Pasaulyje

2019.09.05 15:30

Putinas lauktų pasaulio lyderių Rusijoje, jei būtų atkurtas G8 formatas

BNS2019.09.05 15:30

Rusija džiaugtųsi Didžiojo septyneto (G7) valstybių lyderių vizitu, jeigu būtų atkurtas Didžiojo aštuoneto (G8) formatas, pareiškė prezidentas Vladimiras Putinas. 

Vladivostoke vykstančiame Rytų ekonomikos forume paklaustas, ar dalyvautų G7 vadovų susitikime, jei būtų priimtas sprendimas atkurti ankstesnį G-8 formatą, V. Putinas atsakė: „Savu laiku eilinis G8 susitikimas turėjo vykti Rusijoje. Esame tam atviri. Jeigu mūsų partneriai nori pas mus atvažiuoti, džiaugsimės tuo.“

Jis pažymėjo, kad jeigu partneriai norės atkurti G8 formatą, Rusija tam pasirengusi.

„Visgi aš manau, ir (Prancūzijos) prezidentas (Emmanuelis) Macronas visai neseniai tai viešai pareiškė, kad Vakarų lyderystė baigiasi. Negaliu įsivaizduoti veiksmingai funkcionuojančios tarptautinės organizacijos be Indijos ir Kinijos“, – kalbėjo jis.

„Dėl to bet kokie formatai visuomet yra naudingi. Vyksta pozityvus keitimasis nuomonėmis – netgi kai tai daroma griežtesniu tonu. Kaip suprantu, būtent taip viskas ir vyko per pastarąjį G-7 susitikimą. Bet kokiu atveju tai naudinga. Todėl mes neatmetame jokių bendradarbiavimo formatų“, – sakė V. Putinas.

Rusija prie galingųjų valstybių klubo prisijungė 1997-aisiais, tačiau po 2014 metais įvykdytos Ukrainai priklausančio Krymo aneksijos buvo iš jo pašalinta.

Rugpjūčio pabaigoje JAV prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad galėtų pakviesti Rusiją svečio teisėmis dalyvauti kitame G-7 viršūnių susitikime, vyksiančiame Jungtinėse Valstijose.

Anot D. Trumpo, tiek Rusijai, tiek visam pasauliui būtų naudinga, jei šalis vėl taptų visateise išsivysčiusių valstybių klubo nare ir būtų atkurtas G-8 formatas.

Reaguodami Jungtinės Karalystės vyriausybės vadovas Borisas Johnsonas ir Kanados užsienio reikalų ministrė Chrystia Freeland pareiškė kol kas nematantys galimybių Rusijai sugrįžti į G-7.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt