Pasaulyje

2019.09.12 13:08

Duoklė Lenkijai ir Vengrijai? ES migracijos politika virto „europietiško gyvenimo būdo apsauga“

euobserver, LRT.lt2019.09.12 13:08

Naujoji Europos Komisija įsteigė naują vicepirmininko lygmens postą, kuriuosiantį migracijos klausimus, oficialiai pavadindama jį „europietiško gyvenimo būdo apsaugos“ portfeliu. Dėl to kilo šurmulys pačiame Briuselyje.

Kaip rašo „euobserver“, tai gali būti savotiška duokle Vengrijai ir Lenkijai, skeptiškiausioms migracijos atžvilgiu ES šalims narėms.

Šį portfelį gavo paaukštinimo pareigose sulaukęs buvęs vyriausiasis Komisijos atstovas spaudai Margaritis Schinas. Antradienį tviteryje jis paskelbė, kad naujos užduoties imsis su malonumu ir pabrėžė, kad eidamas šias pareigas taip pat rūpinsis saugumo, užimtumo ir švietimo klausimais.

Tačiau, atsižvelgiant į migraciją gaubiančią sudėtingą politiką, M. Schino portfelio pervadinimas į „europietiško gyvenimo būdo apsaugos“ sukėlė daug klausimų.

„Mano manymu, portfelio tokiu pavadinimu tiesiog negali būti“, – tviteryje mintimis pasidalijo britų leiboristų europarlamentaras Claude'as Moraesas, anksčiau pirmininkavęs galingam Europos Parlamento pilietinių laisvių komitetui.

„Šiandien iškelsiu šį klausimą tarp kitų narių ir priminsiu, kad tai patvirtinti turi ir Europos Parlmentas“, – pridūrė jis.

Vokietijos žaliųjų frakcijos pirmininkė Ska Keller portfelio pervadinimą apibūdino kaip „bauginantį“ žingsnį. „Tikimės, jog pirmininkė von der Leyen neįžvelgia prieštaravimo tarp bėglių palaikymo ir Europos vertybių“, – kalbėjo ji.

Neišaiškino

Paprašyta paaiškinimo, išrinktoji Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen Briuselyje žurnalistams sakė, kad portfelio pavadinimas kilo iš jos politinių gairių.

„Mūsų europietiškas gyvenimo būdas yra vertybių puoselėjimas ir kiekvieno žmogaus orumo grožis“, – teigė ji ir pabrėžė, kad visi turi vienodas teises.

Panašią įmantrią kalbą vartojo ir M. Schinas, kuris, būdamas vyriausiuoju ES Komisijos atstovu spaudai, kartą žurnalistams sakė, kad „ES yra pagrindinė pasaulio prieglobsčio veikėja. Niekas kitas pasaulyje taip dosniai neteikia prieglobsčio“.

Tačiau skambant tokiems komentarams, į Graikijos karštuosius taškus patekę ir likimo valiai palikti pabėgėliai ir migrantai jau ilgus metus yra ignoruojami ir užgauliojami. Europos Komisija atsisakė už tai prisiimti atsakomybę ir kaltę suvertė Graikijos Vyriausybei ir administracijai, nepaisant to, kad šaliai suteikė daugiau kaip 2 mlrd. eurų paramą.

Visai neseniai Graikijai priklausančioje Lesbo saloje esančioje „Moria“ pabėgėlių stovykloje buvo mirtinai subadytas 15-metis vaikinas. Tai reiškia milijonines baudas, kurias Komisija atsisakė paskelbti negaliojančiomis, gresiančias nevyriausybinėms organizacijoms, jūrose gelbstinčioms žmones.

Tai taip pat vyksta nuolatinio Vengrijos ir Lenkijos antimigrantų pasipriešinimo kontekste, kurių Vyriausybės tapo U. von der Leyen įrankiu siekiant pirmininkės posto.

Nuraminimas vengrams ir lenkams?

Pasak U. von der Leyen, migraciją valdyti reikėtų pradėti nuo migrantų gimtųjų šalių, kuriose vertėtų kurti darbo vietas, kovoti su kontrabanda ir organizuotu nusikalstamumu, rengti veikiančias sienas ir namo išsiųsti tarptautinės apsaugos neturinčius asmenis.

„Turime aiškiai suprasti, kas yra prieglobstis, kas gali jį gauti ir ką mes darome su tais migrantais, kurie atvyksta nereguliariai ir kurie negali prašyti prieglobsčio“, – teigė ji.

Ji pažymėjo, kad Dublinui, nustatančiam prieglobsčio suteikimo taisykles, reikia reformos. Į klausimą, ar jos Komisija planuoja panaikinti nusistovėjusią prieglobsčio reglamentavimo tvarką, ji tikslaus atsakymo nenurodė.

Atrodo, kad plati migracijos politikos kryptis panaši į darbą baigiančios Komisijos, tačiau pavadinimas naujasis pavadinimas atvėrė kelią interpretacijoms, kad tai gali būti paslėptas bandymas nuraminti Vengrijos ir Lenkijos kraštutinius dešiniuosius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt