Pasaulyje

2019.09.03 09:54

Iranas perspėja: žlugus deryboms dar labiau tols nuo branduolinių įsipareigojimų

atnaujinta 11.04
ELTA 2019.09.03 09:54

Irano prezidentas Hassanas Rouhanis antradienį atmetė bet kokių dvišalių derybų su JAV galimybę. Jis teigė, kad Irano Islamo Respublika yra iš principo nusiteikusi prieš tokio tipo pokalbį.

Kreipdamasis į parlamentą, H. Rouhanis taip pat teigė, jog Iranas pasiruošęs žengti dar vieną žingsnį ir dar labiau nutolti nuo 2015 metų branduoliniu susitarimu įtvirtintų įsipareigojimų.

Tai Teheranas žada padaryti „per artimiausias dienas“, jei iki ketvirtadienio dabar vykstančios derybos neatneš jokių rezultatų.

Teherano ir Vašingtono santykiai aklavietėje yra jau nuo pernai metų gegužės, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas vienašališkai pasitraukė iš branduolinio susitarimo ir atnaujino Iranui taikomas griežtas sankcijas.

Tarp dviejų šalių įsivyravusi įtampa dar labiau paaštrėjo tada, kai Iranas birželį numušė JAV droną, o D. Trumpas pareikalavo surengti atsakomąjį antskrydį, bet paskutinę minutę šio plano atsisakė.

Situaciją palengvinti ir abi puses nuraminti bene labiausiai stengiasi Prancūzija, o šalies prezidentas Emmanuelis Macronas G7 viršūnių susitikimo metu išreiškė viltį, kad, galbūt, pavyktų suorganizuoti H. Rouhanio ir D. Trumpo susitikimą.

„Gali būti, kad mūsų nesuprato. Sakėme jau kelis kartus ir dar kartą pakartosime – nebuvo jokio sprendimo rengti dvišales derybas su JAV“, – teigė H. Rouhanis.

„Mes iš principo nenorime šnekėtis su JAV, – oficialiame vyriausybės tinklapyje cituotas prezidentas. – Jei JAV atšauktų visas sankcijas, tada būtų galima bandyti su jų atstovais kalbėtis 5+1 formatu, kaip ir praeityje“, – sakė H. Rouhanis, turėdamas omenyje šešias didžiąsias 2015 metų branduoliniame susitarime dalyvavusias šalis.

Į JAV sprendimą pasitraukti ir Iranui paskirti sankcijas, šalis atsikirto žingsnis po žingsnio laužydama susitarimu įtvirtintus branduolinius įsipareigojimus. „Iranas jau išplėtė urano atsargas ir didino jo sodrinimą“, – antradienį teigė H. Rouhanis. – Trečiasis žingsnis bus žengtas jau labai greitai – per kelias dienas. Jei iki ketvirtadienio dabartinės derybos neduos jokių rezultatų, paskelbsime apie trečiąjį mūsų įsipareigojimų susitarimui apribojimą.“

2015 metais kartu su Iranu dėl šio branduolinės veiklos susitarė taip vadinamos 5+1 – nuolatinės JT Saugumo Tarybos narės Didžioji Britanija, Kinija, Prancūzija, Rusija ir JAV, prie jų prisijungė Vokietija.