikūrusiame pietvakarių Lenkijoje, kuris buvo okupuotas Sovietų Sąjungos iki 1941 metų, kol jo neperėmė naciai.

Dienoraštis, kurį sudaro beveik 700 puslapių, buvo pradėtas rašyti 1939 metų sausio mėnesį, kai Reniai buvo 15 metų. Šiame dienoraštyje ji aprašo savo pabėgimą iš bombardavimo reidų gimtajame mieste, kitų žydų šeimų pradingimą ir geto įkūrimą, rašoma CNN.

Renia ir jos sesė Elizabeth buvo atskirta nuo jų mamos, ir beveik kiekvienas dienoraščio įrašas baigiasi žodžiais „Dievas ir Bulus apsaugos mane,“ kuriuose mergina taip savo motiną taip vadina dėl nežinomų priežasčių. Poetės karjeros siekusi Renia savo dienoraštį papildė gausybe kūrinių, taip pat aprašė, kai ji pirmą kartą įsimylėjo vaikiną vardu Zygmundas Schwarzeris.

Renia buvo nužudyta 1942 m. liepos mėnesį, kai jai tebuvo 18-a – naciai ją rado besislepiančią namo mansardoje. Ji paliko dienoraštį savo vaikinui, kuris parašė šiurpinančias, širdį veriančias paskutines eilutes: „Trys šūviai! Trys žmonės žuvo! Viskas, ką girdžiu yra šūviai, šūviai.“

Prieš deportaciją į Aušvicą, Z. Schwarzeris pasidalino dienoraščiu su kažkuo kitu, kad šį pasaugotų. Jis išgyveno, persikėlė į Jungtines Amerikos Valstijas ir 1950 metais perdavė dienoraštį Renios seseriai Elizabeth ir motinai Rozai, gyvenusioms Niujorke.

Elizabeth nesugebėjo prisiversti perskaityti sesers dienoraščio, todėl nusprendė atiduoti jį į banko saugyklą saugojimui. Pasak CNN, jis čia buvo laikomas iki pat 2012 metų, kai Elizabeth duktė Aleksandra Bellak paskatino ją išversti dienoraštį į anglų kalbą, kad žmonės iš viso pasaulio galėtų jį perskaityti.

Kai mama perskaitė dienoraštį pirmą kartą, ji buvo sugniuždyta, CNN teigė Renios sesers duktė: „aš supratau, kad tai gilus ir brandus, gerai parašytas prozos ir poezijos kūrinys. Visų –izmų – antisemitizmo, populizmo ir nacionalizmo iškilimas tiek mane, tiek mano mamą privertė susimąstyti apie būtinybę išleisti šią knygą“

Ji pridūrė, kad pirmoji dienoraštį perskaičiusių žmonių reakcija buvo pribloškianti. „Tiek jauni, tiek seni žmonės gyrė kūrinį už išskirtinį rašymo stilių, įprasto, ankstesnio gyvenimo siekimą, mamos ilgesį", CNN teigė Aleksandra.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.