Pasaulyje

2019.09.04 12:18

Protestuotojų pergalė: Honkongo lyderė atšaukė kontroversišką ekstradicijos įstatymą

atnaujinta 13.35
BNS, ELTA, LRT.lt 2019.09.04 12:18

Prokiniška Honkongo lyderė Carrie Lam trečiadienį atšaukė milžiniškus protestus išprovokavusį ekstradicijos įstatymą, pranešė vietos žiniasklaida.

Įstatymo projektas buvo pristatytas balandį – šis nutarimas turėjęs įgalinti įtariamuosius teisti žemyninėje Kinijoje. Projektas sukėlė didžiulį pusiau autonominio miesto gyventojų pasipiktinimą, prasidėjo demokratinių teisių reikalaujančių demonstrantų susibūrimai.

Birželį C. Lam atidėjo įstatymo projektą ir paskelbė jį „mirusiu“, bet niekada oficialiai nepareiškė jo visiškai atsisakanti. Visiškas įstatymo atšaukimas yra vienas iš penkių pagrindinių protestuotojų iškeltų reikalavimų.

Prieš dvi dienas „Reuters“ agentūra paviešino nutekintą garso įrašą, kuriame C. Lam verslo vadovams praėjusią savaitę pasakė, jog svarstydama įstatymo projektą mieste sukėlė chaosą, tai esą yra neatleistina ir, jei turėtų galimybę, ji atsiprašytų ir atsistatydintų.

Susitikimo už uždarų durų metu dalyvių grupei C. Lam galiausiai atskleidė turinti „labai nedaug erdvės“ krizei spręsti, nes neramumai mieste tapo nacionalinio Kinijos saugumo ir nepriklausomumo klausimu.

Žiniasklaida pranešė anksčiau

Apie ketinimą atšaukti įstatymą žingsnį jau anksčiau pranešė Honkongo žiniasklaida.

Šios naujienos išprovokavo džiūgavimą miesto vertybinių popierių biržoje, kur akcijų indeksas po pietų pakilo 4 proc., sustiprėjus viltims, kad C. Lam ir Pekinas, atsisakydavę daryti kokias nors nuolaidas, pagaliau galbūt nori pasiūlyti politinį sprendimą.

Pirmieji pranešimai apie galimą tokį C. Lam pareiškimą pasirodė trečiadienį per pietus, kai dabartinę valdžią palaikantys parlamentarai pasakė, jog buvo iškviesti susitikti su lydere.

Vienas parlamentaras, kuris nenorėjo viešinti savo pavardės, naujienų agentūrai AFP sakė, kad jų stovyklos buvo paprašyta 16 val. vietos (11 val. Lietuvos) laiku susitikti su C. Lam prieš numatomą svarbų pareiškimą.

Tuomet pasirodė pranešimų, kad kalbama apie visišką minėto įstatymo atšaukimą.

„Tai bandymas atvėsinti atmosferą“, – „South China Morning Post“ sakė vienas šaltinis.

Honkonge pastaraisiais mėnesiais įvyko dešimtys protestų už demokratiją, kuriuos išprovokavo nepritarimas C. Lam bandymui prastumti įstatymą dėl įtariamųjų ekstradicijos į pagrindinę Kinijos teritorijos dalį.

Rugpjūčio 23 dieną, minint Baltijos kelio akciją, Honkongo protestuotojai susijungdami į gyvą žmonių grandinę reikalavo demokratijos specialų statusą turinčiame regione.

Milijonus žmonių pritraukusios demonstracijos virto platesne kampanija už demokratiją, kurios metu neišvengta protestuotojų ir policijos susirėmimų. Šie įvykiai yra didžiausias iššūkis Pekinui Honkonge nuo 1997 metų, kai buvusi kolonijinė valdytoja Didžioji Britanija miestą sugrąžino Kinijai.

Pastaruosius tris mėnesius ir C. Lam, ir Pekinas atsisakydavo leistis į kokius nors kompromisus, išskyrus ekstradicijos įstatymo suspendavimą. Protestuotojai reikalavo visiškai atšaukti įstatymą.

Protestai nenurims

Bonnie Leung iš Honkongo pilietinių žmogaus teisių fronto (CHRF) sakė, kad įstatymo projekto atšaukimas nenuramins antivyriausybinių protestuotojų, kurių reikalavimai pastaraisiais mėnesiais išaugo.

Protestuotojai dabar turi papildomų reikalavimų, tarp kurių Honkongo vadovės Carrie Lam atsistatydinimas, nepriklausomos komisijos dėl policijos smurto prieš protestuotojus suformavimas. Dauguma į savo reikalavimų sąrašus dar įtraukė politines reformas ir demokratinius rinkimus.

„Be nepriklausomo tyrimo mūsų visuomenė paprasčiausiai negali judėti toliau, nes matome, kaip policininkai kiekvieną dieną beatodairiškai muša žmones. Jie kiekvieną dieną naudoja prieš protestuotojus pernelyg didelę jėgą, mirtinus ginklus“, – sakė B. Leung.