Pasaulyje

2019.09.13 10:11

Lavrovas: karas Sirijoje baigėsi

ELTA, LRT.lt, BNS 2019.09.13 10:11

Į Siriją sugrįžta taika – šalies teritorijoje liko tik atskiri įtampos židiniai, pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

„Karas Sirijoje iš tiesų baigėsi. Šalis po truputį sugrįžta prie taikaus, normalaus gyvenimo. Atskiri įtampos židiniai lieka tik teritorijose, kurių nekontroliuoja Sirijos Vyriausybė, pavyzdžiui, Idlibe ir rytiniame Eufrato upės krante“, – interviu laikraščiui „Trud“ sakė S. Lavrovas.

Pasak jo, pirmiausia tarptautinė bendruomenė turi suteikti humanitarinę paramą Sirijai. „Turi būti pažanga politiniame krizės sureguliavimo procese, kad būtų užtikrintas ilgalaikis šalies ir viso Artimųjų Rytų regiono stabilumas. Manome, kad turi būti suformuotas komitetas, kuris parengs konstitucinę reformą. Toks komitetas leis Sirijos Vyriausybei ir opozicijai pirmą kartą pradėti tiesiogiai kalbėtis apie savo šalies ateitį“, – tvirtino S. Lavrovas.

Rusijos užsienio reikalų ministro teigimu, formuojant konstitucinį komitetą, turi prisidėti ir opozicija.

„Opozicija vaidina svarbų vaidmenį: dalyvauja sirų derybose Ženevoje, tarptautiniuose susitikimuose Astanos formate dėl Sirijos“, – kalbėjo S. Lavrovas.

„Iš esmės Rusija pasisako už Sirijos suvereniteto ir teritorinio vientisumo atkūrimą, terorizmo padarinių panaikinimą, visų sirų sugrąžinimą į tėvynę. Pati šalis taip pat turi būti grąžinta į arabų šeimą, tai padės užtikrinti saugumą ir stabilumą Artimuosiuose Rytuose“, – pabrėžė Rusijos diplomatijos vadovas.

Tačiau dar ketvirtadienį BBC publikavo reportažą apie Idlibo požemiuose slėptis priverstus medikus, padedančius sužeistiesiems ir sergantiems. Jungtinės Tautos dėl oro antskrydžių, kliudančių ir ligonines ar civilių pastatus, kaltina Sirijos vyriausybines pajėgas ir Rusijos karo lėktuvus.

Ketveri įsitraukimo metai

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas įtraukė Rusiją į karą Sirijoje 2015 metais. Ši kampanija nukreipė daug frontų turinčio konflikto eigą sąjungininko, šalies prezidento Basharo al Assado naudai.

V. Putinas prieš daugiau kaip metus yra sakęs, kad karinėje kampanijoje dalyvavo apie 48 tūkst. rusų karių. Pagrindinis Rusijos kariuomenės Sirijoje ramstis yra aviacija, čia taip pat veikia šalies kariniai patarėjai ir karo policijos atstovų.

Pareigūnai ir stebėtojai taip pat pažymi, kad Sirijoje veikia Rusijos samdinių „šešėlinė armija“, kuriai priklauso privačia karine bendrove vadinamos organizacijos „Vagner“ kariai. Aktyviojoje karo fazėje jų, Rusijos karo analitiko Pavelo Felgenhauerio skaičiavimais, galėjo būti apie 2–3 tūkstančius.