Pasaulyje

2019.09.03 16:04

Svarbus įtariamasis: prokurorai dėl MH17 numušimo nori apklausti ukrainietį, Kremlius jį stengiasi iškeisti

BNS2019.09.03 16:04

Nyderlandų prokurorai, tiriantys prieš penkerius metus įvykusį incidentą, kai virš Rytų Ukrainos raketa buvo numuštas Malaizijos oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reisu MH17 skridęs lėktuvas, antradienį pareiškė, kad nori apklausti vieną sulaikytą ukrainietį.

Volodymyro Cemacho likimas gali būti veiksnys, dėl kurio įstrigo Rusijos ir Ukrainos apsikeitimo kaliniais procesas, nes Nyderlandų prokurorai nori, kad šis asmuo liktų Ukrainoje.

Nepatvirtintuose žiniasklaidos pranešimuose teigiama, kad V. Cemachas yra įtrauktas į sąrašą Ukrainoje kalinamų asmenų, kuriuos Maskva nori susigrąžinti mainais į ukrainiečių kalinių, įskaitant pernai lapkritį prie Krymo sulaikytus 24 jūreivius, paleidimą.

Nyderlandų vadovaujamos Jungtinės tyrėjų komandos (JIT) atstovė Brechtje van de Moosdijk (Brechtjė van de Mosdeik) naujienų agentūrai AP sakė, kad V. Cemachas šiuo metu yra viename Ukrainos kalėjime, „bet jei jis bus iškeistas, tada, žinoma, sunku pasakyti, kad galėsime su juo pasikalbėti jam būnant Rusijoje“.

Tarptautinė tyrėjų komanda siekia nuteisti atsakinguosius už lėktuvo „Boeing 777“, skridusio iš Amsterdamo į Malaizijos sostinę Kvala Lumpūrą, numušimą virš konflikto krečiamos Rytų Ukrainos ir 298 keleivių ir įgulos narių žūtį 2014 metų liepos 17-ąją.

JIT kol kas yra pareiškusi kaltinimus keturiems asmenims – trims Rusijos piliečiams ir vienam ukrainiečiui. Vis dėlto V. Cemacho tarp jų nėra.

„Nyderlandų prokuroras norėtų, kad ponas Cemachas būtų Ukrainoje, galėtų dalyvauti tyrime ir mes galėtume jo paklausti daugiau klausimų“, – teigė B. van de Moosdijk.

Ukrainiečių pareigūnai nekomentuoja pranešimų, kad V. Cemachas figūruoja minėtuose kalinių sąrašuose, bet separatistų kontroliuojamo Donecko pareigūnė Darja Moroz Rusijos žiniasklaidai pirmadienį tai patvirtino.

V. Cemachą, kuris buvo separatistų oro gynybos vadas toje vietoje, kur buvo numuštas lėktuvas, šią vasarą jo namuose Rytų Ukrainoje kaip potencialiai svarbų liudytoją MH17 katastrofos tyrime sulaikė Ukrainos saugumo tarnyba (SBU).

Manoma, kad V. Cemachas laikomas viename Ukrainos kalėjime, Kijevo teismui liepos mėnesį nurodžius jį suimti.

Keturių įtariamųjų teismas turėtų prasidėti kovą Nyderlanduose, tačiau menkai tikėtina, kad kuris nors iš jų stos prieš teismą, nes Rusija ir Ukraina neišduoda kitoms šalims savo piliečių.

Rusijos užsienio reikalų ministerija savo šalies piliečiams pareikštus kaltinimus vadina „absoliučiai nepagrįstais“ ir kaltina tyrėjus naudojantis „abejotinais informacijos šaltiniais“ ir ignoruojant Maskvos pateiktus įrodymus, taip esą siekiant diskredituoti Rusiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.