Pasaulyje

2019.09.07 09:41

Rusija ir Ukraina atlieka istorinį apsikeitimą kalintais asmenimis

atnaujinta 13.11

Rusija ir Ukraina šeštadienį pradėjo ilgai lauktą apsikeitimą kalintais asmenimis, pranešė šaltiniai ir valstybinė žiniasklaida.

Vienas Ukrainos vyriausybės šaltinis sakė naujienų agentūrai AFP, kad apsikeitimas vyksta ir kad šalys perduos viena kitai po 35 asmenis.

Manoma, kad tarp jų bus pastaruoju metu didelio dėmesio sulaukusių kalinių.

Anksčiau šeštadienį vienas AFP žurnalistas Maskvoje sakė matęs du autobusus užtamsintais langais, išvažiuojančius iš Lefortovo kalėjimo su policijos palyda.

Valstybinė televizija „Rossija 24“ informavo, kad ši kolona išvyko „vykdant pasiruošimus apsikeitimui kaliniais“.

Televizija pridūrė, kad autobusai atvyko į Maskvos Vnukovo oro uosto terminalą, skirtą vyriausybiniams skrydžiams, ir kad vienas Rusijos vyriausybinis lėktuvas nusileido Kijevo Boryspilio oro uoste.

Tuo metu Vnukovo oro uoste buvo pastebėtas nusileidęs lėktuvas su Ukrainos vėliavos spalvų emblema.

Pastarosiomis dienomis didėjo viltys, kad Rusijos ir Ukraina atliks pirmąjį didelį apsikeitimą kaliniais nuo separatistinio konflikto Rytų Ukrainoje pradžios 2014 metais.

Žinios. Rusijos valstybinė televizija šeštadienį pranešė, kad prasidėjo ilgai lauktas apsikeitimas kaliniais tarp Maskvos ir Kijevo

Šis žingsnis gali būti itin svarbus pastangoms sumažinti įtampą tarp abiejų šalių po Maskvos įvykdytos Krymo pusiasalio aneksijos ir karo su Rusijos remiamais separatistais, nusinešusio jau daugiau kaip 13 tūkst. žmonių gyvybių.

Per pernai lapkritį įvykusį incidentą Kerčės sąsiauryje suimtų 24 Ukrainos jūreivių teisinės gynybos komandos vadovas Nikolajus Polozovas sakė AFP, kad jie visi bus paleisti per šį apsikeitimą.

„Pagal mano turimą informaciją, jie buvo įsodinti į autobusą. Visi 24“, – nurodė jis.

Jūreiviai, kino kūrėjas, žurnalistas

Maskva šiuos jūreivius laikė nuo pernai lapkritį įvykusios pirmosios nuo 2014 metų Rusijos ir Ukrainos karinių jūrų pajėgų tiesioginės konfrontacijos, per kurią buvo areštuoti trys ukrainiečių laivai ir jų įgulos.

Tarp galimai Rusijos paleidžiamų kalinių minimas 43 metų kino režisierius ir aktyvistas Olehas Sencovas, tapęs žinomiausiu Ukrainos politiniu kaliniu.

Jis buvo suimtas 2014-aisiais ir nuteistas kalėti 20 metų už „teroro atakų“ planavimą Kryme.

Praeitą savaitę žiniaskalida pranešė, kad O. Sencovas iš pataisos kolonijos Arkties regione, kur buvo laikomas, buvo perkeltas į Maskvą.

Praėjusią savaitę Ukraina paleido už užstatą Rusijos valstybinei naujienų agentūrai „RIA Novosti“ dirbusį ukrainietį žurnalistą Kyrylą Vyšynskį, ilgiau kaip metus laikytą ikiteisminiame arešte dėl įtariamos valstybės išdavystės.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis siūlė Rusijai iškeisti K. Vyšynskį į O. Sencovą.

Į apsikeitimą taip pat gali būti įtrauktas, kaip įtariama, prie oro bendrovės „Malaysia Airlines“ lėktuvo numušimo virš Ukrainos 2014 metais prisidėjęs Volodymyras Cemachas, kuriam Ukrainos teismas ketvirtadienį panaikino suėmimą.

Nyderlanduose baiminamasi, kad šis žingsnis gali atimti iš tyrėjų galimybę apklausti V. Cemachą dėl MH17 reiso lainerio numušimo.

Ketvirtadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Maskva baigia derybas su Kijevu „dėl didelio masto“ apsikeitimo kaliniais, o tai gali būti įtampą tarp dviejų kaimynių sumažinsiantis žingsnis.

V. Zelenskis apsikeitimo kaliniais galimybę iškėlė, kai atėjo į valdžią, triuškinamai laimėjęs balandį vykusius prezidento rinkimus.

Šis į politiką pasukęs komikas, kurio pergalė prieš ankstesnį valstybės vadovą Petro Porošenką sudrebino Ukrainos politinį elitą, per savo kampaniją žadėjo ukrainiečius kalinius sugrąžinti namo.

Jį išrinkus buvo atgaivintos pastangos susitarti dėl taikos, o Paryžius paragino vėliau šį mėnesį surengti Rusijos, Ukrainos, Vokietijos ir Prancūzijos viršūnių susitikimą.