Pasaulyje

2019.09.05 10:09

Atšaukusi prieštaringą įstatymą Honkongo vadovė ragina protestuotojus derėtis

ELTA2019.09.05 10:09

Honkongo vadovė Carrie Lam ketvirtadienį kreipėsi į protestuotojus, ragindama nutraukti demonstracijas. Nors trečiadienio vakarą C. Lam paskelbė atšaukianti ekstradicijos įstatymą, demonstrantai šiuo sprendimu nebuvo sužavėti.

Honkongo vadovė esą, nors ir įvykdė vieną iš jų reikalavimų, vis dėlto padarė per mažai ir veiksmų ėmėsi per vėlai.

Trečiadienį Pekino remiama C. Lam gerokai nustebino miesto gyventojus, paskelbdama, kad atsisako miestą krėtusius protestus sulaukusio projekto – ekstradicijos įstatymo, kuriuo būtų leista Honkongo įtariamuosius teisti žemyninėje Kinijoje.

Nuo birželio į Honkongo gatves išėjo milijonai žmonių – tai buvo didžiausias Kinijos valdžiai tekęs iššūkis nuo to laiko, kai Honkongą 1997 metais šaliai perdavė britai. Demonstracijos prieš ekstradicijos įstatymą vėliau peraugo į platesnį prieš vyriausybę nukreiptą protestą, kuriuo aktyvistai reikalavo daugiau demokratinių teisių.

Trečiadienio vakarą C. Lam paskelbė vaizdo įrašą, kuriame patvirtino priimanti vieną iš protestuotojų reikalavimų – visiškai atsisakanti ekstradicijos įstatymo.

Ketvirtadienį spaudos konferencijos metu C. Lam ir vėl kalbėjo ramiu, esą susitaikymo siekiančiu tonu. Vadovė paskelbė, kad atsisakydama įstatymo siekė „kaip galima greičiau užkirsti kelią smurtui ir mieste įsivyravusiam chaosui, atnaujinti socialinę tvarką ir padėti ekonomikai bei žmonėms judėti į priekį.“

„Dauguma mūsų puikiai suprantame, kad nesutarimai slypi kur kas giliau nei tik įstatymo projektas,“ – sakė C. Lam, pabrėždama, kad jai suprantamas dėl nelygybės ir vyriausybės veiklos kilęs žmonių pasipiktinimas.

Vadovė teigė, kad sprendimą atšaukti ekstradicijos į Kiniją įstatymą priėmė ji pati – jai esą nebuvo duota jokių nurodymų iš žemyninės Kinijos, nors Pekinas šį Honkongo vyriausybės žingsnį palaikė.

C. Lam protestuotojus dar kartą paragino pradėti dialogą su miesto valdžia, o nuosaikiems protestuotojams patarė atsiskirti nuo karingesniųjų sąjungininkų, kurie per pastarąsias 14 savaičių esą dažnai įsiveldavo į ginčus su riaušių policija.

Tačiau nėra daug ženklų, kurie teiktų viltį, kad vėlyvas miesto vadovės sprendimas suirutę Honkonge galėtų ištaisyti. Protestuotojai ir toliau planuoja demonstracijas, viena jų turėtų vykti šeštadienį. Tai bus dar vienas „įtampos testas“ oro uoste, kurį protestuotojai siekė įgyvendinti praėjusį sekmadienį, kai blokavo svarbius miesto kelius ir susidūrė su policija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt