Pasaulyje

2019.09.02 16:47

Apsikeitimas kaliniais galėjo neįvykti dėl vieno žmogaus: Ukraina atsidūrė sunkios dilemos akivaizdoje

Hromadske, LRT.lt 2019.09.02 16:47

Kai jau atrodė, kad vienas iš Volodymyro Zelenskio rinkimų kampanijoje išsakytų tikslų – susigrąžinti belaisvius iš Rusijos – yra ranka pasiekiamas, paties prezidento administracija išplatino viešą paneigimą ir raginimą neskleisti dezinformacijos.

Žinute apie jau įvykusius mainus praėjusį penktadienį pasidalino ir naujasis Ukrainos generalinis prokuroras Ruslanas Riabošapka, o ši ankstyva euforija privertė susijaudinusius politinių kalinių artimuosius sukarti šimtus kilometrų ir veltui nemiegoti visą naktį, rašo portalas „Hromadske“.

Gali būti, kad derybos sustojo dėl vieno asmens, išskirtinai reikšmingo ne tik Rusijai ir Ukrainai, bet ir olandų tyrėjams, siekiantiems išaiškinti kaltuosius numušto keleivinio „Boeing MH17“ lėktuvo istorijoje.

Kas tas Volodymyras Cemachas?

Ukrainos žurnalistas Jurijus Butusovas mano, kad planuoti kalinių mainai neįvyko dėl to, jog Rusijos reikalavimų sąraše atsidūrė Volodymyras Cemachas.

V. Cemachas ėjo priešlėktuvinės gynybos vado pareigas okupuotoje Donetsko regiono dalyje. Anot jo dukros, šias pareigas jos tėvas pradėjo eiti tik 2014 m. spalio mėnesį, tačiau kai tuo metu okupuotame Donbase, netoli Snižnės, buvo numuštas Malaizijos oro linijų lėktuvas, jis vienintelis turėjo kvalifikacijų operuoti raketų sistema „Buk“, net jei tuo metu iš tiesų ir neužėmė vado pareigų, rašoma „Hromadske“.

Anot BBC Rusijos naujienų tarnybos, V. Cemachas savo bute Snižnėje buvo suimtas 2019 m. birželio 27 d. Ukrainos žvalgyba perkėlė jį į valdžios kontroliuojamą teritoriją – daugelis šią operaciją laiko viena sėkmingiausių – kur birželio 29 d. Kijevo Ševčenkivskio apygardos teismas paskyrė jam dviejų mėnesių areštą už „teroristinės grupuotės ar teroristinės organizacijos sukūrimą“.

Nors pradžioje V. Cemacho pavardė nebuvo nurodyta tarp mainuose dalyvaujančių kalinių, tačiau J. Butusovas mano, kad paskutinę minutę į sąrašą jį įtraukė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

Dilema Ukrainai

Žurnalistas Vitalijus Portnikovas „Radio Free Europe/Radio Liberty“ publikuotame straipsnyje teigia, kad tai gali būti Rusijos prezidento Ukrainai paspęsti spąstai.

Jei taip, V. Putinas šią kortą išmetė pačiu laiku – kaip tik po to, kai Volodymyras Zelenskis paskelbė, jog kalinių paleidimas yra jo prioritetas, ir po to, kai Emmanuelis Macronas pažadėjo padėti nutraukti Donbaso karą. Dabar, kai pats V. Putinas kalba apie pasirengimą ieškoti kompromiso gerinant santykius su Vakarais, o klausimas dėl kalinių mainų, įskaitant daugumą nelegaliai sulaikytų ukrainiečių, atrodo išspręstas, gali pasirodyti, kad įtraukti dar vieną žmogų į sąrašą Ukrainai nebūtų pernelyg didelis nuolaidžiavimas.

Tačiau Nyderlandams V. Cemachas reikalingas kaip vienas pagrindinių 2014 m. liepos 17 d. įvykių liudininkų. Jeigu jis papasakotų, kas iš tiesų įvyko tą dieną, Tarptautinis Teisingumo Teismas gautų pakankamai duomenų, leidžiančių paskelbti Rusijos aukščiausius pareigūnus, galbūt įskaitant net patį V. Putiną, karo nusikaltėliais, svarsto V. Portnikovas.

Nors iš pradžių V. Cemacho vardas gali pasirodyti niekuo nereikšmingas, tačiau jo perdavimas Rusijai galėtų sukelti rimtų padarinių Ukrainai ir ypač Nyderlandams, kurie nekantriai laukia 2020 m. kovą Hagoje vyksiančio teismo posėdžio, rašoma „Hromadske“.