Pasaulyje

2019.09.03 17:16

LRT iš JAV: Amerikos lietuvis apie paniką dėl uragano Doriano ir kodėl jis neskuba evakuotis

LRT RADIJAS, LRT.lt2019.09.03 17:16

JAV valdžia ir žiniasklaida perspėja šalies gyventojus dėl prie rytinių šalies krantų artėjančio uragano Doriano. LRT RADIJO kalbintas Floridos valstijos Tampos mieste gyvenantis buvęs diplomatas ir vertėjas Darius Sužiedėlis sako, jog žmonės akylai stebi prognozes, tačiau savo namų palikti neskuba.

Uraganas Dorianas dabar yra aukščiausios – 5 kategorijos – ir Bahamų salose 295 km/val. greitį pasiekiantys vėjai jau pražudė 5 žmones, apgadino 13 tūkst. namų

Tampoje gyvenantis D. Sužiedėlis prisimena, jog prieš porą metų dėl uragano buvo palikęs savo namus ir gyveno viešbutyje: „Šįkart nutarėme, kad nepaliksim namų ir geriausiai išsaugoti savo namą ir ten pabūti. Ir manau, kad šįkart pasiteisino mūsų sprendimas.“

Jis, kaip ir daug kitų amerikiečių dabar palikti savo namų neskuba ir yra linkę iki paskutinės akimirkos tikrinti prognozes, mat uragano kryptis gali pasikeisti.

„Dažniausiai prognozės nepasitvirtina, reikia laukti ir likus kelioms dienoms iki uragano atėjimo nuspręsti. Žmonės paprasčiausiai išmoko, kad reikia išlaukti iki paskutinės minutės ir tada išvažiuoti jei jau labai reikia“, – LRT RADIJUI sakė D. Sužiedėlis.

Anot jo, pirminės prognozės rodė, jog Dorianas pasieks Floridos sostinę Majamį bei pašnekovo namus Tampoje, o dabar jo kryptis pasikeitė.

D. Sužiedėlis kaltina ir masines žiniasklaidos priemones, socialinius tinklus dėl baimės kurstymo, nors pašnekovas pasitiki ekspertų prognozėmis.

„Reikia išlaukti, turėti labai gerą vieną kitą patikimą šaltinį ir jo laikytis, klausyti, vengti žiūrėti CNN ir kitus panašius kanalus, kurie, deja, tikrai labai kelia paniką. (...) Ekspertais pasitikiu 100 proc. bet jų turima informacija taip pat keičiasi, o pagal tai mes ir darome sprendimus“, – teigia pašnekovas.

Uraganas Dorianas neketina liautis: gatvės pripildytos vandens, apgriauti namai ir pirmosios atimtos gyvybės

Pritrūko benzino

D. Sužiedėlis LRT RADIJUI pasakoja, jog kilus panikai prieš keletą dienų Floridos gyventojai plūdo į parduotuves pirkti atsargų, o Tampos mieste vieną dieną netgi baigėsi benzinas visose degalinėse.

„Žmonės buvo pradėję panikuoti, bet dabar viskas sugrįžo į normalią padėtį. (...) Vienintelis dalykas, kurį mes pirkome buvo baterijos, nes jos buvo išperkamos žaibiškai. Vandens turime, bet nieko daugiau. Baterijų reikia jei nutrūktų elektra, kas dažnai nutinka“, – sakė pašnekovas.

Jis prie baimės kurstymo prisideda ir patys žmonės skelbdami informaciją socialiniuose tinkluose: „Socialiniai tinklai turi ir gerąją pusę. Pavyzdžiui, mes turime vietoje labai patikimą sinoptiką, aš jį vienintelį skaitau ir seku. Ir jis tikrai visus ramina, sako, žmonės ramiai laukit, aš jus informuosiu ir tikrai informuoja.“

Vis tik, dalis Tampos gyventojų nusprendė palikti miestą.

„Kiek teko skaityti, girdėti iš pažįstamų, Atlanto pakrantėje, net iki Orlando, jau žmonės evakuojasi. Net iki mūsų miesto jau atkeliauja pabėgėlių srautas, nors ir nedidelis. Šiandien susitikome žmones pabėgusius iš Majamio“, – LRT RADIJUI nurodė D. Sužiedėlis.

Jis pabrėžė, jog net jei Dorianas ir nepasieks Floridos pusiasalio žemyninės dalies, regiono gyventojai vis tiek yra pavojuje: „Prieš 2 metus teko žiūrėti tiesiai į akis uraganui, kuris taikėsi tiesiai į mūsų miestą pirmąsyk per 100 metų. Tai buvo labai neramios dienos, kai nežinai kur tas trajektorija pasisuks. Ir ačiūdievui paskutinę minutę uraganas pasisuko kita kryptimi ir mūsų namas, miestas išsigelbėjo. (...) Dabar mums visiems reikia tikėtis, kad kaip prognozuojama jis pasisuks į dešinę ir išvengs kontakto su žemynu.“

JAV Nacionalinis uraganų centras skelbė, jog uraganas Dorianas iki trečiadienio vakaro turėtų pavojingai priartėti prie Floridos rytinės pakrantės, tada nuslinkti šiaurėn link Džordžijos ir Pietų Karolinos valstijų. Šios trys valstijos nurodė 1 mln. pakrantėje gyvenančių amerikiečių evakuotis.

Raudojo kryžiaus skaičiavimais, apie 19 mln. žmonių gyvena zonose, kurias gali paveikti uraganas.

Pokalbio su D. Sužiedėliu klausykite įraše nuo 17:00 min.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.