Naujienų srautas

Pasaulyje2019.09.16 08:58

„Kaip Hulkas iš pančių“: dėl „Brexito“ Johnsonas nedvejoja

Borisas Johnsonas sako esantis atsargus optimistas, Jeanas-Claude'as Junckeris skelbia pesimizmą, kad pavyks rasti išeitį iš „Brexito“ aklavietės. Šiandien Jungtinės Karalystės premjeras pietaus su Europos Komisijos pirmininku ir tikina, kad derybose esama didžiulės pažangos.

Londonas sako, kad ryškėja susitarimo kontūrai, bet Briuselis kartoja, kad kol kas nė negavo jo siūlymų. B. Johnsonas pasitelkė neįprastą palyginimą – sakė, kad spalio 31-ąją išstos taip, kaip milžinas Hulkas išsiverždavo ir iš tvirčiausių pančių.

Pokalbis dėl svarbiausio klausimo – Airijos sienos – labai, labai geras, sako Britanijos premjeras, ir daroma milžiniška pažanga. B. Johnsonas kartoja, kad jokiomis aplinkybėmis neatidės „Brexito“, ir, pasak spaudos, pažadėjo rasti būdą apeiti įstatymą, kuriuo parlamentas prieš savaitę jį įpareigojo prašyti dar vieno nukėlimo.

Britų derybininkas dukart per savaitę važinėja į Briuselį, bet kol kas nenuvežė nieko. Airija sako, kad visų Londono pastangų gerokai per mažai, ir praraja labai plati. „Kas iki šiol pasiūlyta – yra labai toli nuo to, ko reikia“, – teigia Airijos ministras pirmininkas Leo Varadkaras.

Pagrindinė kliūtis tebėra siena su Airija: kaip ją palikti atvirą kaip dabar, kai tai bus išorinė bendrijos siena. B. Johnsonas atmeta suderėtą sprendimą – prireikus palikti visą Jungtinę Karalystę muitų sąjungoje. Pasirodė pranešimų, kad svarstomas variantas – keblus ir rizikingas – Bendrijos taisykles taikyti tik Šiaurės Airijai.

„Užkulisiuose vyksta milžiniškas darbas. Jau matome, kur galėtų pakrypti būsimasis susitarimas, bet dar yra rimto darbo. Taigi rytojaus derybos bus svarbus žingsnis“, – sako Jungtinės Karalystės „Brexito“ sekretorius.

Tos derybos – tai pietūs su Europos Komisijos pirmininku. J.C. Junckeris kartais bučiuoja net priešus, bet šįkart nusiteikęs pesimistiškai.

„Britai nuo pat pradžių buvo daliniai europiečiai. O mums reikia visiškų europiečių“, – sakė EK pirmininkas, kurio paskutinioji diena kaip tik ir bus spalio 31-oji – diena, kai išstoti iš ES turėtų britai.

Kritikai sako, kad B. Johnsonas ir vėl blefuoja, kai žada susitarimą paskutinę minutę Europos vadovų susitikime spalio 18-ąją. Net jei per likusį mėnesį pavyks suderėti, ko nepavyko per trejus metus, likusių 13-os dienų bus per mažai susitarimui patvirtinti, ypač kai B. Johnsonas nebeturi daugumos, o rengti rinkimų parlamentas jam neleido.

Plačiau – Vykinto Pugačiausko reportaže nuo 0.50 min.

Žinios. Europos judumo savaitė: automobilį siūloma keisti dviračiu, paspirtuku, riedlente ar tiesiog daugiau vaikščioti
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi