Naujienų srautas

Pasaulyje2019.09.15 11:56

JK premjeras kalba apie „didžiulę“ pažangą „Brexito“ derybose

atnaujinta 12.20

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas šeštadienį pareiškė, kad jam pavyko padaryti „didžiulę pažangą“ derantis dėl „Brexito“ susitarimo, o savo šalį jis palygino su superherojumi Halku.

„Prireiks daug darbo nuo dabar iki spalio 17-osios“, kai Europos Sąjungos lyderiai susitiks paskutinį kartą prieš planuojamą JK pasitraukimą iš bloko, sakė B. Johnsonas laikraščiui „The Mail on Sunday“.

„Bet aš vyksiu į tą viršūnių susitikimą ir gausiu susitarimą, esu labai tuo užtikrintas. O jei negausime susitarimo, išstosime spalio 31-ąją“, – tvirtino premjeras.

Tokie B. Johnsono komentarai pasirodė prieš pirmadienį Liuksemburge vyksiančias jo derybas su Europos Komisijos pirmininku Jeanu-Claude'u Junckeriu ir vyriausiuoju ES „Brexito“ derybininku Micheliu Barnier.

Be to, pasitelkęs neįprastą analogiją, B. Johnsonas lygino JK su komiksų veikėju Halku.

„Kuo piktesnis Halkas tampa, tuo jis pasidaro stipresnis, ir jis visuomet ištrūkdavo, kad ir kaip smarkiai suvaržytas jis atrodydavo – taip yra ir su šia šalimi“, – kalbėjo ministras pirmininkas.

„Išeisime [iš ES] spalio 31 dieną, mums tai pavyks, patikėkite“, – sakė jis.

Tačiau šeštadienį JK parlamente dar labiau išaugo opozicija B. Johnsonui, vienam iš konservatorių parlamentarų perėjus pas proeuropietiškus liberaldemokratus.

Buvęs švietimo, mokslo, tyrimų ir inovacijų ministras Samas Gyimah (Semas Džima) griežtai kritikavo B. Johnsono grasinimus išstoti iš ES be susitarimo ir ragino surengti dar vieną referendumą dėl JK narystės Bendrijoje.

„Pažanga“

Premjeru B. Johnsonas tapo liepą, pažadėjęs išvesti šalį iš ES spalio mėnesį, net jei tai tektų padaryti neturint susitarimo su Briuseliu. Visgi tokiems premjero planams pasipriešino Bendruomenių Rūmai.

Praėjusią savaitę premjero politikai nepritariantys konservatoriai įstatymų leidėjai pasitraukė į opoziciją, tad B. Johnsonas Bendruomenių Rūmuose nebeturi daugumos.

Įstatymų leidėjai rugsėjo pradžioje suskubo priimti teisės aktą, įpareigojantį premjerą prašyti ES trims mėnesiams atidėti „Brexitą“, jeigu jam nepavyks sudaryti susitarimo su Briuseliu dėl išstojimo sąlygų.

B. Johnsonas nori iš naujo tartis dėl išstojimo sąlygų, kurias išsiderėjo jo pirmtakė Theresa May ir kurias keliskart atmetė britų parlamentas. Tačiau ES lyderiai tvirtina, kad esamas susitarimas yra geriausia, ką gali pasiūlyti Londonui.

Daugiausia nesutarimų kyla dėl vadinamosios apsidraudžiamosios priemonės (angl. backstop), skirtos užtikrinti, jog po „Brexito“ siena tarp Šiaurės Airijos ir Airijos Respublikos išliks atvira. Tokiu atveju JK būtų ilgą laiką priversta laikytis ES prekybos taisyklių.

„Kai gavau šį darbą, visi kalbėjo, kad pasitraukimo susitarimas niekaip negali būti pakeistas“, – teigė B. Johnsonas.

„Nuo to jau nutolta, ir, kaip žinote, vyksta labai, labai geri pokalbiai dėl to, kaip spręsti problemas su Šiaurės Airijos siena, – kalbėjo premjeras. – Daroma didžiulė pažanga.“

Vis dėlto Dauningo gatvė nemano, kad per pirmadienio derybas bus padaryta daug pažangos.

B. Johnsonas savo ruožtu pabrėžė, kad „jokiomis aplinkybėmis“ neatidės „Brexito“.

„Ryžtingas pasirinkimas“

21 konservatorius Bendruomenių Rūmuose pasipriešino B. Johnsonui paremdami įstatymą, turintį užkirsti kelią „Brexitui“ be sutarties, ir buvo greitai pašalinti iš valdančiosios partijos.

Vienas iš jų buvo S. Gyimah, dabar tapęs 18-u liberaldemokratų parlamentaru 650 vietų Bendruomenių rūmuose.

43-ejų politikas kažkada buvo laikomas kylančia torių žvaigžde ir buvo vienas iš B. Johnsono varžovų partijos vadovo rinkimuose.

Tačiau šeštadienį S. Gyimah pareiškė: „Borisas Johnsonas pateikė ryžtingą pasirinkimą nuosaikiems, progresyviems Konservatorių partijos parlamentarams: pritarti „Brexitui“ be susitarimo arba pasitraukti iš visuomeninio gyvenimo.“

„Aš renkuosi ir toliau kovoti už vertybes, kuriomis visada tikėjau – kaip liberaldemokratas“, – sakė parlamento narys.

S. Gyimah yra jau šeštas politikas, iš valdančiosios Konservatorių partijos perėjęs pas liberaldemokratus. Rugsėjo pradžioje torių parlamentaras Phillipas Lee paliko konservatorių frakciją ir prisijungė prie liberalų demokratų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi