Pasaulyje

2019.09.12 12:08

Juodasis „Brexito“ scenarijus Britanijos lietuvių nebaugina: „ne pirmas kartas“

Ronaldas Galinis, LRT.lt2019.09.12 12:08

Blogiausias scenarijus, laukiantis Jungtinės Karalystės, jei ši pasitrauks iš Europos Sąjungos be formalaus susitarimo, vietos lietuvių pernelyg negąsdina. Apie galimas pasekmes jie girdi jau ne vieną mėnesį, sako lietuvių bendruomenės šalyje pirmininkė Dalia Asanavičiūtė. Neskubama ir tvarkytis dokumentų, kurių gali prireikti netolimoje ateityje.

„Brexito“ be sutarties atveju iki 85 proc. britų sunkvežimių gali būti nepasirengę Prancūzijos muitininkų patikrinimams, todėl gabenamų prekių srautas galėtų sumažėti iki 40–60 proc. dabartinio lygio, galimi sutrikimai tarpvalstybinių finansinių paslaugų judėjime, o ypač dideli praradimai gresia daliai smulkaus ir vidutinio verslo – perspėjama Vyriausybės paskelbtame dokumente.

Britų parlamentarai praėjusią savaitę balsavimu įpareigojo ją paskelbti ataskaitą, bet Vyriausybė pabrėžia, kad tai nėra „nei poveikio vertinimas, nei prognozė dėl to, kas, labiausiai tikėtina, įvyks“.

Lietuvių bendruomenės Jungtinėje Karalystėje pirmininkė Dalia Asanavičiūtė sako, kad didelio šurmulio tikėtino scenarijaus paviešinimas nesukėlė.

„Ne pirmas kartas. Juodasis scenarijus ir prieš kelias savaitęs buvo nutekėjęs, dar Theresos May Vyriausybės surašytas, taigi ne pirmą kartą jį matom, girdim ir skaitom“, – LRT.lt portalui ketvirtadienį sakė ji.

„Labiau gąsdinanti situacija buvo vykstant deryboms prieš metus, kai vyko ir pratybos – krovininiai automobiliai važiavo iki uosto ir atgal, stebėjo, kokia apkrova, kaip pasieks produktai žmones. Tuomet buvo šiek tiek nerimo, o kadangi dabar nebėra pirmas kartas, tai tiesiog klausom, matom, žinom. Ir gyvenam“, – pridūrė D. Asanavičiūtė.

Britų žiniasklaidoje svarstoma, kad tai galbūt kiek padidina spaudimą Borisui Johnsonui, kuris kartoja spalio 31-ąją išvesiantis šalį iš Bendrijos nepriklausomai nuo to, ar bus pasiektas „skyrybų“ susitarimas.

Lietuvių bendruomenės nariai, girdintys prognozes iš abipus Lamanšo jau seniai, žvalgosi į Lietuvą ieškodami galimybių grįžti, sako D. Asanavičiūtė, tačiau netrūksta manančių, kad „Brexitas“ bus atidėtas, o galbūt ir apskritai neįvyks.

„Mano pastebėjimu, dauguma vis dėlto mano, kad „Brexito“ nebus – seks atidėjimai ir kažkokiu būdu Britanija liks Europos Sąjungos sudėtyje. Tikrai esu girdėjusi ne vieną nuomonę, kad „Brexito“ nebus. Matyti tas nusiteikimas ir žiūrint į tai, kad, kaip žinote, visiems ne Britanijos piliečiams reikia susitvarkyti vadinamąjį sėslumo statusą, bet iš lietuvių tik apie 30 tūkst. jau yra susitvarkę dokumentus ir gavę pastovų leidimą gyventi čia. Aišku, kol esame ES sudėtyje, specialaus statuso nereikia, bet išėjus, ir jeigu nebus susitarimo, iki 2020 m. pabaigos reikia tą statusą susitvarkyti – įrodyti legalumą, kad galėtum pasilikti ir dirbti. Tai rodo, kad žmonės neskuba, seka situaciją ir po to darys išvadas“, – sakė pašnekovė.

Oficialiais duomenimis, Jungtinėje Karalystėje gyvena 207 tūkst. lietuvių, bet tikrasis skaičius gali siekti ir 300-350 tūkst., mano D. Asanavičiūtė.

Ji sako, kad dėmesys Britų salyne išsibarsčiusiems lietuviams iš Lietuvos yra, tačiau veikiau „teorinėje plotmėje“.

„Yra vyriausybiniu lygmeniu išreikštas noras, kad lietuviai grįžtų, bet realybėje verslas nerodo didelio suinteresuotumo pasikviesti užsienyje gyvenančius lietuvius“, – sakė D. Asanavičiūtė.

„Girdime, kad verslui Lietuvoje trūksta žmonių, trūksta kvalifikuotos darbo jėgos, tačiau kažkurioje vietoje nesusišnekam, nes užsienio lietuviai sako, kad darbo Lietuvoje nėra. Tai jeigu į užsienio lietuvių spaudą, socialinius tinklus patektų konkretūs pasiūlymai, manyčiau, žmonių apsisprendimas grįžti būtų paskatintas. Nes noro grįžti yra, ir daug“, – LRT.lt komentavo JK lietuvių bendruomenės pirmininkė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.