Pasaulyje

2019.09.03 13:47

Ukrainos karinę pramonę iškuopti paskirtam Abromavičiui teks vytis prarastą laiką

LRT.lt2019.09.03 13:47

Dar vidurvasarį Aivaro Abromavičiaus pavardė Ukrainos žiniasklaidoje figūravo tarp pretendentų į būsimosios šalies Vyriausybės ministrus ar netgi premjero postą, bet nors ten jo nebus, lietuviui patikėtos pareigos – vadovauti kariaujančios šalies karinės pramonės konglomeratui – kels ne mažesnius iššūkius.

Savaitgalį paskelbtas prezidento Volodymyro Zelenskio įsakas pakėlė A. Abromavičių pareigose – šį birželį jis paskirtas Ukrainos valstybinės gynybos pramonės įmonės „Ukroboronprom“ stebėtojų tarybos nariu, o dabar tapo jos generaliniu direktoriumi.

Ši vienija apie 130 atskirų kompanijų, gaminančių techniką nuo lėktuvų, tankų iki šarvuočių ir raketų, tiesa, ne visos iš jų yra pelningos, netgi ne visos realiai funkcionuoja – keliose dešimtyse pradėtos bankroto ar likvidacijos procedūros.

Korupcija eksprezidento pašonėje

Šių metų vasarį ukrainiečių žiniasklaida išviešino schemą, remiantis kuria per „Ukroboronprom“ pirkimus buvo pasisavinta šimtai milijonų grivinų, arba mažiausiai 9 mln. JAV dolerių. Joje dalyvavo ir pats valstybinės įmonės tuometis direktorius bei Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos narys, eksprezidento Petro Porošenkos bičiulis ir verslo partneris, įsipainiojęs kartu su sūnumi.

P. Porošenkai, pozicionavusiam save kaip kariuomenei artimą politiką, tai buvo ypač nemalonus skandalas.

Korupcinės schemos esmė – sandoriai dėl kontrabandinės karinės technikos detalių, už kurias buvo permokama tris keturis kartus. Žurnalistai atrado įmonę, per kurią detalės buvo perkamos, tačiau ši jų niekada negamino, o pirko iš tarpininkų. Pastarieji – iš kitų tarpininkų. O tikroji prekių kilmės šalis, pasak tyrimo autorių, buvo Rusija. Rasti sandoriai siekia 2015 metus, t. y. tą metą, kai neseniai buvo aneksuotas Krymas ir vyko aktyvioji karo Donbase fazė.

Tačiau tai nėra vienetinė problema Ukrainos gynybos pramonėje, ir A. Abromavičius tai žino. „Ukroboronprom“ ir po jos skėčiu esančioms įmonėms liepos pabaigoje buvo iškelta arti 500 bylų, vien per ją 23 kartus kai kuriose įmonėse vykdytos kratos, Ukrainos žiniasklaidai kalbėjo pats A. Abromavičius.

Artimiausiuose jo planuose – auditas, kurio vykdytojas turėtų paaiškėti šio mėnesio viduryje. Kaip sakė Ukrainos prezidento pasitikėjimą įgijęs lietuvis, auditai koncerne taps reguliaria norma.

Prarasti metai

„Ukroboronprom“ – ne tokios būklės, kokios norėtume ją matyti. Tai nėra šiuolaikiška kompanija pagal pajamų valdymą, produkcijos surinkimą, investicijų į pagrindines sritis dydį. Viskas ganėtinai pasenę. Mes praradome dalį tradicinių rinkų, kuriose pardavinėjome produkciją“, – „Radio HB“ sakė A. Abromavičius.

Paveldėjusi apie 30 proc. visos sovietinės karinės pramonės industrijos, Ukraina 1996 m. įkūrė „Ukrspeceksport“ valstybinę įmonę, kuriai pavesta kuruoti prekybą ginkluote ir karinės technikos komponentais. Ją tuo metu vykdė 113 įmonių, o tai kėlė nerimą Jungtinėms Valstijoms – dėl to, kad ginklai nepatektų į piktavalių rankas ir karštuosius taškus, kuriuose ši turėjo interesų, – ir Rusijai – dėl to, jog tai reiškė konkurenciją, kartais prekiaujant tokia pačia technika.

Per artimiausius keliolika metų Ukraina įsitvirtino pasaulinėje rinkoje, tačiau jos prekybiniai maršrutai vedė į šalis, stokojančias pažangiausios technikos, – rekordiniais 2009–2010 metais Ukraina sudarė 400 mln. dolerių vertės kontraktą su Indija dėl karinio transporto lėktuvo An-32, pardavė Kinijai grupę nedidelių desantinių laivų „Zubr“ už 315 mln., Irakui – 420 šarvuočių BTR-4 bei šešis An-32, įkainotus iš viso 560 mln. dolerių.

2010 metais eksprezidento Viktoro Janukovičiaus dekretu įkurtas „Ukroboronprom“ analitikų nuo pat pradžių laikytas stokojančiu skaidraus valdymo, o tai, kad savo struktūra jis buvo panašus į Rusijos valstybinį karinės pramonės konglomeratą „Rostec“, kurstė įtarimus apie esą galimus planus jų integracijai, rašo „Radio Free Europe/Radio Liberty“.

Glaudus abiejų valstybinių įmonių bendradarbiavimas, o kai kuriais atvejais, kaip kad aviacijos srityje, ir akivaizdi priklausomybė nuo Rusijos, baigėsi 2014 m., tačiau ne „Ukroboronprom“ problemos.

„Mes praradome penkerius metus. Jeigu būtume pradėję reformas 2014 metais, dabar turėtume pertvarkytą industriją su strateginėmis Vakarų investicijomis visais karinio komplekso aspektais“, – RFE/RL sakė Denisas Kalačiovas, lobistinės Ukrainos gynybos pramonės gamintojų asociacijos tarybos narys.

Apie klampų sektorių žinoma ir Vakaruose. Pasak RFE/RL cituojamo buvusio JAV ambasadoriaus Ukrainoje Johno Herbsto, „Ukroboronprom“ yra rimta, rimta problema“, o visa industrija kenčia nuo „neskaidrumo ir korupcijos“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.