Pasaulyje

2019.09.10 08:02

Trumpas: taikos derybos su Talibanu yra mirusios

atnaujinta 9.50
BNS 2019.09.10 08:02

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį pareiškė, kad jo šalies taikos derybos su Talibanu yra „mirusios“ ir kad jis vėl intensyvina karą, atšaukęs slaptas derybas su Afganistano sukilėliais savo savaitgalių rezidencijoje.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį pareiškė, kad jo šalies taikos derybos su Talibanu yra „mirusios“ ir kad jis vėl intensyvina kovos veiksmus, atšaukęs slaptas derybas su Afganistano sukilėliais savo savaitgalių rezidencijoje.

„Jos mirusios. Kas dėl manęs, jos yra mirusios“, – sakė D. Trumpas, Baltuosiuose rūmuose kalbėdamas apie ilgai trukusias pastangas pasiekti susitarimą su Talibanu ir po 18 karo metų išvesti iš Afganistano JAV karius.

Prieš šį pareiškimą D. Trumpas pribloškė šeštadienį dramatiškai atšaukęs slaptą planą pasikviesti Talibano lyderius tiesioginių derybų prezidentinėje Kemp Deivido rezidencijoje netoli Vašingtono.

Dar vieną vinį į derybų, kurios jau atrodė beveik baigtos, karstą suvarė D. Trumpo pareiškimas, kad JAV karinis puolimas prieš Afganistano sukilėlius vėl suintensyvintas.

„Pastarąsias keturias dienas smogiame savo priešui smarkiau nei bet kada per pastaruosius 10 metų!“ – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė prezidentas.

Sekmadienį valstybės sekretorius Mike'as Pompeo paskelbė, kad vien per pastarąsias dešimt dienų buvo nukauta per 1 000 talibų.

Sumaištis?

D. Trumpas piktai paneigė, kad staigūs jo politikos dėl Afganistano pakeitimai kelia sumaištį.

Iki šio savaitgalio nuolat didėjo lūkesčiai dėl susitarimo, pagal kurį JAV sumažintų savo karių skaičių Afganistane, o Talibanas pasiūlytų saugumo garantijas, tačiau šeštadienį D. Trumpas paskelbė atšaukęs beprecedentį savo susitikimą su Talibanu Kemp Deivide.

Pasak jo, tai yra atsakas į JAV kario žūtį per didelę Talibano praėjusios savaitės ataką Kabule.

Prezidentui per tviterį paskelbus apie susitikimo atšaukimą, dauguma amerikiečių išvis pirmą kartą sužinojo, kad buvo planuojamas toks stulbinantis susitikimas. Daug kas Vašingtone buvo šokiruoti, o kai kas pyko, kad Talibanas vos neapsilankė prezidento rezidencijoje Rugsėjo 11-osios teroristinių atakų metinių išvakarėse.

Daug ką taip pat pribloškė D. Trumpui būdinga neprognozuojama derėjimosi maniera, tačiau prezidentas neigė bet kokius nesutarimus tarp Vyriausybės narių, įskaitant viceprezidentą Mike'ą Pence'ą.

Tviteryje D. Trumpas kaltino žurnalistus bandant „kurti sumaišties Baltuosiuose rūmuose, kurios nėra, vaizdą“. Jis pridūrė, kad neturėjo abejonių dėl savo veiksmų.

„Kalbant apie patarėjus, aš pasitariau su savimi“, – vėliau reporteriams sakė jis.

„Žudo pernelyg daug žmonių“

2016 metų rinkimus laimėjęs D. Trumpas buvo pasiryžęs pasiekti, kad JAV nedalyvautų, jo nuomone, nebūtinuose karuose Sirijoje ir kitose, daugiausia musulmoniškose valstybėse.

Nepaisydamas griežtai proizraelietiškos užsienio politikos ir tokių savo administracijos „vanagų“ kaip patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Boltonas, jis iki šiol priešindavosi karinės priešpriešos su senu priešininku Iranu eskalavimui.

Pasitraukimas iš Afganistano, kur JAV pajėgos beveik du dešimtmečius kovojo daugiausia bevaisę kovą su Talibanu, buvo tarp svarbiausių D. Trumpo prioritetų. Daug kas mano, kad D. Trumpas JAV pajėgų išvedimo siekia prieš 2020 metų rinkimus, per kuriuos sieks būti perrinktas.

Pirmadienį D. Trumpas pakartojo, kad nori „išeiti kaip įmanoma anksčiau“.

Tačiau dabar šis tikslas atrodo žlugęs – ar dėl JAV kario žūties praėjusią savaitę, kaip jis sako, ar dėl didesnio masto nuogąstavimų.

„Jie padarė klaidą“, – sakė D. Trumpas, komentuodamas minėtą 12 gyvybių pareikalavusią Talibano ketvirtadienio ataką, per kurią buvo susprogdinta galinga bomba.

Keli respublikonų įstatymų leidėjai išreiškė pritarimą prezidento sprendimui dėl derybų.

„Niekada nemaniau, kad susitarimas su Talibanu yra lengvai ar greitai pasiekiamas“, – sakė senatorius Marco Rubio. Senatorius Mittas Romney sakė, kad pats nekviestų Talibano į Kemp Deividą. Panašiai kalbėjo ir senatorius Ronas Johnsonas, kuris sakė esąs patenkintas, kad derybos ten nevyks.

„Nematau, kur einama per šias derybas. Kažkuriuo metu, jei norite taikos, reikės su jais kalbėtis, aš to neneigiu, – sakė R. Johnsonas. – Tačiau šiuo metu jie žudo pernelyg daug žmonių.“