Pasaulyje

2019.09.09 19:39

Netanyahu kaltina Iraną sunaikinus slaptą „branduolinį objektą“

atnaujinta 21.58

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus) pirmadienį apkaltino Iraną turėjus slaptą objektą, kuris buvo skirtas kurti branduolinius ginklus ir kuris esą buvo sunaikintas.

Pasak B. Netanyahu, Iranas maždaug liepą pats sunaikino tą objektą, kuris buvo netoli Abadės miesto, į pietus nuo Teherano, supratęs, kad jį aptiko Izraelis.

Jam kalbant per tiesioginę televizijos transliaciją buvo demonstruojamos tariamo objekto nuotraukos. B. Netanyahu rėmėsi žvalgybinės informacijos archyvu, apie kurį jis paskelbė praėjusiais metais.

„Šiandien atskleidžiame, kad archyvuose, parsigabentuose iš Teherano, buvo nustatytas dar vienas branduolinis objektas“, – tvirtino Izraelio ministras pirmininkas.

„Tame objekte Iranas vykdė eksperimentus, skirtus kurti branduoliniams ginklams... Kai Iranas suprato, kad mes sužinojome apie tą objektą, štai ką jie padarė: jie jį sunaikino, tiesiog jį pašalino“, – pridūrė jis.

Vis dėlto Izraelio premjeras, kurio šalis yra didelė Irano priešė, nepateikė daugiau detalių apie tariamus eksperimentus ar tai, kada jie galėjo būti vykdomi.

Iranas tvirtina, kad vykdo branduolinę programą tik taikiais tikslais.

Kai B. Netanyahu paskelbė apie žvalgybinės informacijos archyvus, esą gautus slaptame komplekse Teherane, jis sakė turįs naujų įrodymų apie Irano branduolinių ginklų planą, kuris esą gali būti aktyvuotas bet kuriuo metu.

Tačiau nors B. Netanyahu kaltino Iraną meluojant apie savo branduolines ambicijas, jis nepateikė įrodymų, kad Teheranas aktyviai siekė turėti branduolinių ginklų po 2015 metų, kai su galingosiomis valstybėmis buvo pasirašytas Bendrasis išsamių veiksmų planas (JCPOA).

„Rinkimų išsišokimai“

Naujausias premjero pareiškimas pasirodė likus kiek daugiau nei savaitei iki rugsėjo 17-osios Izraelio visuotinių rinkimų, per kuriuos B. Netanyahu sieks būti perrinktas.

Oponentai kaltina jį savo prezentacija politizuojant žvalgybą.

„Netanyahu ir vėl naudoja žvalgybinę informaciją savo rinkimų propagandai“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Yairas Lapidas (Jairas Lapidas) iš aljanso „Mėlyna ir balta“.

„Irano branduolinio [klausimo] negalima naudoti rinkimų išsišokimams“, – pridūrė jis.

Iranas palaipsniui atsisako vykdyti 2015 metų sutarties sąlygas, jausdamas vis skaudesnį Jungtinių Valstijų sankcijų, kurias Teheranui grąžino iš JCPOA pasitraukusi prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) administracija, poveikį.

B. Netanyahu griežtai prieštaravo branduoliniam susitarimui, o vėliau ragino D. Trumpą iš jo trauktis.

Pirmadienį B. Netanyahu pareiškė: „Raginu tarptautinę bendruomenę prisijungti prie prezidento Trumpo sankcijų didinant spaudimą Iranui.“

Europos valstybės savo ruožtu bando išsaugoti susitarimą.

Tuo metu vis garsiau kalbama, kad netrukus gali įvykti D. Trumpo susitikimas su Irano prezidentu Hassanu Rouhani (Hasanu Rouhaniu), o JAV lyderis anksčiau šį mėnesį pareiškė, kad „viskas yra įmanoma“.

Vis dėlto pats H. Rouhani praėjusią savaitę atmetė galimybę rengti dvišales derybas su Jungtinėmis Valstijomis.