Pasaulyje

2019.09.07 13:26

Po užsitęsusių protestų Maskvoje – rinkimų diena, kai svarbios jau ne tik balsadėžės

LRT.lt, LRT RADIJAS2019.09.07 13:26

Sekmadienį Rusijoje vyks savivaldybių ir regionų valdžios rinkimai, keturiose vienmandatėse apygardose bus renkami nacionalinio parlamento nariai, vis dėlto daugiausia dėmesio susilauks Maskva, kur atsisakymas registruoti opozicijos kandidatus į sostinės Dūmą sukėlė daugiau triukšmo negu tikėtasi. Tačiau dabar tai – ne vien tik apie rinkimus, LRT Radijui sako Michailo Chodorkovskio bendražygis.

Prasidėję liepą, užsitęsę rugpjūtį, protestai gali sugrįžti ir šį mėnesį, mano „Atviros Rusijos“ – M. Chodorkovskio įkurtos organizacijos – pirmininko pavaduotojas Dmitrijus Semionovas. Viskas priklausys ne tik nuo to, ar rinkimai bus organizuojami sąžiningai, sako jis, primindamas, kad tarp protestų šūkio „leisk“, raginančio įregistruoti opozicijos kandidatus, ne ką rečiau girdimas ir „paleisk“, kuriuo teisėsaugos reikalaujama iš sulaikymo vietų išlaisvinti sulaikytus aktyvistus.

„Viskas nesusiveda tik į šiuos rinkimus – jie tapo dirgikliu, nedideli rinkimai į nedidelę Maskvos miesto Dūmą tapo valstybine tema. Turime nepamiršti, kad daugybė žmonių iki šiol yra suimti, tie, kurie dalyvavo protesto akcijose. Ir jeigu rinkimų tema taps nesvarbi po rinkimų dienos rugsėjo 8-ąją, į pirmą planą turėtų iškilti (...) politinių kalinių paleidimas“, – LRT Radijui sakė D. Semionovas.

Anot jo, normalu, kad protestų intensyvumas cikliškas, nereikėtų manyti, kad opozicija ir jai prijaučiantys jau susitaikė su pralaimėjimu ar pabūgo.

Nors įbauginti, regis, mėginta. Į viešumą pastaraisiais mėnesiais iškilo du atvejai, kai į teismą kreiptasi dėl vaiko globos teisių panaikinimo protestuose dalyvavusiems tėvams, tačiau bent viena šeima šią savaitę sulaukė palankaus verdikto – Maskvos Nikulino rajono teismas prokurorų prašymą atmetė.

D. Semionovas šioje situacijoje pabrėžia, kad rūpinamasi ne vaikų gerove.

„Visų pirma, jokios grėsmės tiems vaikams nebūtų, jeigu ne jėgos struktūrų veiksmai – puiki iliustracija yra rugpjūčio 31-osios mitingas, kai valdžia pakeitė taktiką ir nusprendė nieko nesuiminėti. Žmonės ramiai praėjo, prasivaikščiojo, nė vieno išdaužto lango, nė vienos sulaužytos rankos ir viskas praėjo taikiai. Antra, tai yra ciniška ir veidmainiška fone pirmadienio vakaro įvykio, kuris nutiko deputatui ir žurnalistui Ilja Azarui, kai pas jį vakare į butą atvyko pareigūnai. Jis buvo ką tik paguldęs savo dukrą, kuriai dar nėra 2 metų, bet tai visiškai nejaudino policininkų, jie tiesiog išsivežė jį ir paliko dukrą vieną, iš esmės pavojuje“, – sako pašnekovas.

Minėtasis I. Azaras po kelių valandų buvo paleistas, tą pačią dieną trumpam sulaikyti buvo ir dar keli opozicijos veikėjai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.