Naujienų srautas

Pasaulyje2019.09.11 08:20

„Ypatingos vertės“ informatorius greta Putino: Kremlius lygina su Tarantino filmais, Vašingtonas perspėja dėl gyvybių

LRT.lt, BNS 2019.09.11 08:20

Kai 2017-ųjų liepą Rusijos prezidento administracijos darbuotojas Olegas Smolenkovas kartu su žmona ir trimis vaikais išvyko atostogų Juodkalniją ir negrįžo, teisėsauga inicijavo tyrimą dėl jo šeimos dingimo, iškelta baudžiamoji byla dėl žmogžudystės. Praėjus dviems metams, O. Smolenkovo pavardė jau mirga ne tik Rusijos, bet ir JAV žiniasklaidoje – įtariama, kad būtent jis yra „ypatingos vertės“ informatorius, kurį anuomet amerikiečiams esą teko atšaukti iš Rusijos.

JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo antradienį netiksliais pavadino žiniasklaidos pranešimus, kad Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) agentai išvežė iš Rusijos Kremliuje dirbusį šnipą, kuris patvirtino Vladimiro Putino vaidmenį kišantis į JAV 2016 metų prezidento rinkimus. Pirmieji apie tai pirmadienį pranešė CNN.

„Mačiau tuos pranešimus. Jie iš esmės netikslūs“, – Baltuosiuose rūmuose sakė M. Pompeo „Kaip buvęs CŽA direktorius dažnai apie tokius dalykus nekalbu. Tik tais atvejais, kai kažkokie dalykai, mano nuomone, kelia pavojų žmonėms, arba pranešimai yra tokie baisūs, kad kelia didžiulį pavojų Jungtinėms Amerikos Valstijoms, komentuoju taip, kaip ką tik padariau“, – kalbėjo jis.

Valstybės sekretorius, kuris 2017 metais buvo CŽA direktorius, piktai sakė, kad tokie pranešimai gali sukelti pavojų žmonių gyvybėms.

Tuo tarpu Dmitrijus Peskovas, Kremliaus atstovas žiniasklaidai, prilygino istoriją Quentino Tarantino filmo siužetui.

„Iš tiesų Smolenkovas dirbo prezidento administracijoje, bet prieš keletą metų buvo vidine tvarka atleistas, jo pareigos neturėjo ryšio su aukščiausio rango asmenimis, taip vadinamomis vykdomosiomis pareigomis. Visi tie svarstymai JAV žiniasklaidoje apie tai, kas ką skubiai išvežinėjo, nuo ko gelbėjo ir taip toliau – tai, patys suprantate, veikiau „Pulp fiction“ žanras, „Bulvarinis skaitalas“, – komentavo D. Peskovas.

Tuo tarpu „Radio Free Europe/Radio Liberty“ rado ir namą Virdžinijos valstijoje, kurį, pasak viešai prieinamų duomenų, 2018-ųjų birželį įsigijo Antonina ir Olegas Smolenkovai. Iš pradžių Rusijos ambasadoje Vašingtone, o vėliau Kremliuje dirbusio ir pranykusio pareigūno žmonos vardas yra toks pats, rašo „Kommersant“.

Viena iš kaimynių RFE/RL teigė, jog namų savininkų bendrija nebuvo informuota, kad kaimynystėje nekilnojamojo turto įsigijo šeima iš Rusijos, kitas kaimynas apie praėjusiais metais atsikrausčiusią šeimą sakė manęs, kad jie yra rusai. Taip pat jis pridūrė girdėjęs, kad šeima paliko namus rugsėjo 9-ąją, jau sutemus. Būtent šią dieną CNN pasirodė pirmasis reportažas apie iš Rusijos išvežtą šnipą.

Kaip rašo BBC Rusijos naujienų tarnyba, šalia trijų aukštų namo tądien susirinko būrys žurnalistų su kameromis. NBC televizijos atstovams pamėginus paskambinti į duris šeimininkams, šalia namo privažiavo du juodi visureigiai, iš kurio išlipo šeimos draugais prisistatę vyrai tamsiais kostiumais. Šie primygtinai paragino tuojau pat pasišalinti iš privačios teritorijos.

Dingo be žinios

Smolenkovų šeima atostogauti į Juodkalniją iš Maskvos išvyko 2017 m. liepos 14 d., o po to tik kartą, liepos 21-ąją, buvo prisijungę prie savo paskyrų socialiniuose tinkluose.

Rusijos pasiuntinybė Juodkalnijoje tvirtina, kad vietos policija niekaip nesureagavo į turistų dingimą. Tų pačių metų rugsėjį Rusijos Tyrimų komitetas iškėlė bylą dėl nužudymo. Ji nėra baigta iki šiol, rašo BBC.

Minėtasis namas, kurį šią savaitę aptiko leidinys „Kommersant“, buvo įsigytas Smolenkovų šeimos – arba, stebėtinai sutapus aplinkybėms, jų bendravardžių – už 925 tūkst. JAV dolerių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi