Pasaulyje

2019.09.10 17:42

LRT iš Nyderlandų: nerimas ir neviltis, kad numušto MH17 lėktuvo byla nebus išspręsta

LRT RADIJAS, LRT.lt2019.09.10 17:42

Per savaitgalį įvykusį apsikeitimą kaliniais Ukraina perdavė Rusijai Volodymyrą Cemachą, svarbų liudininką numušto Malaizijos orlaivio MH17 byloje, kurią dabar tiria Nyderlandų prokuratūra. LRT RADIJO bendradarbė Nyderlanduose Elona Huijben-Puščiūtė teigia, jog šio vyro perdavimas šalyje sulaukė stebėtinai mažai reakcijos, o aukų artimieji jaučia neviltį dėl stringančio tyrimo.

„Labai tikėjausi, kad į tai bus stipriai reaguojama. Aišku, tai liečia daugiau asmenis, kurie prarado artimuosius ir stebi šį procesą jau daugelį metų“, – teigia pašnekovė.

Tarptautinis tyrimas nustatė, jog iš Amsterdamo į Kuala Lumpūrą skridęs orlaivis buvo numuštas iš Rusijos atgabenta „Buk“ raketa virš Rusijos remiamų separatistų kovotojų teritorijų Rytų Ukrainoje. Katastrofos metu žuvo 298 žmonės, iš jų 198 buvo Nyderlandų piliečiai.

Šį birželį „Bellingcat“ tyrėjai identifikavo konkrečius su lainerio numušimu susijusius asmenis.

„Tikėjomės visi turbūt, kad teisybė triumfuos. Po šio savaitgalio apėmė tiesiog didelis nusivylimas ir, aišku, atrodo (kad yra) nesusipratimas, nepasitikėjimas“, – teigia E. Huijben-Puščiūtė.

LRT RADIJUI ji pasakoja, kad dalis Nyderlandų gyventojų abejoja, ar Jungtinės Tautos tinkamai bendradarbiauja tiriant šią katastrofą.

Savaitgalį įvykusį Ukrainos ir Rusijos apsikeitimą kaliniais pasveikino užsienio valstybės, tačiau V. Cemacho perdavimas Rusijai gali apsunkinti tyrimą.

„Nukentėjusius jungiantis susivienijimas reaguoja labai, sakyčiau, mažai. Jie supranta, kad tai šachmatų ėjimas aukštesniame lygyje, kuriame jie neturi jėgų“, – sako E. Huijben-Puščiūtė.

Anksčiau buvo svarstyta, kad apsikeitimas kaliniais tarp valstybių neįvyko Rusijai paprašius išduoti šį vyrą, tačiau abi pusės tai neigė, o katastrofos tyrimą atliekanti Nyderlandų valdžia neigė prašiusi perduoti V. Cemachą jiems.

„Matome, kad Vyriausybės lygmeny yra praktiškai visi diplomatiniai ir politiniai kanalai panaudoti. Savaitgalį žmonės dirbo tam, kad tai neįvyktų ir apsikeitimas galbūt nepavyktų. Vienintelis dalykas, kurį jie pasiekė, tai kad Cemachas buvo apklaustas, bet apklausos rezultatai dar yra nežinomi“, – teigia LRT RADIJO bendradarbė Nyderlanduose.

E. Huijben-Puščiūtė nurodo, jog visos pagrindinės Nyderlandų politinės jėgos reiškia pasipiktinimą tokiu kalinių apsikeitimu. Jos nuomone, katastrofos tyrimas šalyje „grimzta į užmarštį“.

„Aišku tai negalioja nukentėjusiųjų artimiesiems. Jie imasi priemonių, rašo laiškus, rašė Porošenkai, jaučia, kad tyrimas galbūt nevyksta labai stipriai. Ir vis dar tikisi, kad galbūt kažkoks rezultatas netikėtai bus parodytas ir vis dėlto teisingumas triumfuos. Bet tendencija tokia, kad pamažu užmirštamas šis įvykis ir faktas, jog šitiek Olandijos žmonių žuvo numuštame lėktuve“, – sako LRT RADIJO bendradarbė.

Pokalbio klausykite reportaže nuo 17:30 min.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.