Pasaulyje

2019.09.05 14:18

Turkijos vadovas Erdoganas grasina pabėgėliams atverti duris į Europą

ELTA2019.09.05 14:18

Prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas perspėjo ES, kad Turkija bus priversta atverti duris į Europą sirų pabėgėliams, jei Ankara nesulauks daugiau tarptautinės bendruomenės paramos.

Turkija šiuo metu yra priglaudusi 3,6 mln. pabėgėlių iš Sirijos. Neseniai Ankara paragino sukurti „saugumo zoną“ karo nusiaubtos Sirijos šiaurės rytuose, kur pabėgėliai galėtų sugrįžti.

Jei saugumo zonos sukurti vis tik nepavyks, „mes būsime priversti atverti duris. Jūs arba suteikiate paramą, arba, jei ne, tuomet, atleiskite, bet mes negalime daugiau susitvarkyti su tuo“, pareiškė R. T. Erdoganas.

„Ar mes turime prisiimti šią naštą vieni?“ – per televiziją transliuotoje kalboje sostinėje Ankaroje sakė prezidentas.
R. T. Erdoganas tikino, kad Turkija pabėgėlių reikalams išleido 40 mlrd. dolerių ir kritikavo Vakarus, ypač – ES, nes šie esą nevykdo savo pažadų.

Pagal 2016 m. susitarimą, ES pažadėjo Turkijai 6 mlrd. eurų mainais už griežtesnę pabėgėlių, vykstančių į Europą, kontrolę. R. T. Erdogano teigimu, iš žadėtos sumos gauta tik 3 mlrd. eurų.

„Būsime priversti padaryti tai (atverti duris pabėgėliams į Europą), kad gautume šitai (tarptautinės bendruomenės paramą)“, – pareiškė R. T. Erdoganas.

Turkija baiminasi dar vieno pabėgėlių antplūdžio, nes Sirijos vyriausybinės pajėgos šiuo metu veržiasi į paskutinį sukilėlių bastioną – Idlibą.

Turkijoje taip pat glaudžiasi šimtai tūkstančių irakiečių ir afganų, bėgančių nuo karinių konfliktų savo šalyse.
Kad paspaustų Jungtines Valstijas, kartu kuriančias saugumo zoną, R. T. Erdogano teigimu, Turkija „yra pasiryžusi zoną sukurti iki paskutinės rugsėjo savaitės“.

Pasak jo, 350 tūkst. sirų jau sugrįžo į Sirijos regionus, kurių kontrolę perėmė Turkija.

„Mūsų tikslas yra apgyvendinti bent milijoną mūsų sirų brolių ir sesių 450 km saugumo zonoje palei sieną“, – tvirtino R. T. Erdoganas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt