Pasaulyje

2019.09.04 08:50

Po maišto seniausioje pasaulio partijoje pašalinimas gresia ir Churchillio anūkui, ir eksministrui

LRT.lt 2019.09.04 08:50

Britų dienraščių redaktoriams prieš trečiadienį neteko sukti galvos, kas turėtų atsidurti pirmuosiuose jų puslapiuose. Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas antradienį vakare patyrė didelį pralaimėjimą parlamente, o prie to prisidėjo ir jo paties Konservatorių partijos kolegos.

21 konservatorius atsuko nugarą B. Johnsonui, kai parlamente buvo pritarta pateikimui įstatymo projekto, kuriuo siekiama neleisti šaliai palikti Europos Sąjungos be sutarties spalio 31-ąją.

Iš viso už tai nubalsavusių parlamentarų – 328, tuo tarpu premjero „Brexito“ strategiją palaikė 301. Tad nors ir be kelių dešimčių torių sprendimas būtų pakrypęs ne B. Johsnono naudai, šie veikiausiai bus pašalinti iš partijos.

Tarp jų – Nicholas Soames'as, Antrojo pasaulinio karo didvyrio ir ekspremjero Winstono Churchillio anūkas, taip pat ilgiausiai be pertraukos Bendruomenių rūmuose dirbantis parlamentaras, 79-erių Kenas Clarke'as, ir buvęs finansų ministras Philipas Hammondas.

Paklaustas, ar tai yra partijos, kurią pažinojo W. Churchillis, pabaiga, N. Soames'as atsakė: „Ne. Bet tai bloga naktis“, politiką cituoja „Reuters“.

Apie pašalinimą paskelbė B. Johnsonas atstovas, tačiau priduriama, kad prieš tai laukia pokalbiai.

Opozicinių leiboristų narys Andrew Adonis po svarbaus balsavimo svarstė, kad ir pats W. Churchillis, kurio autoritetu Britanijoje neabejojama, būtų buvęs pašalintas iš konservatorių gretų, jeigu jo laikais partija būtų valdoma kaip dabar, mat jis oponavo tuometiniam savo partijos premjerui Neville'iui Chamberlainui, vis dar bandžiusiam suderėti taiką su Adolfu Hitleriu po Sudetų aneksijos, Austrijos anšliuso ir kitų agresijos aktų.

Įdomu tai, kad ir pats B. Johnsonas yra ne kartą viešai išreiškęs savo susižavėjimą W. Churchilliu, apie kurį 2014 m. parašė biografinę knygą, išleistą ir į lietuvių kalbą.

Ph. Hammondas savo ruožtu pareiškė, kad gins „savo partiją nuo prašalaičių ir ateivių“, kuriai priklauso 45 metus.

Bet tarp tų, prieš kuriuos užsimota, ne vien veteranai, bet ir, pavyzdžiui, Rory Stewartas, kurį „New York Times“ vadina kylančia žvaigžde tarp jaunesnio amžiaus rinkėjų, britų parlamentaras, pasižymėjęs paties filmuotais pašnekesiais su eiliniais britais.

Antradienį Konservatorius palikęs ir į Liberalų demokratų stovyklą perėjęs Philipas Lee teigė nebeatpažįstantis partijos, kuriai priklausė.

„Deja, „Brexito“ procesas padėjo transformuoti šią kadaise didžią partiją į kažką artimo siaurai klikai, kurioje asmens „konservatizmas“ matuojamas pagal tai, kiek nerūpestingai jis nori palikti Europos Sąjunga“, – rašė jis.

B. Johnsonas antradienį sakė nenorintis naujų rinkimų, tačiau jeigu šis dar kartą balsuos už „derybų sustabdymą ir (...) dar vieną beprasmį „Brexito“ atidėjimą“, tuomet tai esą bus vienintelis kelias išeiti iš aklavietės.