Naujienų srautas

Pasaulyje2019.09.11 11:16

Artimųjų Rytų šalys smerkia Netanyahu planus aneksuoti Jordano slėnį

ELTA 2019.09.11 11:16

Jordanija, Turkija ir Saudo Arabija pasmerkė Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanyahu planus aneksuoti dalį okupuoto Vakarų kranto, skelbia BBC.

Antradienį B. Netanyahu pažadėjo aneksuoti Jordano slėnį okupuotame Vakarų krante, jei bus perrinktas. Šį pažadą B. Netanyahu išsakė ruošdamasis rugsėjo 17 d. vyksiantiems rinkimams.

„Yra viena vieta, kur iš karto po rinkimų galime taikyti Izraelio suverenitetą. Jei iš jūsų, Izraelio piliečių, gausiu aiškų mandatą tai daryti,“ – apie Jordano slėnį ir šiaurinę Negyvosios jūros dalį sakė B. Netanyahu. Izraelio premjeras taip pat pakartojo savo ketinimą aneksuoti visas žydų gyvenvietes Vakarų krante.

Premjeras vadovauja partijai „Likud“, kurios populiarumas viešosios nuomonės apklausose panašus kaip ir opozicinio aljanso „Mėlyna-balta“.

Pirmalaikiai visuotiniai rinkimai vyks ateinantį antradienį. Vienas iš aljanso „Mėlyna-balta“ lyderių Yairas Lapidas užsipuolė B. Netanyahu, pareikšdamas, kad šis „nori aneksuoti ne teritorijas, o balsus.“ „Tai rinkimų triukas ir net ne itin sėkmingas triukas, nes melas toks aiškus,“ – teigė Y. Lapidas.

Pareigūnai Jordanijoje, Turkijoje ir Saudo Arabijoje griežtai sukritikavo B. Netanyahu planus. Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu sukritikavo B. Netanyahu dėl to, kad prieš rinkimus jis „skelbia įvairias neteisėtas ir agresyvias žinutes.“

Tuo metu Arabų lyga pareiškė, kad B. Netanyahu planas pažeistų tarptautinę teisę, o Jordanijos užsienio reikalų ministras Aymanas Safadis šį planą pavadino „rimta eskalacija“ ir įspėjo, kad tai „pastūmėtų visą regioną smurto link.“

Palestinos diplomatas Saebas Erekatas teigė, kad toks žingsnis būtų „karo nusikaltimas“, kuris „palaidotų bet kokią taikos galimybę.“

1967 metais Izraelis okupavo Vakarų krantą kartu su Rytų Jeruzale, Gaza ir Sirijos Golano aukštumomis. 1980 metais Izraelis aneksavo Rytų Jeruzalę, o Golano aukštumas – 1981 metais, nors dešimtmečius nė vienas žingsnis nebuvo pripažintas tarptautiniu mastu. Jordano slėnis ir šiaurinė Negyvosios jūros dalis sudaro apie trečdalį Vakarų kranto.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi