Pasaulyje

2019.09.12 17:52

Nereikšmingas, išgeriantis, apleidęs mamą: Rusijos žiniasklaida menkina atskleisto CŽA informatoriaus įtaką

LRT.lt2019.09.12 17:52

Prieš dvejus metus iš Rusijos slapta išgabentas informatorius, anot kelių didžiųjų JAV žiniasklaidos leidinių, buvo kritiškai svarbus atskleidžiant Kremliaus kišimąsi į JAV prezidento rinkimus, ir tai veikiausiai ne vienintelis jo nuopelnas. Rusijos aukščiausio rango pareigūnai šią įtaką neigia, o šalies žiniasklaidoje jo paveikslas varganas – Olegas Smolenkovas esą piktnaudžiavo alkoholiu ir apleido senyvą motiną.

Apie 2017 m. atitrauktą ypatingos reikšmės informatorių paskelbus CNN ir „New York Times“, Rusijos žiniasklaidą netruko jį identifikuoti kaip O. Smolenkovą. Jis talkino Jurijui Ušakovui, buvusiam ambasadoriui JAV, vėliau – Vladimiro Putino patarėjui.

Visgi Rusijoje neigiama ne tik jo įtaka, keli leidiniai tapo gana niūrų 50-mečio asmenybės paveikslą.

Pasak „RIA Novosti“ neįvardijamo šaltinio, kuris esą dirbo su O. Smolenkovu, 2017 m. be žinios pradingęs, o dabar vėl prisimintas vyras, kol dirbo ambasadoje, rūpinosi ūkiniais, komerciniais klausimais.

Jo teigimu, O. Smolenkovas „išgerinėdavo kiek daugiau negu įprasta. Ne stipriai gėrė, bet kiek virš normos ir dažnai“.

„Movskovskij komsomolec“ rašo išsiaiškinęs, kad išvykdamas atostogauti į Juodkalniją 2017-ųjų vasarą ir pradingęs be žinios, jis likimo valiai esą paliko senyvą mama.

„Kaimynų teigimu, Valentina Nikolajevna yra siaubingos būklės. Už sienos nuolat girdimi riksmai: „gelbėkite, padėkite“. Prieš maždaug trejus metus Olegas Smolenkovas lankė motiną tris-keturis kartus per savaitę, ateidavo pilnais krepšiais. O po to dingo“, – rašo portalas.

Kokia tikroji O. Smolenkovo įtaka slapta dirbant Centrinei žvalgybos agentūrai (CŽA) nėra aišku – kaip neaišku ir tai, kur jis yra dabar.

Kaip rašo „New York Times“, hiperbolizuoti ar nureikšminti paviešinto šnipo įtaką – įprastas informacinis manevras, priklausomai nuo to, kuriai pusei priklausoma.

„Tikimasi – veikiausiai bergždžiai – pasėti abejonę savo šaltinių tikrąja verte oponentų žvalgybos vadovų ir informacijos adresatų galvose“, – JAV leidiniui komentavo Markas Galeotti, Londono universiteto koledžo (University College London) ekspertas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.