Naujienų srautas

Pasaulyje2019.09.15 08:46

Tunise vyksta prezidento rinkimai

atnaujinta 09.01

Apie 7 mln. žmonių sekmadienį iš gausybės kandidatų rinks Tuniso prezidentą, o balsavimo baigtis šioje šalyje, laikomoje daline „Arabų pavasario“ sėkmės istorija, kol kas yra labai neužtikrinta.

Apie 7 mln. žmonių sekmadienį iš gausybės kandidatų rinks Tuniso prezidentą, o balsavimo baigtis šioje šalyje, laikomoje daline „Arabų pavasario“ sėkmės istorija, kol kas yra labai neužtikrinta.

Tarp pagrindinių kandidatų minimi žiniasklaidos magnatas Nabilas Karoui, šiuo metu esantis už grotų dėl besitęsiančio pinigų plovimo tyrimo, islamistinės pakraipos partijos „Ennahdha“ atstovas Abdelfattahas Mourou ir premjeras Youssefas Chahedas.

Ministro pirmininko populiarumo reitingams pakenkė vangi ekonomika ir brangus pragyvenimas, be to, jam teko įnirtingai neigti kaltinimus, kad N. Karoui sulaikymas rugpjūčio pabaigoje buvo politiškai motyvuotas.

Tuniso prezidento rinkimai buvo planuojami lapkritį, tačiau liepos 25-ąją mirus šios Šiaurės Afrikos valstybės vadovui Beji Caidui Essebsiui balsavimą teko paankstinti. Prezidentui buvo 92-eji.

B. C. Essebsi laimėjo pirmuosius po 2011-ųjų revoliucijos, nuvertusios prezidento Zine El-Abidine Ben Ali režimą ir sukėlusios virtinę „Arabų pavasario“ sukilimų, rinkimus.

Nuo liepos Tunise draudžiama skelbti rinkėjų apklausų rezultatus, tačiau vienas dalykas yra aiškus: dauguma rinkėjų tebėra neapsisprendę dėl sunkumų suprasti kintančią politinę padėtį.

„Renkuosi iš dviejų kandidatų – nuspręsiu balsavimo kabinoje“, – prisipažino tunisietis Sofiene`as.

Pasak jo, „sąžiningi kandidatai neturi didelių šansų laimėti“.

Kai kurie kandidatai skelbė esantys nusiteikę prieš isteblišmentą, kad atsiribotų nuo politinio elito, diskredituoto asmeninių ginčų.

Vienas iš naujokų, 61-erių teisės profesorius ir konstitucinių reikalų ekspertas Kaisas Saiedas, vengė dalyvauti rinkimuose kaip kokios nors partijos kandidatas. Jis pats lankė rinkėjus siekdamas pelnyti jų paramą savo konservatyviai platformai.

Pasitraukimas paskutinę akimirką

Dar vienas nepriklausomas kandidatas į prezidentus yra Abdelkarimas Zbidis, pirmąkart rinkimuose dalyvaujantis technokratas.

Vis dėlto jį remia B. C. Essebsi partija „Nidaa Tounes“.

Gausios kandidatų gretos – piliečiai rinksis iš 26 kandidatų – kiek sumažėjo paskutinę akimirką A. Zbidi naudai iš kovos pasitraukus buvusiam politiniam patarėjui Mohsenui Marzoukui ir verslininkui Slimui Riahi.

Tačiau daugiausia kalbama apie N. Karoui sulaikymą likus vos 10 dienų iki rinkimų kampanijos pradžios.

Tyrimai rodo, kad areštas padidino šio kandidato populiarumą.

Prieštaringai vertinamas verslininkas N. Karoui palankumą pelnė pasinaudodamas savo televizijos kanalu „Nessma“, rengdamas labdaros kampanijas ir dalindamas maistą skurdžiausiai gyvenantiems tunisiečiams.

Tačiau N. Karoui priešininkai vadina jį potencialiu Silvio Berlusconi – buvusiu Italijos premjeru, kuriam esą dalinai priklauso televizijos kanalas.

Penktadienį buvo atmestas skundas, kuriuo siekta, kad tunisiečių žiniasklaidos magnatas būtų paleistas į laisvę, nurodė jo partija ir advokatai. Pasak jo teisininkų, dviem dienomis anksčiau jis pradėjo bado streiką.

Poliarizacija tarp skirtingų stovyklų kelia grėsmę sutrikdyti rinkimų procesą, sako tarptautinės organizacijos „International Crisis Group“ (ICG) analitikas Michaelas Ayari.

„Poliarizuojantis kandidatas“

Isabelle Werenfels iš nepriklausomo Vokiečių tarptautinės politikos ir saugumo instituto (SWP) pavadino rinkimus Tunise demokratijos „išbandymu“, nes „gali tekti susitaikyti su poliarizuojančio kandidato pergale“, pavyzdžiui N. Karoui.

Nepasitikėjimą politiniu elitu gilina 15 proc. siekiantis nedarbas ir augančios pragyvenimo išlaidos.

Be to, itin svarbiam turizmo sektoriui smarkiai pakenkė džihadistų atakos.

Rinkimų apylinkės Tunise atsidarys 8 val. vietos (10 val. Lietuvos) laiku, nors didelė užsienyje gyvenanti tunisiečių bendruomenė galėjo balsuoti jau nuo penktadienio.

Kai kurios apylinkės dirbs iki 18 val. vietos (20 val. Lietuvos) laiku, o dalis jų saugumo sumetimais užsidarys dviem valandomis anksčiau.

Sekmadienį dirbs apie 70 tūkst. saugumo pareigūnų; 50 tūkst. jų bus išsiųsti į rinkimų apylinkes, pranešė Vidaus reikalų ministerija.

Pirmieji iš apylinkių išeinančių rinkėjų apklausos rezultatai turėtų būti paskelbti naktį iš sekmadienio į pirmadienį, bet oficialius preliminarius rezultatus rinkimų komisija veikiausiai paskelbs antradienį.

Prezidento rinkimų antro turo data kol kas nėra paskirta, tačiau balsavimas turi įvykti iki spalio 23 dienos. Neatmetama galimybė, kad jis bus surengtas spalio 6-ąją, kai vyks parlamento rinkimai.

Pastarasis balsavimas turėtų būti daug svarbesnis, nes Tunise įsitvirtino parlamentinės demokratijos modelis.

Tačiau kai kurie kandidatai pasisako už prezidento galių stiprinimą nepaisant ilgų diktatūros metų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi