Pasaulyje

2019.09.11 19:27

Po Čekijos prezidento komentarų Kosovas atšaukė savo dalyvavimą Prahos viršūnių susitikime

BNS2019.09.11 19:27

Kosovas atšaukė savo dalyvavimą Prahos viršūnių susitikime, trečiadienį pranešė čekų pareigūnai, šalies prezidentui pavadinus šios buvusios Serbijos provincijos lyderius „karo nusikaltėliais“.

Kelių Vakarų Balkanų šalių vyriausybių delegacijos ketvirtadienį Prahoje turi susitikti su Europos Sąjungos valstybių – Čekijos, Vengrijos, Lenkijos ir Slovakijos – premjerais.

„Kosovas šiandien atsiuntė notą atsisakydamas dalyvavimo“, nors anksčiau patvirtino, kad dalyvaus, sakė Čekijos vyriausybės atstovė Jana Adamcova naujienų agentūrai AFP.

Čekijos prezidentas Milošas Zemanas antradienį lankydamasis Belgrade, kuris atsisako pripažinti buvusios savo provincijos Kosovo nepriklausomybę, pareiškė, kad jam patinka Serbija, bet nepatinka Kosovas.

Trečiadienį jis pareiškė, kad „pasiteiraus [Čekijos vyriausybės], ar įmanoma peržiūrėti Kosovo pripažinimą“, socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė prezidento atstovas Jiri Ovcacekas.

„Karo nusikaltėlių vadovaujamai valstybei nėra vietos demokratinių valstybių bendruomenėje“, – pridūrė palankumu Rusijai ir Kinijai garsėjantis M. Zemanas.

Liepos mėnesį atsistatydinęs buvęs Kosovo premjeras Ramushas Haradinajas 10 praėjusio amžiaus dešimtmetyje vadovavo etninių albanų sukilėlių nepriklausomybės kovoms Serbijoje. Jis buvo iškviestas į apklausą Hagoje įsikūrusiame Kosovo specialiajame teisme, tiriančiame nusikaltimus prieš etninius serbus per 1998–1999 metų Kosovo karą ir po jo.

Čekijos užsienio reikalų ministras Tomas Patricekas trečiadienį pareiškė, kad Praha neketina keisti savo 2008 metų sprendimo pripažinti Kosovo nepriklausomybę.

„Mes pripažinome Kosovą „de jure" 2008 metais ir mūsų užsienio politikos saugumo bei skaidrumo interesai yra to nekeisti“, – sakė T. Patricekas naujienų agentūrai AFP.

Ketvirtadienio viršūnių susitikime numatoma aptarti ryšių plėtrą tarp vadinamojo Višegrado ketverto šalių ir Albanijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Juodkalnijos, Šiaurės Makedonijos ir Serbijos – valstybių, siekiančių glaudesnių ryšių su ES.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt