Naujienų srautas

Pasaulyje2019.09.04 00:23

Dramatiškas vakaras Jungtinėje Karalystėje: parlamentas pasipriešino Johnsono „Brexito“ scenarijui

EK ruošiasi naudoti specialių lėšų fondą; atnaujinta 10.11

Dramatiškas vakaras Jungtinės Karalystės parlamente – po karštų diskusijų buvo nubalsuota dėl įstatymo, kuris užkirstų kelią „Brexitui“ be susitarimo, skelbia užsienio žiniasklaida.

301 iš 328, t.y. 27 balsų skirtumu buvo priimtas pasiūlymas trečiadienį diskutuoti dėl įstatymo projekto, kuris užkirstų kelią „Brexitui“ be susitarimo, spalio 31-ąją. Toks sprendimas – smūgis B. Johnsonui.

„Tai įstatymas, kurį priėmus, būčiau priverstas vykti į Briuselį ir maldauti nukėlimo. Jis verstų priimti siūlomas sąlygas, sugriautų bet kokius šansus suderėti naują susitarimą. Jį sunaikintų. Iš tiesų, leistų mūsų draugams Briuselyje diktuoti derybų sąlygas. Tai apibūdinti galima tik kaip Jeremy Corbyno įstatymą dėl pasidavimo. Tai baltos vėliavos iškėlimas. Įstatymas gėdingas, kelia baltą vėliavą. Noriu visiems šioje salėje pasakyti: jokiomis aplinkybėmis nieko panašaus nepriimsiu“, – parlamente rėžė B. Johnsonas.

Reaguodamas į situaciją ministras pirmininkas pareiškė, kad jis pateiks pasiūlymą dėl pirmalaikių rinkimų. „Aš nenoriu rinkimų, šalis nenori rinkimų“, taip sakė B. Johnsonas.

„Norime visuotinių rinkimų, kaip ir visos kitos partijos. Pagal Parlamento fiksuotų terminų aktą ministras pirmininkas gali tai padaryti arba ne. Jei to nepadarys, mūsų prioritetas – išvengti išstojimo be sutarties spalio 31-ąją, o vėliau – žiūrėsime“, – sakė opozicinių leiboristų lyderis Jeremy Corbynas.

Minia sveikino

„CNN“ praneša, kad prie parlamento rūmų susirinkusios minios pasveikino balsavimo rezultatus.Už lango aidi protestai, bet premjeras užsimena, kad jei parlamentarai, vadovaujami opozicijos lyderio, įpareigos jį siekti jau trečio „Brexito“ atidėjimo – jis nepaklus.

Taip pat skaitykite

Primename, kad Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas B. Johnsonas prarado daugumą Bendruomenių Rūmuose. Konservatorių deputatas Philipas Lee antradienį perėjo į proeuropietiškų liberaldemokratų frakciją.

Ph. Lee valdančiąją frakciją paliko prieš lemiamą kovą parlamente dėl ginčytinų B. Johnsono „Brexito“ planų.

Savo žingsnį parlamentaras argumentavo B. Johnsono „Brexito“ politika. Tai esą nebuvo lengvas sprendimas, nes jis konservatorių partijos nariu buvo 27 metus. Ph. Lee priėjęs išvadą, kad daugiau nebegalįs tarnauti savo rinkėjams ir šaliai kaip konservatorių partijos atstovas, teigiama jo premjerui adresuotame laiške.

Tik kelias savaites premjero poste esantis B. Johnsonas su savo konservatoriais ir jų partnere Šiaurės Airijos DUP partija pastaruoju metu turėjo tik vieno balso persvarą Bendruomenių Rūmuose. Kaip jis dabar ketina įgyvendinti savo ginčytiną liniją „Brexito“ ginče su ES, neaišku. Vis dėlto daugumos praradimas nereiškia, kad jis iš karto turi atsistatydinti.

Bendruomenių Rūmai antradienio popietę susirinko į pirmąjį savo posėdį po vasaros atostogų. Opozicija ir valdančiosios partijos maištininkai mėgins pakeisti vyriausybės „Brexito“ kursą.

Jungtinėje Karalystėje įtampa dėl „Brexito“ tik didėja. Trečiadienį Bendruomenių rūmai bandys balsuoti dėl įstatymo, įpareigojančio dar kartą atidėti spalio 31-ąją planuojamą „Brexitą“, nes vakar daugumą parlamente praradę premjero Boriso Johnsono rėmėjai nesugebėjo pasipriešinti tokio įstatymo projekto įtraukimui į darbotvarkę.

EK ruošia fondą

Trečiadienį Europos Komisija planuoja pateikti konkrečius siūlymus, kaip panaudojant stichinių nelaimių atvejui numatytą Europos solidarumo fondą galima būtų padėti nuo kietojo „Brexito“ labiausiai nukentėsiančioms šalims bei atskiroms kompanijoms.

Per debatus parlamente premjeras B. Johnsonas taip konkrečiai ir neatsakė į klausimus apie derybų su Briuseliui eigą ir apie tai kokius alternatyvius pasiūlymus jo vyriausybė sugalvojo dėl sienos Airijoje. Bet Europos Komisija patvirtino, kad tokios derybos, bent jau techninio lygio vyksta.

„Būtent dabar intensyviai keičiamasi informacija. Ar yra progresas dėl reikalo esmės? – Negaliu spręsti čia ir dabar, nes tai turi įvertinti politikai remdamiesi informacija, kurią po techninio lygio konsultacijų pateiks vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier“, – teigė EK atstovė spaudai Mina Andreeva.

Europos Komisijos planai dėl avarinių kietojo „Brexito“ problemų sprendimo solidarumo fondo pinigais rodo, kad premjero B. Johnsono vyriausybės siūlymai rimtesnio susidomėjimo Briuselyje nesulaukė.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 3:16 min.

Žinios. Šiandien Jungtinės Karalystės Bendruomenių rūmai bandys balsuoti dėl „Brexit“ įstatymo atidėjimo
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi