Pasaulyje

2019.09.03 19:55

Nuo LDK istorijos dalybų iki rinkimų Lenkijoje: 5 lenkų intelektualo Michniko mintys

LRT.lt 2019.09.03 19:55

Nuo Varšuvos iki Vilniaus, Kijevo ir Minsko gerai atpažįstamas lenkų intelektualas Adamas Michnikas karčiai atsiliepia apie dabartinę valdžią savo šalyje, tačiau apie ateitį kalba optimistiškai netgi paklaustas apie šiuolaikinės Rusijos ar Baltarusijos perspektyvas. Praeityje – disidentas, vienas svarbiausių „Solidarumo“ Lenkijoje ideologų sako negalėjęs numatyti ir šio judėjimo, ženkliai prisidėjusio ardant, regis, kadaise nesuardomo socialistinio bloko pamatus.

Būtent tai ir įkvepia A. Michniką į ateitį žvelgti šviesiai, sakė jis, antradienį dalyvavęs trečioje ciklo „Lietuviškos Atlantidos paieškos“ diskusijoje Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.

LRT.lt pateikia nuskambėjusias penkias ryškias lenkų intelektualo, laikraščio „Gazeta Wyborcza“ vyriausiojo redaktoriaus mintis.

Apie Aliaksandro Lukašenkos režimą:

„Yra tam tikras paradoksas. Dabar pasakysiu šį tą, už ką mane Lenkijoje sudraskytų turbūt. Aš manau, kad kai Lenkijoje buvo paskelbta karinė padėtis 1981 m. gruodžio 13-ąją, Jeruzelskis apsaugojo Lenkiją nuo komunistų intervencijos. Galbūt panaši situacija yra su Lukašenka – palaikydamas sovchozo, sovietinio kolūkio discipliną jis apsaugo Baltarusiją, kad ji nebūtų prijungta prie Rusijos“.

Apie artėjančius parlamento rinkimus Lenkijoje:

„Nežinau, kas laimės. Būdamas konferencijoje Maskvoje pasakiau, kad turime demokratiją ir nežinome, kas laimės, bet pažįstame šalį, kurioje likus metams iki rinkimų žinome, kas laimės. Žinoma, pasakiau, kad turiu omenyje Uzbekistaną, visi mane suprato. (...) Labai daug priklauso nuo mūsų. Jeigu Lenkijoje laimės „Teisė ir teisingumas“, tai ne dėl žydų, masonų ar bolševikų, o dėl to, kad lenkai leido įsitvirtinti tokiam režimui. Kaip ir tai, kad komunizmas žlugo, buvo mūsų laimėjimas“.

Apie LDK istorijos dalybas:

„Aš sakyčiau tą patį (kad LDK istorija yra tokia plati, kad jos užteks visiems – red. past.), ir dar pridurčiau, kad ateities ieškokime to, kas jungia. Nebūkime narcizais, neeksponuokime kultūrų skirtumų. Lukašenka turi ginčą su Lenkija, kaip turi atrodyti arklio uodega – pakelta ar nuleista. (...) Bet kiekvienas nacionalizmas veda prie smurto, prie neapykantos, prie netolerancijos“.

Apie Lechą Walęsą:

„Walensa turėjo Jelcino bruožų. Tai buvo lyderiai, kurie puikiai sugebėjo rasti bendrą kalbą su visuomene. (...) Tai buvo elektrikas, kuris pakeitė pasaulį. Todėl nuolat sakau, kad reikėtų jam pastatyti paminklą. Pastatykime, tik nukirskime liežuvį, kad jis nekalbėtų“.

Apie Donaldo Trumpo Ameriką:

Visuomet mums atrodė, kad Amerika yra demokratinio pasaulio imperija, bet kai aš stebiu Trumpą, nežinau, ką jis padarys rytoj. Ar nepradės kariauti su Šiaurės Korėja ar Iranu. Bet jis geresnis už Mike'ą Pence‘ą, kuris nuspėjamas. Mūsų fundamentalistams jie yra tikra dovana, bet kartu ir problema. Mūsų, katalikų, nacionalizmas yra kiek antisemitiškas, bet kadangi Trumpas dabar yra ir lenkų, ir Izraelio draugas, jie nebegali demonstruoti antisemitizmo“.