Pasaulyje

2019.09.13 14:50

Zelenskis sako prezidentu tapęs tik vienai kadencijai, ragina neatšaukti sankcijų Rusijai

BNS 2019.09.13 14:50

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį vėl pareiškė, kad į šį postą atėjo tik vienai penkerių metų kadencijai ir nori kuo geriau išnaudoti šį laiką įgyvendinti savo planams.

„Sakiau, kad ateinu vienai kadencijai. [Darbui] turiu labai mažai metų ir jau jaučiu, kad turiu labai nedaug laiko. Todėl kiekvieną dieną mano užduotis yra padaryti nors kažką, kad dienos pabaigoje galėčiau sau pasakyti, kad nors vienas žmogus tapo laimingesnis“, – sakė V. Zelenskis per kasmetinį Jaltos europinės strategijos susitikimą (YES) Kijeve.

V. Zelenskis taip pat pabrėžė, kad prezidento statusas jo nepakeitė. Jis sakė norintis šiame poste išlikti žmogumi, o tai, jo nuomone, pajautė už jį balsavę ukrainiečiai.

„Aš žinau, kad esama tokios nuomonės, kad [rinkėjai] balsavo ne už Zelenskį, o prieš [eksprezidentą Petro] Porošenką. Dėl Dievo. Galime kalbėti ir taip. Bet mes su jumis suprantame žodžių logiką, kad jei žmonės prieš kažką [nusiteikę], tai jie palaiko kitą“, – sakė jis.

V. Zelenskis pareiškė, kad ištesi visus savo pažadus, dėl to esą jų mažai dalija.

„Žinau, kaip tai sunku: kažką pasakyti, o po to būtinai padaryti“, – pridūrė jis.

Ukrainos prezidentas pripažino, kad darė ir darys klaidų: „Nesu idealus žmogus, esu toks, kaip visi. Bet esu pasirengęs pripažinti klaidas ir keistis. Esu pasirengęs išgirsti žmones ir daryti viską, kad mūsų šaliai pasisektų. Netampu paminklu pačiam sau.“

„Atvirai sakau, kad gimiau rusakalbių šeimoje. Mokausi ukrainiečių kalbos, moku ją, didžiuojuosi tuo, didžiuojuosi, kad moku anglų kalbą. Tačiau normalu pripažinti, kas tu iš tiesų esi. Neapsimetinėti, nevaidinti. Esu toks, koks esu“, – pridūrė jis.

Kalbėdamas apie laimę V. Zelenskis pabrėžė, kad tikra laimė negali būti pavienė.

„Nepakeliama gyventi sąlygomis, kai tau nepatogu dėl to, kad esi laimingas. Tau paprasčiausiai nepatogu dėl savo laimės, kurią tu sąžiningai užsidirbai, bet kuri smarkiai pabrėžia daugybės žmonių, kurie gyvena aplink tave, vienoje šalyje su tavimi, nelaimę“, – kalbėjo prezidentas.

Jo manymu, žmonių pasitikėjimas juo ir jo komanda – didelė atsakomybė, nes jei jiems nepavyks, tai bus „kita visuotinė depresija“.

Sankcijos turi likti

Ukrainos prezidentas V. Zelenskis penktadienį perspėjo Vakarus nepanaikinti sankcijų Rusijai, nors Prancūzija siekia atkurti draugiškus santykius su Maskva.

Kalbėdamas per metinį ekonomikos forumą Kijeve, 41 metų prezidentas tvirtino, kad kai kurie Ukrainos partneriai Vakaruose svarsto sankcijų Rusijai panaikinimą.

„Kartais jie galvoja apie sankcijų panaikinimą. Jūs prarandate pinigus. Rimtai? Atsiprašau, bet mes prarandame žmones“, – sakė V. Zelenskis per kasmetinį Jaltos europinės strategijos susitikimą (YES), turėdamas omenyje Rusijos įvykdytą Krymo aneksiją ir Maskvos remiamą separatistinį konfliktą Rytų Ukrainoje.

„Iš esmės sankcijos yra mokestis, kurio reikia pasaulio tvarkai palaikyti. Taikos mokestis, jei norite. Ir žinote, civilizuotame pasaulyje normalu mokėti mokesčius“, – sakė V. Zelenskis.

Pasak jo, „sankcijos turėtų likti“, kol bus atkurta taika Rytų Ukrainoje.

2014 metais Rusijai aneksavus Ukrainai priklausantį Krymo pusiasalį, Vakarai įvedė griežtas ekonomines sankcijas šalies naftos, gynybos ir bankininkystės sektoriams, taip pat – Rusijos pareigūnams, įtariamiems prisidėjus prie separatistinio konflikto Rytų Ukrainoje.

Ketvirtadienį Europos Sąjunga pusmečiui pratęsė sankcijas Rusijos ir Ukrainos pareigūnams, o ekonominės sankcijos buvo pratęstos birželį.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pastarosiomis savaitėmis ragino persvarstyti santykius su Rusija, užsimindamas, kad tolesnės sankcijos Maskvai neatitinka Prancūzijos interesų.

Rugpjūčio pabaigoje sakydamas svarbią kalbą prancūzų ambasadoriams, E. Macronas sakė: „Europos žemynas niekada nebus stabilus, niekada nebus saugus, jeigu mes nenuraminsime ir neišgryninsime savo santykių su Rusija.“