Pasaulyje

2019.09.06 08:17

Mirė buvęs ilgametis Zimbabvės prezidentas Mugabe

atnaujinta 10.02
ELTA, LRT.lt 2019.09.06 08:17

Eidamas 96-uosius metus, mirė pirmasis nepriklausomos Zimbabvės lyderis Robertas Mugabe. Buvęs prezidentas mirė po ilgos kovos su ligomis, R. Mugabes šeima patvirtino naujienų tarnybai BBC.

R. Mugabe buvo nuverstas 2017 m. lapkričio karinio perversmo metu. Taip buvo užbaigtas tris dešimtmečius trukęs jo valdymo laikotarpis.

„Ilsėkis ramybėje, Robertai Mugabe“, – tviteryje rašė Zimbabvės švietimo sekretorė Fadzayi Mahere.

Vėliau apie mirtį paskelbė ir dabartinis Zimbabvės prezidentas Emmersonas Mnangagwa: „R. Mugabe buvo išsilaisvinimo ikona, panafrikietis, kuris savo gyvenimą paskyrė jo žmonių emancipacijai ir įgalinimui. Jo indėlis į mūsų tautos ir žemyno istoriją niekada nebus užmirštas. Tegu jo siela ilsisi amžinoje ramybėje“.

Zimbabvės nepriklausomybės kovų herojus, vėliau tapęs vis labiau autokratiškai valdančiu lyderiu, R. Mugabe buvo nuverstas 2017 m. lapkričio karinio perversmo metu. Taip buvo užbaigtas tris dešimtmečius trukęs jo valdymo laikotarpis.

„R. Mugabe buvo išsilaisvinimo ikona, panafrikietis, kuris savo gyvenimą paskyrė jo žmonių emancipacijai ir įgalinimui. Jo indėlis į mūsų tautos ir žemyno istoriją niekada nebus užmirštas. Tegu jo siela ilsisi amžinoje ramybėje“, – tviteryje rašė E. Mnangagwa.

Nuo balandžio buvęs prezidentas nuo neatskleistos ligos gydėsi Singapūre. Rugpjūčio pradžioje E. Mnangagwa paskelbė, kad R. Mugabe buvo paguldytas į ligoninę užsienyje, tačiau jo sveikata esą gerėja.

Kadaise buvusi šalies pasididžiavimu, Zimbabvės sveikatos apsaugos sistema sugriuvo po ilgų metų netinkamo R. Mugabes valdymo ir valstybėje siautėjančios ekonominės krizės. Kadangi šalyje kokybiška sveikatos apsauga nebuvo pasiekiama, Zimbabvės politikai ir turtingi gyventojai dažnai gydytis vykdavo į Pietų Afrikos Respubliką ar kitas šalis.

R. Mugabes valdymo palikimas Zimbabvėje – dviprasmiškas.

Pirmiausia žinomas kaip kovotojas už Zimbabvės laisvę, sukilęs prieš baltaodžių mažumos valdžią tuometinėje Rodezijoje, vėliau R. Mugabe įsikibo į prezidento postą ir tapo vienu ilgiausiai valdžiusių Afrikos diktatorių.

Kai kurie afrikiečiai vis dar gerbia R. Mugabę už jo kovą prieš baltaodžių dominavimą žemyne, tačiau kiti nekenčia prezidento už, kaip teigia kritikai, Zimbabvės ekonomikos sužlugdymą ir brutalų susidorojimą su opozicija.

R. Mugabe gimė 1924 m. vasario 21 d.

1980-aisiais, Zimbabvei atgavus nepriklausomybę, R. Mugabe tapo premjeru – faktiniu šalies vadovu. 1987 m., panaikinus premjero pareigybes, R. Mugabe tapo prezidentu. Prezidentas Zimbabvę tvirta ranka valdė iki 2017-ųjų, kai įvyko karinis perversmas, nuvertęs ilgametį lyderį.