Pasaulyje

2019.09.11 08:51

Rugsėjo 11-oji nuotraukose: giedra diena Niujorke, kuri sukrėtė visą pasaulį

LRT.lt2019.09.11 08:51

Prieš 18 metų devyniolika džihadistų, susijusių su „al-Qaeda“ grupe, užgrobė 4 lėktuvus JAV ir surengė savižudžių atakas. Du lėktuvai rėžėsi į Pasaulio prekybos centro bokštus Niujorko centre, vienas – į Pentagono pastatą, dar vienas nukrito laukuose Pensilvanijoje. Šios atakos nusinešė beveik 3 tūkst. gyvybių. LRT.lt pasakoja atakų istoriją.

2001 metų rugsėjo 11-oji buvo giedra diena. 8:46 val. ryto danguje virš Niujorko pasirodė „Boeing 767“ orlaivis, kuris rėžėsi į Manhetene stovintį šiaurinį Pasaulio prekybos centro bokštą. 80-ajame dangoraižio aukšte atsivėrė deganti skylė. Pastatuose prasidėjo žmonių evakuacija, per televiziją transliuoti tiesioginiai vaizdai, o situacija ėmė panėšėti į nelaimingą atsitikimą.

Praėjus 18-ai minučių, danguje pasirodė antras „Boeing 767“ lėktuvas, kuris po staigaus posūkio rėžėsi į pietinį bokštą apytikriai 60-ajame aukšte. Netrukus kilo sprogimas, aplinkines Niujorko gatves padengė nuosėdos.

Tuo metu dar vienas lėktuvas suko ratus virš Vašingtono, kol 9:37 val. ryto rėžėsi į JAV Gynybos departamento, dar žinomo kaip Pentagonas, vakarinį kampą. Užsidegęs orlaivio reaktyvinis kuras sugriovė dalį šio didelio pastato. Vien per šią ataką žuvo 125 Pentagone dirbę kariškiai ir civiliai bei 64 lėktuvu skridę žmonės.

9:45 val. buvo uždaryta JAV oro erdvė.

Nepraėjus nė 15-ai minučių, Niujorke sugriuvo pietinis Pasaulio prekybos centro bokštas. 10:28 val. ryte sugriuvo ir šiaurinis bokštas. Didelius vėjus pritaikytos atlaikyti dangoraižių konstrukcijos sugriuvo dėl itin aukšta temperatūra degančio reaktyvinio lėktuvų kuro.

Ketvirtasis į Kaliforniją skridęs lėktuvas buvo užgrobtas praėjus apytiksliai 40-iai minučių po pakilimo iš Newarko „Liberty“ oro uosto Naujajame Džersyje. Šis skrydis buvo atidėtas, todėl jo keleiviai jau žinojo apie Niujorke ir Vašingtone įvykdytus išpuolius. Kai lėktuvas buvo užgrobtas, keleiviai ir įgulos nariai ėmė planuoti bandymą perimti lėktuvo kontrolę.

„Žinau, kad mes visi mirsime. Čia esame trise, kurie kažką dėl to padarys. Myliu tave, mieloji“, – telefonu savo žmonai sakė keleivis Thomas Burnettas jaunesnysis. Manoma, jog lėktuvo keleiviai puolė 4 džihadistus ir bandė įsiveržti į piloto kabiną naudodamiesi gesintuvu. Tada lėktuvas apsivertė ore ir ėmė kristi žemės link 800 km/val greičiu. Orlaivis sudužo Pensilvanijos laukuose, žuvo visi 44 juo skridę keleiviai.

Išgyveno tik 6 Pasaulio prekybos centre buvę žmonės, 2753 žuvo. Iki 2019-ųjų liepos buvo identifikuota 60 proc. žuvusiųjų, nurodo CNN. Tai daugiausiai aukų pareikalavusi teroristinė ataka JAV teritorijoje.

Į įvykio vietą skubėję gelbėti sužeistųjų nukentėjo ir Niujorko ugniagesiai bei policininkai, žuvo virš 400 pareigūnų.

2001-ųjų gruodžio 13-ąją JAV valdžia paviešino vaizdo įrašą, kuriame atsakomybę už išpuolį prisiima Osama bin Ladenas. 2002 metais „Laiške Amerikai“ O. Bin Ladenas nurodė, kad išpuolius surengti paskatino JAV parama Izraeliui, esą amoralus JAV elgesys. Karą JAV O. Bin Ladenas paskelbė dar 1996 m. paviešintame vaizdo įraše, kur jis sėdi urve.

1998 metais „al-Qaeda“ savo fatvoje nurodė, kad Jungtinių Tautų paskelbtos sankcijos Irakui yra priežastis nužudyti kiekvieną amerikietį, o 1999 m. interviu O. Bin Ladenas skundėsi dėl JAV karių buvimo Saudo Arabijoje, nes jie esą per arti šventojo islamo Mekos miesto.

Tyrimas nustatė, kad keli išpuolį vykdę džihadistai gyveno JAV daugiau kaip metus ir čia mokėsi pilotuoti orlaivius komercinių skrydžių mokyklose, kiti atvyko likus keliems mėnesiams.

19 džihadistų nesunkiai prasinešė dėžėms atidaryti skirtus popieriaus rėžtuvus ir peilius pro trijų oro uostų rytinėje pakrantėje apsaugos kontrolę ir sėdo į lėktuvus, skridusius į Kaliforniją. Buvo pasirinkti būtent šie maršrutai, nes dėl ilgo skrydžio atstumo orlaiviuose buvo daug kuro.

CNN skaičiavimais, surengti išpuolius kainavo apie 500 tūkst. JAV dolerių.

Apie išpuolius JAV prezidentas Georgas W. Bushas sužinojo kol lankėsi vienoje mokykloje.

Dėl saugumo grėsmių jis netrukus buvo išgabentas ir į Baltuosius rūmus atvyko tik pavakarę. 19 val. G. W. Bushas kreipėsi į amerikiečius JAV televizijos transliacijos metu. „Mes nedarysime perskyrimų tarp teroristų, kurie įvykdė šiuos aktus, ir tarp tų, kurie priglaudžia juos“, – sakė JAV vadovas.

Po atakų pirmą ir vienintelį kartą buvo aktyvuotas NATO 5-asis kolektyvinės gynybos straipsnis, Aljansas pažadėjo paramą JAV kovai su terorizmu.

Spalio 7-ąją prasidėjo JAV vadovaujama karinė operacija Afganistane, kuri turėjo išstumti Talibano režimą ir sunaikinti Osamos bin Ladeno vadovaujamą teroristų tinklą. O. Bin Ladenas slapstėsi, kol 2011 m. gegužės 2-ąją buvo nukautas JAV karių Pakistane.

Po šių teroristinių išpuolių JAV sukūrė Nacionalinio saugumo departamentą, kuriam pavesta rūpintis teroristinių išpuolių prevencija, sienų apsauga, imigracijos, muitinių kontrole, pagalba po stichinių nelaimių.

Minint pirmąsias išpuolių metines, 2002 m. rugsėjo 11-ąją Niujorke buvusių dangoraižių vietoje buvo įžiebti į dangų nukreipti du prožektoriai. Giedromis naktimis šviesos stulpai buvo matomi už 100 kilometrų.

Šiandien čia įrengtas memorialas, kuriame 152 bronzinėse plokštėse yra iškalti visų 2983 žuvusiųjų vardai, o vanduo iš dviejų fontanų krinta į fontanus, kur anksčiau stovėjo Pasaulio prekybos centro bokštai.

Išpuolių vaizdai buvo transliuojami daugelio pasaulio valstybių televizijose, atakas pasmerkė šalių vadovai ir lyderiai.

Valdas Adamkus apie rugsėjo 11-osios įvykius: pasaulį galime dalinti į dvi dalis – iki teroristinių išpuolių ir po
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.