Pasaulyje

2019.09.11 20:32

Slaptas kraštutinių pažiūrų ženklas ar tiesiog „OK“: kontroversiškas gestas pasiekė ir Lietuvą

Andrius Balčiūnas, LRT.lt2019.09.11 20:32

Daugumai žmonių gestas suspaudžiant nykštį ir rodomąjį pirštą nurodo, jog viskas yra gerai, arba „OK“. Internete gimė idėja „trolinti“ žiniasklaidą, politikus, aktyvistus, kad už šio simbolio slypi radikalios idėjos. Pokštas praranda savo juokingą turinį ir virsta baltųjų galios (angl. white power) ženklu, kuris pastebimas ir Lietuvoje, bet ženklą rodantys žmonės neigia bet kokias panašias konotacijas.

„OK“ simbolį pirštais užfiksuoti rodantys Estijos, Prancūzijos, JAV kraštutinių dešiniųjų politikai, radikalai, teismo salėje jį rodė šaudynių Kraistčerče įtariamasis, nužudęs 51 žmogų dviejose Naujosios Zelandijos mečetėse. Gestą naudoja vienas pagrindinių baltųjų viršenybės ideologijos figūrų JAV – Richardas Spenceris, kraštutinių dešiniųjų portalo „Breitbart News“ buvęs žurnalistas Milo Yiannopolous.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) profesorius Tomas Janeliūnas teigia, jog daugeliui žmonių šis gestas vis dar turi tradicinę reikšmę.

„Bet koks simbolis gali gauti papildomą prasmę, jei jį naudoja specifinės grupės. Jos jau gerai žinomą ženklą, simbolį, pateikia kaip savo papildomą pranešimą. (...) Būtent tą daro ne kažkas kitas, o labai dažnai įvairios nacionalistinių pažiūrų grupės, jų atstovai. Ir tai jau tampa natūraliai tarsi jų identifikavimo ženklu“, – teigia LRT.lt kalbintas politologas.

Lietuvoje šį simbolį vyras rodė stovėdamas už kipą dėvinčio Arkadijaus Vinokuro mitinge, kur buvo kabinama lenta Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai. Už tokio simbolio rodymą televizijos transliacijos metu vieno juodaodžio beisbolininko užnugaryje, JAV klubas „Chicago Cubs“ sirgaliui uždraudė visą gyvenimą rodytis jų stadione. JAV pakrančių apsaugos tarnyba sudrausmino simbolį kitoje televizijos transliacijoje demonstravusį savo darbuotoją.

Savo oficialios paskyros feisbuke nuotraukose šį ženklą rodo ir „Pro Patria“ judėjimo aktyvistas, buvęs kandidatas į Seimą Dovilas Petkus. Jis taip įamžintas ir renginyje, kur buvo pristatoma nauja Lietuvoje kuriama politinė jėga. LRT.lt portalui D. Petkus sako, jog jokios papildomos reikšmės gestui neteikia: „Ženklas yra „OK“. Džiaugiuosi, kad viskas yra gerai, kad nauja krikdemiška jėga susikūrė, džiaugiausi, kad turėjau komandą, su kuria šaunu dirbti ir tiek.“

Svarbiausia kontekstas

JAV veikianti nevyriausybinė žydų „Anti-šmeižto lyga“ (Anti-Defamation League, ADL), kovojanti su antisemitizmu, nurodo, jog 2019 metais bent dalis baltųjų viršenybės idėjos šalininkų atsikratė ironiškos gesto reikšmės ir ėmė jį naudoti nuoširdžiai išreiškiant savo pažiūras.

Organizacija pabrėžia, jog vien simbolio rodymas neturėtų užtraukti kaltinimų, jie turi būti paremti kitais kontekstiniais įrodymais. „Nuo 2017-ųjų daug žmonių buvo klaidingai apkaltinti rasizmu ar baltųjų viršenybės idėjomis dėl „OK“ ženklo panaudojimo jo tradicine ir nekenksminga prasme“, – rašo organizacija.

Lankydamasi Estijoje Prancūzijos „Nacionalinio fronto“ lyderė Marine Le Pen susitiko su tautinės EKRE partijos jaunimo lyderiu Ruubenu Kaalepu ir įsiamžino rodydami šį gestą. Kilus pasipiktinimui, M. Le Pen sakė „niekada negirdėjusi apie antrąją šio kasdienio gesto reikšmę“.

Apžvalgininkai klausė, kaip kraštutinės dešinės politikė galėjo nežinoti apie šią simbolio reikšmę, sparčiai populiarėjančią tarp kraštutinių dešiniųjų.

Ženklą rodžiusi M. Le Pen buvo kritikuojama būtent atsižvelgiant į kontekstą – ji susitiko ir nusifotografavo su Estijos EKRE partijos nariu. Šios politinės jėgos lyderiai tėvas ir sūnus Martas ir Martinas Helme tokį gestą rodė duodami parlamento nario priesaiką.

Anot „The New York Times“, pati M. Le Pen duodama interviu AFP agentūrai sakė, jog šis ženklas yra skirtas „patrolinti ir pajuokti didžiąją žiniasklaidą“ ir „visi papuolė į spąstus“.

Patys Estijos politikai atmetė kaltinimus. „Niekas mums negali nurodyti, kokius žodžius galime sakyti ar kokius ženklus rodyti“, – leidiniui „Politico“ prieš ceremoniją sakė Martinas Helme. Anksčiau jis yra teigęs, jog vietinius baltuosius estus „pakeičia“ imigrantai, o jo sūnus Martas anksčiau teigė: „noriu, kad Estija būtų baltųjų šalis“, nurodo BBC.

Stengiasi kopijuoti

LRT.lt kalbintas Dovilas Petkus teigia galbūt girdėjęs apie Estijoje kilusį skandalą, bet jo tai nedomina ir jis nėra bendravęs su kitų šalių partijų nariais.

Politologas T. Janeliūnas teigia, jog Lietuvoje aktyvistai rodydami šį gestą galbūt galėtų demonstruoti solidarumą su kitų šalių panašių pažiūrų žmonėmis, tačiau tai tik interpretacijos.

„Jie tai gali rodyti keliomis prasmėmis. Ir identifikavimuisi, ir kaip tam tikrą norą suerzinti ar žiniasklaidą, politinius oponentus, visuomenę. Neva sakydami, kad jie nieko bendra neturi, išskyrus tą tradicinę „OK“ prasmę. Bet čia yra klausimas, kam jie tą daro. Ar jie gėdijasi to paties ženklo ir savo identifikacijos juo kaip specifinių politinių pažiūrų atstovų ir bando išsisukinėti, kad nieko bendra neturi su ta identifikacija. Ar tai vis dėlto yra kažkoks pranešimas specifinei auditorijai, kuri žino daugiau ir tą ženklą identifikuoja kitaip, nei didžioji dalis visuomenės“, – svarsto VU TSPMI profesorius.

Jo nuomone, Lietuvoje kraštutinės dešinės politinių pažiūrų jėgos šiandien daugiau stengiasi kopijuoti kitų Europos šalių bei JAV aktyvistus, kur šie judėjimai gerokai masyvesni: „Mūsų kraštutiniai dešinieji dar yra tokiose pirmapradėse vystymosi stadijose. Tai jiems toks mėgdžiojimas yra būtinas, jei jie tikisi išnaudoti bendrą Vakarų Europoje kylančią bangą.“

Sugalvotas „trolinti“

Kaip nurodo BBC, tendencija rodyti „OK“ ženklą apsimetant, kad jis turi neigiamą reikšmę, buvo sumanyta kaip pokštas. „4Chan“ forume kilo mintis, jog galima pamėginti pašiepti žurnalistus, liberalių pažiūrų žmones, sukūrus netikrą baltųjų viršenybės idėjas (angl. White power) simbolizuojantį simbolį.

„OK“ ženklas buvo pasirinktas dėl to, jog trys ištiesti pirštai simbolizuoja W raidę, o suspausti pirštai kartu su ištiestu viduriniuoju sudaro raidę P.

Simbolio rodymas greitai išpopuliarėjo, juo siekta pajuokti kairiųjų pažiūrų žmones arba „trolinti“ žiūrovus, rašo BBC.

Tačiau jis buvo sėkmingas, ženklo rodymas ėmė plisti tarp kraštutinės dešinės nacionalistų. Šiandien simbolio rodymas susijęs su mintimi, kad tikrąją jo reikšmę atpažins tie, kurie apie ją žino.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.