Pasaulyje

2019.09.05 15:08

„Botai“ nesnaudžia: daugumą rusiškų žinučių apie Baltijos šalis ir NATO socialiniuose tinkluose sukuria ne žmonės

EUvsDisinfo, LRT.lt2019.09.05 15:08

Net 55 proc. iš visų 2019 m. gegužę–liepą tviteryje rusų kalba pasirodžiusių žinučių apie NATO Baltijos šalyse ir Lenkijoje skleidė vadinamieji „botai“, nustatė NATO Srateginės komunikacijos kompetencijos centras.

Tyrimo rezultatai atskleidžia, kad „botų“ veikla, lyginant su šių metų antruoju ketvirčiu, suaktyvėjo. Tuo metu tviteryje „botų“ skleidžiami pranešimai apie NATO veiklą sudarė 47 proc. visų rusiškų pranešimų.

Populiariausios – karinės pratybos

Rusų kalba pranešimus skleidžiantys „botai“ labiausiai domėjosi Baltijos šalyse ir Lenkijoje tuo metu vykusiomis NATO karinėmis pratybomis.

Trejus pastaruosius metus „botų“ veiklą tiriančio NATO kompetencijos centro duomenimis, pastebimas aiškus modelis – kai tik vyksta karinės pratybos, sistemiškai padidėja ir prokremliškos dezinformacijos sklaida iš neautentiškų paskyrų.

Suaktyvintu dezinformacijos tinklu skleidžiamos portalo „Sputnik“ istorijos ir platesni naratyvai, pagal kuriuos NATO neva siekia konfrontacijos su Rusija, naudoja melagingus pretekstus, kad ją apsuptų, ir tokiu būdu kenkia globaliam saugumui. Šalys, kuriose rengiamos tarptautinės karinės pratybos, yra vaizduojamos kaip karingos ir vargingos.

Nors ir mažiau nei metų pradžioje, anglų kalba pranešimus skleidžiantys „botai“ taip pat aktyviai stiprino prokremlišką dezinformaciją apie JAV sprendimą Lenkijoje dislokuoti papildomus karius. Šis sprendimas, anot prokremliškos žiniasklaidos, yra provokacija Rusijai ir ankstesnių susitarimų pažeidimas (nors iš tiesų nėra nei taip, nei taip).

Keičiasi taktika

Ilgalaikis „botų“ veiklos tyrimas taip pat atskleidė ryškius „botų“ tviteryje taikomos taktikos pokyčius. Kadangi ši platforma siekia užkirsti kelią neautentiškų paskyrų veiklai, kenkėjiški veikėjai prisitaiko taip, kad liktų neatpažinti.

2017 m. didžioji dalis „botų“ dalindavosi paprastomis tekstinėmis žinutėmis su naujienų antraštėmis arba nuorodomis. Vos per metus tokių „botų“ skaičius sumažėjo, nors ir ne taip smarkiai, kaip buvo galima tikėtis turint omenyje jų primityvumą. Šiandien tokie rusiškomis žinutėmis besidalijantys „botai“ tviteryje vis dar sudaro daugiau nei ketvirtadalį paskyrų.

Per pastaruosius porą metų padaugėjo ir vadinamųjų rusiškų naujienų „botų“. Tokia automatinio pasidalijimo funkcija naudojasi daugelis teisėtų žiniasklaidos priemonių, savo socialinių tinklų paskyrose besidalijančių nuorodomis į publikacijas iš savo portalų. Tačiau dezinformacijos tinkle vadinamieji naujienų „botai“ naudojami informacijos iš mažiau žinomų ar melagingų naujienų portalų sklaidai.

NATO kompetencijos centras taip pat pastebėjo, kad nuo 2017 m. vasaros atsirado nauja trolių rūšis – netikros paskyros, rašančios žinutes po kitų vartotojų įrašais. Jų tikslas yra užlieti žurnalistų ir įvairių institucijų paskyras melagingais atsiliepimais ir bet kokią prasmingą diskusiją paversti neįmanoma.

Kadangi koordinuota neautentiškų paskyrų veikla kibernetinėje ervėje kinta, tampa kaip niekad svarbu sustiprinti mūsų gebėjimą ją atpažinti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt