Pasaulyje

2019.09.08 17:13

Putinas pasisakė apie Rusijoje vykstančius savivaldos rinkimus: svarbu ne kandidatų skaičius, o kokybė

atnaujinta 17.49

Rusijoje vyksta miestų ir regionų valdžios rinkimai, tačiau didžiausias dėmesys tenka Maskvai, kurioje vyko virtinė protesto akcijų, o nepriklausomi pretendentai dalyvauti rinkimuose ir jų šalininkai buvo pasodinti už grotų.

Opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas paragino rinkimus paversti kolektyvine akcija – balsuoti apgalvotai už kandidatus, kurie gali laimėti prieš Kremliaus partijos „Vieningoji Rusija“ atstovus.

Liubovė Sobol šią vasarą tapo nauju Rusijos opozicijos veidu. A. Navalno kovos su korupcija teisininkė yra viena iš 16 Kremliaus kritikų, kuriems valdžia sutrukdė dalyvauti rinkimuose.

Neva jai nepavyko surinkti užtektinai parašų, kad galėtų būti registruota kandidate.

Tai melas, sako L. Sobov. Anksčiau opozicinė Rusijos žiniasklaida teigė, kad į tokių kandidatų kaip L. Sobol štabus buvo infiltruoti agentai, kurie tyčia klastojo parašus. Ji sako turinti vilčių, kad per šiuos rinkimus „Vieningosios Rusijos“ partija turės mažiau šansų.

„Aš už tai, kad būtų kuo daugiau kandidatų, kurie atstovautų maskviečių interesams, o ne merijos. Manau, visai įmanoma pasiekti, kad partija „Vieningoji Rusija“ neturėtų daugumos Maskvos taryboje, labai to tikiuosi“, – sakė L. Sobov.

Jeigu ne masinės protesto akcijos, kokių Maskva seniai nematė, šiems rinkimams nebūtų teikiama tiek daug dėmesio.

Nors jie gali būti laikomi lakmuso popierėliu prieš 2021 metais vyksiančius federacijos parlamento – Dūmos – rinkimus, nes parodys, ar gali opozicija sutelkti savo šalininkus.

Dešimtys tūkstančių žmonių, daug jaunimo vasarą rinkosi į protesto akcijas, reikalaudami, kad rinkimai būtų sąžiningi, kad būtų leista dalyvauti ir valdžios kritikams. Tokios protestų bangos nebūta nuo tada, kai 2012 metais žmonės piktinosi Vladimirui Putinui sugrįžus į Kremlių.

Prezidentas balsavo Maskvoje, jo kortežas švilpė tuščiomis Maskvos gatvėmis. Žurnalistai paklausė – ar nebūtų geriau, jei biuleteniuose būtų daugiau kandidatų.

„Kai kuriose šalyse gali būti 30,50,100 kandidatų. Svarbu ne skaičius, o kokybė“, – atsakė Rusijos prezidentas V. Putinas.

Tačiau kai kuriuos maskviečius taip papiktino valdžios smurtas prieš opozicijos kandidatus ir jų šalininkus, kad savanoriškai užsirašė į rinkimų stebėtojus. O A. Navalnas ragina naudotis pernai įkurta Apgalvoto balsavimo platforma internete, joje siūloma, už kokius kandidatus verta balsuoti, kad vadinamieji valdžios kandidatai gautų kuo mažiau mandatų.

„Apgalvotas balsavavimas yra vienas iš veiksnių, kuriuo vadovavausi. Yra ir kitų. Ponas Michailas Chodorkovskis pateikė visą sąrašą, už ką jis balsuotų. Manau, vertėtų balsuoti ir už tuos žmones. Bet ir Apgalvoto balsavimo platforma verta dėmesio“, – teigė maskvietis Sergėjus Ospanovas.

Analitikai sako, jog šie rinkimai, kaip jokie kiti, atspindi, kokia praraja tarp valdžios, visomis išgalėmis besistengiančios išlaikyti esamą padėtį, ir permainų siekiančios visuomenės dalies.

Smukus valdančios partijos „Vieningoji Rusija“ populiarumui, nė vienas kandidatas oficiliai neskelbia atstovaująs šiai partijai. Pasak apžvalgininkų, svarbi ne tik Maskva ar Sank Peterburgas, bet ir kaip Apgalvotas balsavimas gali paveikti politinių jėgų išsidėstymą visoje šalyje.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 6:24 min.

Žinios. Rusijoje vyksta miestų ir regionų valdžios rinkimai, tačiau didžiausias dėmesys Maskvai, kurioje vyko virtinė protesto akcijų

Pažeidimų nefiksuota

Vidurdienį nebuvo jokių ženklų, pranešančių apie didesnius rinkimų trukdžius, nors kai kuriose vietose būta pavienių pranešimų apie su rinkimais susijusias problemas. Pietų Sibiro Tuvos regione žurnalistų ir stebėtojų grupę gabenusį autobusą užpuolė kaukėti vyrai ant arklių. Autobusas buvo apšaudytas, bet incidento metu sužeistųjų nebuvo.

Šeštadienio vakarą Maskvos policija sulaikė rinkimus prižiūrinčios organizacijos „Golos“ aktyvistą. Grigorijus Melkonianas, vienas iš organizacijos steigėjų, rugsėjo 8 dieną feisbuko paskyroje rašė, kad Vladimiras Jegorovas buvo sulaikytas, jam mesti kaltinimai chuliganizmu. Protestus ir sulaikymus Rusijoje stebinti grupė „OVD-Info“ taip pat patvirtino V. Jegorovo sulaikymo atvejį.

Viena žinomiausių rinkimų stebėsenos organizacijų „Golos“ dažnai susiduria su Rusijos vyriausybės spaudimu. 2013 metais organizacija buvo pavadinta „užsienio šalims dirbančia agente“ – toks apibūdinimas tada įtvirtintas įstatyme, kuriuo siekta riboti nevyriausybinių organizacijų galimybes gauti tarptautinį finansavimą.

Prieš rinkimus V. Putinas išstūmė keletą regionų gubernatorių, norėdamas išvengti praėjusių metų rinkimų rezultatų pasikartojimo. Pernai valdančiosios partijos „Vieningoji Rusija“ remiamiems kandidatams keturiuose regionuose nepavyko iškovoti pergalės pirmame rinkimų ture.

Maskvoje nemažai valdančiosios „Vieningosios Rusijos“ partijos narių nutarė rinkimuose dalyvauti kaip „nepriklausomi“ kandidatai, kad paslėptų ryšį su šia partija.

Dėl skurdo, augančio Vakarams taikant sankcijas, ir kontroversiškos pensijų reformos rinkėjai nėra linkę palaikyti valdančiosios partijos atstovų. Prezidento V. Putino reikalai taip pat nėra geresni – remiantis Rusijos valstybinės apklausos duomenimis, gegužę piliečių pasitikėjimas V. Putinu krito iki žemiausio per 13 metų laikotarpį lygio.