Naujienų srautas

Pasaulyje2019.09.10 11:48

Maskva patvirtino, kad CŽA šnipas dirbo Kremliuje, bet esą su Putinu ryšių neturėjo

atnaujinta 14.24
BNS, ELTA 2019.09.10 11:48

JAV žvalgybos agentai sugebėjo išvežti iš Rusijos aukšto rango šaltinį rusų Vyriausybėje, patvirtinusį Vladimiro Putino tiesioginį vaidmenį kišantis į 2016 metų JAV prezidento rinkimus, pirmadienį pranešė amerikiečių žiniasklaida.

Šaltinis, kuris informaciją teikė kelis dešimtmečius, galėjo bendrauti su V. Putinu ir siuntė svarbių dokumentų, atsidurdavusių ant Rusijos lyderio darbo stalo, nuotraukas, skelbia CNN.

Pranešime sakoma, jog šnipas 2017 metais buvo išvežtas iš Rusijos dėl kilusio susirūpinimo, kad JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir jo administracija esą galėtų sudaryti sąlygas jo demaskavimui, blogai tvarkydami slaptą žvalgybinę informaciją.

Centrinė žvalgybos agentūra (CŽA) tai paneigė. Agentūros viešųjų ryšių direktorė Brittany Bramell CNN sakė: „Klaidingos spėlionės, kad prezidento elgesys su opiausia mūsų šalies žvalgybine informacija, su kuria jis gali susipažinti kiekvieną mielą dieną, nulėmė kažkokią tariamą eksfiltracijos operaciją, yra netikslios.“

Laikraštis „The New York Times“ rašė, kad CŽA išvežti minimą šaltinį pasiūlė 2016 metų pabaigoje, bet informatorius iš pradžių atsisakė, priežastimi nurodydamas šeimos aplinkybes.

Dėl to pradėta nuogąstauti, kad informatorius tapo dvigubu agentu, bet po kelių mėnesių šaltinis nusileido, teigiama straipsnyje.

Šis asmuo, kurio pavardė neskelbiama, buvo labai svarbus pateikiant informaciją, kuria remdamasi JAV žvalgyba padarė išvadą, kad V. Putinas tiesiogiai režisavo Rusijos kišimąsi į JAV rinkimus D. Trumpo naudai, kenkiant jo varžovei, demokratų kandidatei Hillary Clinton, rašė „The New York Times“.

Laikraščio žiniomis, informatorius taip pat tiesiogiai susiejo V. Putiną su įsilaužimu į JAV Demokratų nacionalinio komiteto kompiuterius, po kurio buvo nutekinta daug laiškų su H. Clinton nepalankia informacija.

Pasak „The New York Times“, šis agentas buvo vertingiausias CŽA informatorius Rusijoje.

Jo išvežimas „iš esmės apakino“ Amerikos žvalgybą, kalbant apie Kremliaus vidaus darbą per 2018 metų rudenį įvykusius JAV kadencijos vidurio rinkimus ir būsimus 2020 metų prezidento rinkimus, sakoma straipsnyje.

Maskva patvirtino

Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas patvirtino žiniasklaidoje pasirodžiusius pranešimus apie iš Kremliaus išvežtą JAV Centrinės žvalgybos agentūrai (CŽA) dirbusį informatorių, tačiau jis esą buvo atleistas ir neturėjo tiesioginio ryšio su V. Putinu.

Kremliaus atstovo D. Peskovo teigimu, vyras „dirbo prezidento administracijoje, tačiau prieš kelis metus buvo atleistas vidaus tvarka“.

Paklaustas, kada tiksliai buvo atleistas CŽA informatorius, D. Peskovas tvirtino nesąs tikras, tačiau tai galėjo būti „2016 ar 2017 metai“.

Pasak D. Peskovo, informatoriaus darbo pobūdis nesuteikė jam tokių teisių prieiti prie konfidencialių dokumentų.

„Jo pozicija nebuvo iš tų, kurios yra aukšto pareigūno. Ši pozicija neleidžia turėti tokių ryšių su prezidentu“, – sakė D. Peskovas, pridurdamas, kad JAV žiniasklaidos pranešimai yra „Bulvarinio skaitalo“ žanro.

„Nežinau, ar jis buvo agentas, ar ne. Galiu tik patvirtinti, kad jis dirbo prezidento administracijoje ir buvo atleistas“, – tvirtino D. Peskovas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi