Pasaulyje

2019.09.11 22:23

Paviešintas „blogiausio scenarijaus“ dokumentas, rodantis „Brexito“ be susitarimo grėsmes

didžiausias nerimas dėl vaistų ir maisto tiekimo; atnaujinta 08.21
LRT.lt2019.09.11 22:23

Trečiadienio vakarą Jungtinės Karalystės vyriausybė paviešino operacijos „Yellowhammer“ dokumentą, kuriame nurodoma, kas galėtų vykti valstybėje, jei „Brexitas“ įvyktų be susitarimo, skelbia „The Guardian“.

Remiantis paviešintu dokumentu, Didžioji Britanija gali susidurti su dideliais maisto tiekimo, finansinių paslaugų ir eismo srautų sutrikimais, jei „Brexitas“ įvyks be jokio susitarimo.

Dokumentą sudaro 20 punktų ir skirtingų blogų scenarijų. Juose aptariami tokie aspektai kaip pinigų judėjimas, migracija, prekyba ir kiti.

Vyriausybė pabrėžė, kad vis „atnaujina prielaidas“ šiame dokumente ir kad jis nėra „nei poveikio vertinimas, nei prognozė dėl to, kas, labiausiai tikėtina, įvyks“.

„Jame apibūdinama, kas galėtų įvykti pagrįstai blogiausio scenarijaus atveju“, – rašė už pasiruošimą „kietajam“ išstojimui atsakingas ministras Michaelas Gove'as.

Tačiau šie perspėjimai padidino spaudimą ministro pirmininko Boriso Johnsono vyriausybei, kuri yra pažadėjusi spalio 31-ąją išstoti iš ES nepriklausomai nuo to, ar bus pasiektas „skyrybų“ susitarimas.

Didžiausi sutrikimai galėtų trukti tris mėnesius, priduriama dokumentuose.

Jei poveikis nebus mažinamas, „tai paveiks vaistų ir kitų medicininių prekių tiekimą“.

Dokumente remiamasi prielaida, kad Jungtinė Karalystė bus priversta be susitarimo iš Europos Sąjungos pasitraukti spalio 31 dieną.

Visą dokumentą galite perskaityti čia.

Pagrindiniai dokumento aspektai pagal dw.com:

- Eismas per kanalą per dieną sumažėtų 40–60 procentų, o tokie trukdžiai tęstųsi maždaug 3 mėnesius.

- Visoje šalyje galimai prasidės protestai, kurie sukels policijos pajėgas ant kojų.

- Galimai sutriks tarpvalstybinių finansinių paslaugų judėjimas.

- Maži ir vidutiniai verslai gali žlugti dėl susiklosčiusios situacijos.

- Dėl atšiaurių orų arėjant žiemai galimi dar didesni ir taip blogos sitaucijos paaštrėjimai.

Daugiausiai dėmesio socialiniuose tinkluose sulaukė 15 punktas, kuris nėra viešinamas. Tai vienintelis punktas dokumente, kuris užtušuotas viešai prieinamoje dokumento versijoje.

Vyriausybė po dokumento paviešinimo atsisakė patenkinti parlamento prašymą viešai paskelbti ministro pirmininko patarėjus, kurie prisidėjo prie šio dokumento kūrimo.

Yellowhammmer – paukščių rūšis, kuri Lietuvoje vadinama geltonosiomis startomis. Manoma, kad šis operacijos pavadinimas buvo pasirinktas atsitiktinai. Paukštis įrašytas į Didžiosios Britanijos raudonąją knygą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt