Pasaulyje

2019.09.05 13:32

Į laisvę paleistas svarbus įtariamasis dėl Malaizijos orlaivio numušimo – Ukraina sklaido kalbas, kad jo nori Rusija

Putinas prognozuoja normalius santykius su Kijevu; atnaujinta 14.14
ELTA, LRT.lt2019.09.05 13:32

Ukrainos teismas ketvirtadienį paleido vyrą, įtariamą prisidėjus prie „Malaysia Airlines“ reiso MH17 numušimo 2014 m. Anksčiau pasirodė svarstymai, kad perduoti jį į Rusiją paprašė Kremlius, todėl neįvyko Ukrainos ir Rusijos kalinių apsikeitimas.

Kardomoji priemonė panaikinta pasigirdus kalboms, kad jis gali būti įtrauktas į planuojamą Rusijos ir Ukrainos apsikeitimą kaliniais.

Ukraina Volodymyrą Cemachą, kaltinamą kovojant su prorusiškais separatistais šalies rytuose, sulaikė birželį. Manoma, kad jis yra prisidėjęs prie MH17 reisą vykdžiusio „Boeing 777“ numušimo.

Europos Parlamento (EP) jį vadino pagrindiniu įtariamuoju MH17 numušimo byloje ir prašė Kijevo leisti Nyderlandų prokurorams jį apklausti.

Naujienų agentūros AFP žurnalistas matė paleidžiamą V. Cemachą po to, kai Kijevo apeliacinio teismo teisėjas Jurijus Sliva paskelbė nuosprendį. Tiesa, V. Cemachas, prireikus, turės atvykti apklausai, įtariamasis taip pat pasižadėjo neišvykti.

V. Cemachas yra ukrainietis, kuris, kaip manoma, vadovavo pasiskelbusios Donecko Liaudies Respublikos oro gynybos būriui netoli Snižnės gyvenvietės Rytų Ukrainoje.

Būtent ten 2014 m. buvo numuštas MH17. Katastrofos metu žuvo 298 žmonės, daugiausia – olandai.
Nors jo vaidmens numušant MH17 Ukraina niekada nepatvirtino, 40 europarlamentarų trečiadienį paprašė šalies prezidento Volodymyro Zelenskio užtikrinti, kad jis galės duoti parodymus Nyderlandų vadovaujamai Jungtinei tyrėjų komandai (JIT).

Rusijos ir Ukrainos žiniasklaida anksčiau skelbė, kad Maskva reikalauja, jog V. Cemachas būtų perduotas Rusijai – jį siekiama įtraukti į planuojamą apsikeitimą kaliniais. Pagal planą, Rusija ketina mainais paleisti kelis aukšto rango ukrainiečius.

Nyderlandų EP narė Kati Piri tvirtino, kad reikalavimas apsikeisti V. Cemachu yra „keistas“, o tai esą „rodo, kad Rusijos vyriausybė nori neleisti įtariamajam stoti prieš teismą“.

Nyderlandų tyrėjai išsiaiškino, kad „Boeing 777“ orlaivis buvo numuštas BUK priešlėktuvine raketų sistema, kuri į Snižnę buvo atgabenta iš Rusijos kariuomenės 53-osios priešlėktuvinių raketų brigados.

Putinas paskelbė artėjantį apsikeitimą

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį teigė, kad jau baigia derybas su Kijevu dėl „didelio masto“ pasikeitimo kaliniais.

Jei būtų įgyvendintas, šis žingsnis esą šiek tiek nuramintų tarp kaimyninių šalių tvyrančią įtampą.

„Pasiekėme paskutinį pasikeitimo derybų etapą, pasikeitimas bus „didelio masto,“ – sakė V. Putinas ekonomikos forumo konferencijos metu. Jis taip pat informavo, kad netrukus paskelbs susikeitimo datą.

Normalizuos santykius

Santykiai tarp Rusijos ir Ukrainos ateityje neišvengiamai normalizuosis, kalbėdamas Rytų ekonomikos forumo plenarinėje sesijoje sakė Rusijos prezidentas V. Putinas.

Rusijos vadovas, kalbėdamas apie santykių su Ukraina gerinimą artimoje ateityje, pabrėžė, kad tai daugiausia priklauso nuo naujosios Ukrainos vadovybės. Vis dėlto V. Putinas yra įsitikinęs, kad ateityje Rusijos ir Ukrainos santykiai visiškai normalizuosis.

„Manau, kad tai neišvengiamai įvyks istorinėje perspektyvoje. Santykiai visiškai normalizuosis“, – Vladivostoke sakė Rusijos prezidentas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.