Pasaulyje

2019.09.05 22:40

Atsistatydino JAV plano dėl taikos Artimuosiuose Rytuose architektas

BNS2019.09.05 22:40

Jasonas Greenblattas, vienas pagrindinių JAV prezidento Donaldo Trumpo teberuošiamo plano dėl Izraelio ir palestiniečių taikos architektų, ketvirtadienį paskelbė apie savo atsistatydinimą.

Savo pareiškime J. Greenblattas pabrėžė, kad jam buvo „gyvenimo garbė“ dirbti Baltuosiuose rūmuose.

Pasak vieno aukšto rango vyriausybės pareigūno, J. Greenblattas nori praleisti daugiau laiko su šeima ir „užsitarnavo prezidento pasitikėjimą“.

D. Trumpas socialiniame tinkle „Twitter“ padėkojo atsistatydinusiam pasiuntiniui Artimiesiems Rytams už jo tarnybą, ir pareiškė, kad jo „atsidavimas Izraeliui bei Izraelio ir palestiniečių taikos siekiui nebus pamirštas“. Anot valstybės vadovo, J. Greenblattas tęs karjerą privačiame sektoriuje.

Ruošdamas taikos planą J. Greenblattas bendradarbiavo su Baltųjų rūmų vyresniuoju patarėju Jaredu Kushneriu, prezidento žentu.

J. Kushneris padėkojo J. Greenblattui ir pareiškė, kad buvusio kolegos „darbai padėjo išplėtoti Izraelio santykius su kaimynais, nes visi regiono lyderiai jį gerbė ir juo pasitikėjo“.

Atsistatydinantis pareigūnas gynė sprendimus perkelti JAV ambasadą į Jeruzalę ir pripažinti Izraelio suverenitetą Golano aukštumose, nors tokiais Vašingtono žingsniais pasipiktino palestiniečiai ir arabų šalys.

Palestiniečių lyderius atitolinusios ir dalies Persijos įlankos valstybių tylią paramą užsitikrinusios J. Greenblatto komandos vienintelis akivaizdus pasiekimas yra ambicingas siūlymas skirti 50 mlrd. dolerių vertės ekonominę paramą Vakarų Krantui, Gazos Ruožui ir palestiniečių bendruomenėms Egipte, Jordanijoje ir Libane.

Ši planas buvo pristatytas per šiemet Bahreine įvykusią konferenciją, kurią boikotavo Palestinos Autonomija. Nepaisant plane išdėstytų kilnių tikslų, jokiems jame numatytiems projektams nebuvo skirta finansavimo.

Prieš paskelbiant ekonominį planą J. Greenblattas aktyviau reiškėsi viešumoje, bet kone labiausiai išskirtinė buvo jo tviteryje išsakyta kritika palestiniečių lyderiams, atmetusiems šį siūlymą ir dar neatskleistą politinę taikos plano dalį.

Skirtingai nuo ankstesnių demokratų ir respublikonų administracijų, dabartinė Baltųjų rūmų vadovybė liovėsi reikšti paramą vadinamajam dviejų valstybių sprendiniui izraeliečių ir palestiniečių konfliktui, taip pat nebesmerkia žydų valstybės gyvenviečių plėtimosi okupuotose žemėse.

Vašingtonui perkėlus savo ambasadą į Jeruzalę, o paskui įšaldžius šimtų milijonų dolerių vertės humanitarinę pagalbą palestiniečiams, šie nutraukė beveik visus ryšius su Vašingtonu.

Palestiniečių lyderio Mahmoudo Abbaso atstovas Nabilas Abu Rdenehas pareiškė, kad palestiniečiai „nelies ašarų“ dėl J. Greenblatto atsistatydinimo.

„Jis sugriovė JAV patikimumą ir sunaikino taikos procesą“, – tvirtino N. Abu Rdenehas.

Anksčiau Baltieji rūmai dėdavo pastangas pasiekti taiką atskirai nuo likusio JAV užsienio politikos aparato. Tačiau artėjant J. Greenblatt atsistatydinimo dienai, amerikiečių prezidentūra pradėjo integruoti šias iniciatyvas į Valstybės departamento Irano reikalų skyriaus darbotvarkę.

Spėliojama, kad J. Greenblatto pareigas perims J. Kushnerio padėjėjas Avi Berkowitzas ir Brianas Hookas – Valstybės departamento specialusis pasiuntinys Iranui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt