Naujienų srautas

Pasaulyje2019.09.12 07:34

JAV vadovo atsakas Kinijos mandagumo gestui: atidės muitų tarifų padidinimą

Po Kinijos sprendimo atšaukti muitus kai kurioms JAV prekėms, Donaldas Trumpas ėmėsi atsakomųjų mandagumo gestų – dviem savaitėms atidėti muitų tarifų padidinimą 250 mlrd. dolerių vertės kiniškoms prekėms.

Pasak D. Trumpo, atidėti muitų tarifų padidinimą paprašė pats Pekinas.

Spalio pradžioje Vašingtone susitiksiantys JAV ir Kinijos prekybos derybininkai rengiasi atnaujinti derybas po niūrios vasaros, kurios metu dvišaliai Jungtinių Valstijų ir Kinijos santykiai gerokai pablogėjo, o šalys paskelbė apie įvedamus naujus muitus ir didinamus jau galiojančių muitų tarifus.

„Sutikome – geranoriškai – perkelti muitų tarifų padidinimą (nuo 25 iki 30 proc.) 250 mlrd. dolerių vertės prekėms iš spalio 1 d. į spalio 15 d.“, – tviteryje paskelbė D. Trumpas.

Jo teigimu, atidėjimo paprašė „Kinijos vicepremjeras Liu He, dėl to, kad Kinijos Liaudies Respublika švęs savo 70 metų jubiliejų“ spalio 1 d.

Trečiadienį Pekinas paskelbė laikinai atšaukiantis muitus kai kurioms JAV prekėms. Toks gestas pradžiugino finansų rinkas, ilgą laiką kentusias nuo prekybos karo pakilimų ir nuosmukių.

„Tai buvo didelis žingsnis“, – žurnalistams Baltuosiuose rūmuose sakė D. Trumpas. Jis dar kartą pakartojo, esą Pekinas jaučia spaudimą susitarti, nes Kinijos ekonomika silpsta.

Tiesa, Kinija neatšaukė muitų didelės svarbos žemės ūkio produkcijai, kaip sojos pupelės ir kiauliena. Muitų atšaukimas tokioms iš JAV į Kiniją įvežamoms prekėms, kaip jūros gėrybės ir vaistai nuo vėžio, įsigalios rugsėjo 17 d. ir galios metus.

Tai yra pirmas kartas, kai Pekinas atšaukia muitus kai kurioms Jungtinių Valstijų prekėms.

Prekybos karas tarp dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų prasidėjo pernai. Jungtinės Valstijos kaltino Pekiną verčiant Jungtinių Valstijų bendroves, veikiančias Kinijoje, dalytis technologijomis su vietiniais partneriais ir perduoti intelektinės nuosavybės paslaptis.

Pati Kinija tai neigia. D. Trumpo administracijos pareigūnai taip pat prieštarauja Kinijos keliamiems prekybos barjerams, kaip valstybinėms subsidijoms, reguliavimui, verslo licencijavimo procedūroms, prekių standartų priežiūrai ir kitoms praktikoms, kurios, esą užveria Kinijos rinką užsienio įmonėms arba suteikia vietos įmonėms nesąžiningą pranašumą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi