Pasaulyje

2019.09.07 14:17

Po mainų su Rusija ukrainiečių belaisvius Kijeve pasitiko artimieji ir prezidentas

apsikeista 70 asmenų; atnaujinta 15.24
Karolis Broga, ELTA, BNS 2019.09.07 14:17

Šeštadienį Ukraina ir Rusija apsikeitė 70 belaisvių. Kijevo Borispolio oro uoste nusileido iš Maskvos atskridęs lėktuvas su ukrainiečiais, kuriuos pasitiko artimieji ir šalies prezidentas Volodymyras Zelenksis, informuoja „Ukrinform“.

Artimiesiems pranešta, kad po skrydžio bus patikrinta išlaisvintųjų kalinių sveikata. Jie bus suskirstyti į grupes ir drauge su artimaisiais vyks į ligonines.

Atvykusiuosius prie lėktuvo pasitiko ir rankas jiems spaudė prezidentas V. Zelenskis ir didelis būrys artimųjų.

Į Boryspilio oro uostą atvykęs Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad šiuo apsikeitimu buvo įgyvendintas jo susitarimas su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu dėl karo Rytų Ukrainoje užbaigimo pirmojo etapo.

„Manau, kad pirmasis etapas yra įvykdytas. Turiu patvirtinti, kad aš, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, padarėme viską, ką žadėjome, nekeisdami savo susitarimų“, – sakė V. Zelenskis, susitikęs paleistus ukrainiečius.

„Turime atlikti visus žingsnius, kad užbaigtume šį siaubingą karą“, – pridūrė jis ir taip pat pažadėjo, kad Ukraina susigrąžins „savo teritoriją“.

Ukrainiečių kino režisierius Olehas Sencovas, anksčiau Rusijos nuteistas kalėti 20 metų už už „teroro atakų“ planavimą Maskvos aneksuotame Kryme, pareiškė esąs laimingas, kad sugrįžo namo.

„Dėkoju visiems žmonėms, kurie dėl mūsų kovojo“, – pareiškė jis.

Rusijos užsienio reikalų ministerija paragino Kijevą laikyti ši apsikeitimą pirmuoju žingsniu, toliau sprendžiant abiejų šalių nesutarimus.

„Nors buvo ir provokacijų, ir objektyvių sunkumų, procesas vis dėlto įvyko. Labai svarbus žingsnis. Būtina maksimaliai palaikyti šį nusiteikimą spręsti problemas, o jas gilinti. Politinė valia ir kruopštus darbas duoda savų vaisių“, – per „Facebook“ parašė URM atstovė Marija Zacharova.

Tačiau ji perspėjo, kad „įprotis kaltinti Rusiją dėl visų Ukrainos bėdų turi likti praeityje“.

„Nuolatinė antirusiška retorika nepriartins šalies prie realių vidaus politikos ir ekonomikos problemų sprendimo. Konkretūs žingsniai – geriausias veiksmų algoritmas“, – rašė M. Zacharova.

Politinio kalinio, „Ukrinform“ žurnalisto Romano Suščenkos advokatas Markas Feiginas korespondentams sakė, kad, jo turimais duomenimis, Ukraina į Rusiją išsiuntė 35 belaisvius, o mainais Rusija taip pat paleido 35 ukrainiečius.

Taip pat buvo išlaisvinti ir Ukrainos jūrininkai, kuriuos Rusija sulaikė po incidento Kerčės sąsiauryje 2018 m. lapkritį.