Pasaulyje

2019.09.08 16:40

Bosnijos sostinėje surengta pirmoji LGBT eisena

BNS2019.09.08 16:40

Bosnijos sostinėje Sarajeve sekmadienį buvo surengtas pirmoji šalies istorijoje seksualinių mažumų eisena.

Renginio metu saugumą užtikrino gausios pareigūnų pajėgos, siekiant neleisti ekstremistinėms grupėms sukelti smurto.

Prieštaraujantys renginiui mieste surengė savo atskirą susibūrimą.

Daugiau nei tūkstantis policijos pareigūnų su šunimis ir metalo detektoriais saugojo visą kelią, kuriuo žygiavo šimtai žmonių, dainavę ir mojavę vaivorykštės spalvų vėliavomis. Saulėtą dieną džiugiai nusiteikę žmonės švilpė švilpukais ir mušė būgnus, o daug žmonių mojo jiems iš balkonų pro langus.

Tuo metu už maždaug pusės kilometro į atskirą mitingą protestuoti prieš LGBT eiseną susirinko konservatyvios islamiškos grupės sekėjai. Eiseną jie vadino „nuodėme“ ir Sarajevo „pažeminimu“, o protesto pabaigoje simboliškai pasimeldė.

„Jie nori leisti tam patekti į mūsų gatves, mūsų aikštes, tarp mūsų vaikų, – sakė mitingą surengusios grupės „Iskorak“ vadovas ir islamo teologas Saninas Musa. – Mes norime kovoti prieš tai, norime kovoti prieš LGBT gyvenimo būdą, kuris įvedamas mūsų mokyklose, mūsų namuose, mūsų universitetuose.“

Anksčiau ekstremistai ir chuliganai yra užpuolę du Sarajeve, kur daugiausia gyvena musulmonai, vykusius LGBT renginius. Dėl to baimintasi dėl galimo smurto ir šio renginio metu.

Bosnija išlieka itin konservatyvi, ir Sarajevas yra paskutinė sostinė Balkanuose, kur buvo surengta LGBT eisena.

Vietos žiniasklaida skelbia, kad eisenoje dalyvavo ir JAV ambasadorius bei keli vietos pareigūnai ir aktyvistai iš viso regiono. Šis renginys daugelio buvo laikomas Bosnijos išbandymu, šaliai siekiant nutolti nuo savo karinės praeities ir judėti link narystės Europos Sąjungoje.

„Visi, kas susiduria su diskriminacija, privalo remti vienas kitą šioje pozicijoje, – sakė Sarajeve gyvenanti 45 metų ekonomistė Lejla Mijovič. – Mus diskriminuoja vienaip ar kitaip. Štai kodėl šiandien esu čia.“

Bosnijos LGBT bendruomenės nariai dažnai skundžiasi plačiai paplitusiu priekabiavimu ir išpuoliais, tačiau jų vykdytojai retai yra nuteisiami.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.