Pasaulyje

2019.09.04 21:51

Drama tęsiasi: parlamentarai įpareigojo Johnsoną siekti sutarties arba atidėti „Brexitą“

atmetė pirmalaikių rinkimų siūlymą; atnaujinta 23.43

Trečiadienio vakarą Jungtinės Karalystės parlamentas nubalsavo dėl įstatymo projekto, kuris priverčia Borisą Johnsoną siekti Britanijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES) atidėjimo arba kitos sutarties, praneša užsienio žiniasklaida. Taip pat parlamentas atmetė premjero iniciatyvą dėl naujų rinkimų.

Įstatymo projektas, kuris užkirstų kelią Didžiosios Britanijos išstojimui iš Europos Sąjungos be sutarties, įveikė dar vieną kliūtį šalies parlamente.

Bendruomenių Rūmai 327 balsais prieš 299 pritarė įstatymo projektui, pagal kurį „Brexitas“ gali būti atidėtas trims mėnesiams – iki kitų metų sausio 31-osios. Dabar dėl įstatymo dar tarsis Lordų Rūmai.

Pralaimėjo ir dėl pirmalaikių rinkimų

Trečiadienį ministras pirmininkas patyrė trečią svarbų pralaimėjimą – nepavyko pasiekti reikiamos dviejų trečdalių balsų daugumos, todėl jo pasiūlymas, rengti pirmalaikius rinkimus spalio 15-ąją, buvo atmestas. Už rinkimus balsavo 298 parlamentarai, 56 buvo prieš.

Apie pirmalaikius rinkimus jis užsiminė po to, kai šįvakar britų parlamentarai nedidele balsų persvara nusprendė įparegoti Vyriausybę siekti išstojimą iš Europos Sąjungos atidėti trims mėnesiams – iki kitų metų sausio 31-osios.

„Gausime susitarimą, kurį, manau, šie rūmai patvirtintų. Vienintelė kliūtis – kad šias derybas pakerta kapituliavimo įstatymas, kuris vestų prie naujo blaškymosi ir delsimo. Jau nukėlėme kovą. Jau nukėlėme balandį. Dabar vėl norima nukelti visai be jokio tikslo“, – antradienį sakė B. Johnsonas.

Skaudus pralaimėjimas

Tiesa, jau vakar, antradienį, jis pralaimėjo jau pirmą savo balsavimą – priminimas, kad premjeras –naujas, stilius naujas, bet aritmetika parlamente – ta pati.

Europos Sąjungą irgi glumina B. Johnsono pareiškimai, kad nauji siūlymai pateikti, ir kad derybos spartėja. Viena po kitos, šalys sako, kad JK premjeras nieko nepasiūlė, nors žadėjo. Europos Komisija svarstė, kad jis vėl blefuoja ir siūlymų nė neturi. Kad kai nebeliks laiko, galėtų dėl nelankstumo apkaltinti Europos Sąjungą.

Nesitikima siūlymų ir iš atvykusio Londono derybininko. Briuselis svarsto, ar verta derėtis su premjeru, neturinčiu daugumos, kai net su premjere, turėjusia daugumą, derėjosi veltui. Todėl trečiadienį Komisija atidėjo dar iki 800 milijonų eurų „Brexitui“ be susitarimo, daugumą – iš fondo gamtos katastrofoms.

„Esame pasirengę svarstyti finansinę paramą valstybėms narėms, kad sušvelnintume „Brexito“ be susitarimo padarinius, atsižvelgdami į turimas lėšas“, – sako Europos Komisijos atstovė spaudai Mina Andreeva.

Iečių laužymas Londone

Vienas iš pagrindinių „Brexito“ ideologų, B. Johnsono paskirtas vadovauti konservatoriams parlamente, taip rodė, ką mano apie opoziciją. Ir pats premjeras per tulžingus debatus išvadino opozicijos lyderį „chloruotu viščiuku“ ir „panelės bliuzele“ – taigi bailiu, nenorinčiu pirmalaikių rinkimų.

„Ši pasirinkta kryptis išties ironiška, nes per referendumą daugelis balsavo už išstojimą, norėdami grąžinti kontrolę Vestminsterio parlamentui. O dabar matome vis dažniau aiškinant, kad reikia gerbti tiesioginę, referendumo demokratiją, o ne atstovaujamąją, parlamentarų demokratiją“, – teigia Kembridžo universiteto Europos teisės profesorė Catherine Barnard.

21-ą konservatorių parlamentarą, tarp jų ką tik buvusius ministrus, B. Johnsonas išmetė iš partijos, kai šie antradienį balsavo su opozicija. Tarp išmestųjų – buvęs Londono meras, 50 metų partijoje ir konservatorių legendos Vinstono Čerčilio anūkas, partijoje 37-erius metus. Pasak maištininkų, vieną iš seniausių pasaulio partijų užgrobė radikalai.

„Tai mano partija, jos narys esu 45-erius metus. Savo partiją ginsiu nuo naujokių, įsiveržėlių, bandančių iš plataus sambūrio paversti siaura frakcija“, – aiškina buvęs finansų ministras Philipas Hammondas.

Iečių laužymas Londone gali pasirodyti beprasmis. Europos Sąjungoje auga abejonės, ar verta tęsti šią nežinomybę. Ir ar ką pakeis leiboristų prašomas trijų mėnesių atidėjimas, kai Britanija ką tik iššvaistė šešių mėnesių atidėjimus.