Pasaulyje

2019.09.10 17:17

Japonija svarsto, ką daryti su daugiau kaip milijonu tonų radioaktyvaus Fukušimos vandens

Tarp siūlymų – išpilti į vandenyną
ELTA 2019.09.10 17:17

Japonijos aukščiausias Vyriausybės atstovas antradienį užsipuolė aplinkos ministrą, kuris pareiškė, esą nėra jokios kitos išeities, kaip tik iš Fukušimos atominės elektrinės į vandenyną išleisti radioaktyvųjį vandenį.

„Netiesa, kad jau nusprendėme dėl (vandens) pašalinimo metodo,“ – teigė vyriausiasis kabineto sekretorius Yoshihide'as Sugas po to, kai situaciją pakomentavo aplinkos ministras Yoshiaki Harada.

Įmonė „Tokijo elektros energija“ (TEPCO) šiuo metu rezervuaruose saugo daugiau nei milijoną tonų užteršto vandens. Jie laikomi Fukušimos I atominės elektrinės, kurioje 2011 metais dėl žemės drebėjimo ir cunamio įvyko katastrofa, vietoje.

Šalia aušinimo sistemoje naudoto vandens, kuris buvo patalpintas į konteinerius po Fukušimos incidento, į kompleksą kiekvieną dieną sunkiasi ir požeminis vanduo, o iki 2022 metų vidurio saugyklų talpa bus visiškai užpildyta. Taigi „Tokijo elektros energija“ atsidūrė keblioje padėtyje ir turi spręsti klausimą, kaip saugiai atsikratyti radiacija užteršto vandens.

Aplinkos ministras Y. Harada, kuris iš ministrų kabineto turėtų pasitraukti šį trečiadienį, teigė, kad „nėra jokio kito pasirinkimo, kaip tik išleisti šį vandenį (į jūrą) ir jį praskiesti. Ministras teigė, kad tai vienintelis įmanomas variantas, bet kabineto sekretorius Y. Sugas pabrėžė, kad ši nuomonė nėra Vyriausybės nuostata – Vyriausybė esą sprendimo dėl vandens šalinimo dar nepriėmė.

Y. Sugas, žinomas kaip premjero Shinzo Abe dešinioji ranka, teigė, kad šį klausimą vis dar sprendžia ekspertų susirinkimas, jie žada atsižvelgti į vietos žvejų interesus.
Tarptautinės atominės energijos agentūros misija anksčiau Japonijai rekomendavo išvalytą vandenį paleisti į vandenyną.

Kaip skelbia TEPCO atstovai, radioaktyvus vanduo iš gamyklos buvo filtruojamas per pažangią skysčių apdorojimo sistemą, kuri pašalina labai radioaktyvias medžiagas, kaip stroncį ir cezį, tačiau palieka mažiau pavojingą tritį.

Ankstesniais metais valyto vandens radioaktyvumas yra didesnis ir jį reikėtų dar kartą apdoroti, kad būtų sumažintas radioaktyviųjų medžiagų kiekis.