Pasaulyje

2019.09.10 13:13

Paskirstyti eurokomisarų portfeliai, Sinkevičiui – aplinkosaugos sritis

Sinkevičius išsakė prioritetus; atnaujinta 13.51
LRT.lt, BNS2019.09.10 13:13

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen paskelbė oficialią Komisijos sudėtį su išskirstytomis atsakomybių sritimis. Lietuvos atstovui Virginijui Sinkevičiui teko aplinkos ir vandenynų priežiūros komisaro portfelis.

Tiesa, tai dar negarantuoja, jog V. Sinkevičius ar bet kuris kitas eurokomisaras pradės dirbti paskirtoje srityje – dėl naujosios Europos Komisijos paskyrimo po klausymų dar balsuos Europos Parlamentas. Jie numatomi rugsėjo pabaigoje-spalio pirmąją savaitę, o balsavimas dėl įgaliojimų suteikimo numatomas spalio 22 dieną.

„Jam 28-eri ir jis rodo, kad Europa yra pasirengusi perduoti atsakomybę jaunesniajai kartai. Jis bus atsakingas už aplinką ir vandenynus“, – pristatydama V. Sinkevičių sakė U. von der Leyen.

LRT.lt pats V. Sinkevičius sakė, kad jam paskirta kuruoti sritis yra labai atsakinga ir stipri pozicija, kur reikės ir profesinio įsigilinimo.

„Prioritetus dar dėliosimės, bet neabejoju, kad tai bus žiedinė ekonomika, tai bus vandenynų ir jūrų užterštumas, plastiko naudojimo ribojimas ir panašūs dalykai“, – pirmuosius laukiančius darbus vardino jis.

V. Sinkevičius savo kompetencija jam paskirtoje srityje neabejoja, tikina turintis sukaupęs pakankamai politinio bagažo. „Bus labai svarbu ir vadybiniai sugebėjimai, dialogas su direktoratais, prioritetų įgyvendinimas, darbas su Europos Parlamentu“, – LRT.lt komentavo V. Sinkevičius.

Naujoji Europos Komisija darbą oficialiai pradės lapkričio 1-ąją.

Europos Komisijos sudėtis:

(Austrija) Johannes’as Hahnas – Biudžetas ir administravimas

(Belgija) Didier Reyndersas – Teisingumas

(Bulgarija) Mariya Gabriel – Inovacijos ir jaunimas

(Kroatija) Dubravka Šuica – Demokratija ir demografija (pirmininkės pavaduotoja)

(Kipras) Stella Kyriakides – Sveikatos politika

(Čekija) Vera Jourova – Vertybės ir skaidrumas (pirmininkės pavaduotoja)

(Danija) Margrethe Vestager – konkurencija (vicepirmininkė)

(Estija) Kadri Simson – Energetika

(Suomija) Jutta Urpilainen – Tarptautinė partnerystė

(Prancūzija) Sylvie Goulard – Pramonės politika, skaitmeninė bendroji rinka

(Graikija) Margaritis Schinas – Europinės gyvensenos apsauga (pirmininkės pavaduotojas)

(Vengrija) Laszlo Trocsanyi’s – Kaimynystė ir plėtros politika

(Airija) Philas Hoganas – Prekyba

(Italija) Paolo Gentiloni – Ekonomika

(Latvija) Valdis Dombrovskis – finansinės paslaugos (vykdomasis pirmininkės pavaduotojas)

(Lietuva) Virginijus Sinkevičius – aplinka ir vandenynai

(Liuksemburgas) Nicolas Schmitas – Darbo vietos

(Malta) Helena Dalli – Lygybės klausimai

(Nyderlandai) Fransas Timmermansas – Europos žaliasis kursas, klimato politika (vykdomasis pirmininkės pavaduotojas)

(Lenkija) Januszas Wojciechowskis – Žemės ūkis

(Portugalija) Elisa Ferreira – Sanglauda ir reformos

(Rumunija) Rovana Plumb – Transportas

(Slovakija) Marošas Šefčovičius – Institucijų ryšiai ir perspektyvos (pirmininkės pavaduotojas)

(Slovėnija) Janezas Lenarčičius – Krizių valdymas

(Švedija) Ylva Johanssonas – Vidaus reikalai

Šios sudėties EK bus vienu nariu mažesnė dėl Jungtinės Karalystės numatyto pasitraukimo iš Europs Sąjungos.

Įtaką lems santykiai su žaliaisais

Lietuvos atstovui turbūt teks daug dirbti su komisijos vicepirmininku olandu Fransu Timmermansu. Jam patikėta rengti vadinamąją Europos Sąjungos „žaliąją sutartį“, siekiant iki 2050 metų pereiti prie klimatui neutralios ekonomikos ir užtikrinti anglies dvideginio pusiausvyrą.

28-ių V. Sinkevičius taptų jauniausiu eurokomisaru bendrijos istorijoje. Jo politinis svoris gali priklausyti nuo to, kiek Europos žalieji jį pripažins savo politinės jėgos atstovu.

V. Sinkevičiaus atstovaujama Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga nepriklauso europinei žaliųjų partijai, tačiau „valstiečių“ atstovai dirba žaliųjų frakcijoje Europos Parlamente.

Skvernelis: šio portfelio norėjo Prancūzija

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis apie jo Vyriausybės nariui patikėtą portfelį atsiliepė kaip apie svarbų ir reikšminga. Anot premjero, kuruoti šią sritį siekė Prancūzija.

„Kaip žinia, ateinančių 5 metų Europos Komisijos prioritetai bus klimato kaita ir skaitmenizavimas. Akivaizdu, kad aplinkos komisaro portfelis dabartinėje prioritetų dėlionėje tampa vienu iš svarbiausių.

Mano žiniomis, užkulisiuose buvo ilgai kalbėta, kad su klimato kaita ir aplinkosauga susijusį portfelį norėtų gauti ES senbuvė Prancūzija. Tai dar vienas įrodymas, kokia iš tikrųjų svari bei didelė yra jo vertė“, – žiniasklaidai išplatintame komentare teigė S. Skvernelis.

Jis pridūrė neabejojantis, kad nepaisant jauno amžiaus ir kol kas palyginti nedidelės patirties V. Sinkevičius su iškeltais tikslais susitvarkys.

„Nors iš dalies tai nauja sritis, neabejoju, jog V. Sinkevičius su šiuo iššūkiu susidoros. Juolab, kad jis ir pats norėjo portfelio, kuris nebūtų toks suvaržytas kaip, tarkime, finansų ar biudžeto komisaro portfelis. Šis portfelis suteiks laisvę siūlyti iniciatyvas, sprendimus ir prisidėti prie ateities Europos perspektyvų“ – pridūrė premjeras.