Pasaulyje

2019.09.04 17:13

Sprogimas Rusijoje: jūros išplautos platformos 25 kartus viršija radiacijos normą, gyventojai nežinioje

LRT.lt2019.09.04 17:13

Rusijos valdžia toliau nedetalizuoja rugpjūčio 8 dieną raketų bandymo poligone įvykusio sprogimo aplinkybių. Jo metu žuvo 7 žmonės ir fiksuotas radiacijos šuolis. Dabar žmonės praneša apie į krantą ištemptas platformas, kurios spinduliuoja radiaciją, rašo „Radio Free Europe“.

Internete paskelbtose nuotraukose matomos po sprogimo Baltosios jūros pakrantėje išplautos nuolaužos bei į krantą išvilktos dvi pontoninės platformos, kurios skleidžia radiaciją.

Čia apsilankę žurnalistai nustatė, jog rugpjūčio 31-ąją stovint už 50 metrų nuo platformų, radiacijos matuokliai fiksavo 70–154 mikrorentgenų per valandą taršą. Kai platformos buvo išplautos į krantą, radiacija, anot žurnalistų padidėjo iki 750 mikrorentgenų per valandą, rašo „Meduza“.

Pasak „Greenpeace“ duomenų, natūraliai radiacija šioje vietoje neviršija 20 mikrorentgenų per valandą, o Rusijos federalinė nepaprastųjų situacijų agentūra teigia, jog 30 mikrorentgenų per valandą radiacija yra normali.

„Youtube“ platformoje patalpintame vaizdo įraše užfiksuotos platformos ir radiacijos matuokliai, rodantys šių konstrukcijų skleidžiamas bangas.

Platformos krante guli nesaugomos, pareigūnai gyventojams apie jas informacijos nepateikė. Anot vietos gyventojų, viena platforma į krantą buvo išvilkta kitą dieną po sprogimo, antroji atkeliavo praėjus 5 dienoms.

Ant vienos iš platformų matomos kopėčios narams nusileisti į vandenį, kranas bei konteineris radioaktyvioms medžiagoms. Tai patvirtintų ekspertų spėjimus, jog sprogimas galėjo įvykti po vandeniu arba vandens paviršiuje.

„Radio Free Europe“ kalbinti ekspertai nurodė, jog platformų vilkimo lynai ir kitos nuolaužos iš tiesų skleidžia didesnę radiaciją, tačiau sunku nusakyti, ar ji gali būti pavojinga žmonėms, nes iš video įrašo neaišku, kokio tipo dalelės sklinda.

Gyventojai nežinioje

Nionoksos miestelio, kuris įsikūręs greta bandymų poligono, gyventojai reiškė nepasitenkinimą dėl valdžios tylėjimo dėl šio incidento. Ekologas iš gretimo Severodvinsko miesto Andrėjus Klimkovas žmones ramino, kad rinkti uogas ir grybus yra saugu. Tačiau jis pabrėžė, jog kol kas nereikėtų valgyti čia sugautos žuvies.

A.Klimkovas kalbėjo Archangelsko mieste surengtame susitikime su gyventojais. Žmonės prašė jo paaiškinti, kas tiksliai įvyko rugpjūčio 8 dieną, ar į jūrą išsiliejo kuras ir ar jiems priklauso materialinės kompensacijos, tačiau ekologas teigė, kad į šiuos klausimus atsakyti negali.

Rusijos federalinė orų tarnyba nurodė rugpjūčio 26 dieną fiksavusi „keletą radioaktyvių izotopų“ Severodvinsko regione, tarp jų ir tokius, kurie, anot ekspertų, atsiranda branduolinių reakcijų metu, rašo „Radio Free Europe“.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas teigė, kad sprogimas kilo išbandant raketą.

Po sprogimo radiacija Rusijos Archangelsko srityje buvo trumpai padidėjusi 16 kartų. Netrukus pasirodė nurodymai gyventojams evakuotis, tačiau vietos valdžia juos neigė. Nepaisant to, regiono gyventojai plūdo į vaistines pirkti jodo tablečių, kurios nuo radiacijos poveikio apsaugo skydliaukę.

Buvo pranešta, jog sprogimo metu žuvo 7 žmonės. Rusijos žiniasklaida rašė, kad pirmąją pagalbą sužeistiesiems teikę medikai nebuvo įspėti apie radiacijos pavojų, todėl patys apsinuodijo radioaktyvia spinduliuote.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt