Naujienų srautas

Pasaulyje2019.09.07 20:25

Nuo galimybės pasipelnyti iki teritorinių pretenzijų – kaip valstybės žvelgia į Kinijos „šilko kelio“ projektą

LRT.lt 2019.09.07 20:25

„Diržo ir kelio iniciatyva“ (Belt and Road Initiative, BRI) yra vadinama naujuoju Kinijos Šilko keliu, nusidriekusiu nuo Azijos iki Europos. Tai didžiulis ir ambicingas tarptautinis Kinijos infrastruktūros projektas. „Project Syndicate“ apžvelgė skirtingų pasaulio šalių požiūrį į šį projektą.

Rusijos nori Kiniją laikyti drauge

Dmitrijus Treninas ir Aleksandras Gabujevas, teigia, kad Rusija mato naudą vystant santykius su galinga kaimyne.

Ddabartiniam Maskvos prielankiam požiūriui į BRI iniciatyvą susiformuoti prireikė nemažai laiko. Pirmoji reakcija buvo negatyvi, ją skatino baimė, kad Kinija nori išsiplėsti į Rusiją ir Vidurio Aziją – teritoriją, kurią Maskva laiko svarbia savo apsauga ir ekonomikai.

Artimiau susipažinusi su šia iniciatyva Rusija nusprendė, kad BRI gali tapti ne grėsme, o galimybe – jei šalis bus pakankamai gudri, kad tuo pasinaudotų, rašo „Project Syndicate“.

Rusija „Diržo ir kelio“ iniciatyvą laiko sparčiai besivystančios šalies, norinčios padidinti savo ekonominę ir politinę įtaką, neišvengiamu įsiveržimu. Bendresne prasme, Rusija nusprendė, kad Kinija – didžiulė galinga kaimynė, pasiryžusi tapti supervalstybe – turėtų būti laikoma drauge. Nors dar visai neseniai Kinija buvo viena pagrindinių Rusijos konkurentų, dabar ji yra svarbi Rusijos partnerė konfrontacijos su Vašingtonu laikotarpiu.

Priešingai nei Kinija, Rusija nepretenduoja tapti supervalstybe ar pirmauti kontinente. Vis dėlto, Rusijai yra svarbu apsaugoti savo suverenitetą ir ginti šalies interesus išvengiant nereikalingų konfliktinių situacijų su galinga kaimyne, praneša „Project Syndicate“.

Rusija taip pat nori įsitikinti, kad „Diržo ir kelio“ iniciatyva nekenkia Maskvos remiamai Eurazijos ekonominei sąjungai (EEU), į kurią įeina Armėnija, Baltarusija, Kazachstanas ir Kirgizija. Galiausia, Rusija taip pat reklamuoja savo pačios simbolinį atsakymą „Diržo ir kelio“ iniciatyvai – Didžiąją Eurazijos partnerystę (DEP).

Indija smerkia teritorinio vientisumo pažeidimą

Darshana M. Baruah leidiniui „Project Syndicate“ teigia, kad Indija BRI mato kaip savo teritorinio vientisumo pažeidimą.

Indija į „Diržo ir kelio“ iniciatyvą įtartinai žvelgė nuo pat jos paskelbimo. Naujasis Delis atmetė Pekino pakvietimą į įžanginį forumą 2017 metų gegužę.

Didžiausia Indijos nepritarimo priežastis yra Kinijos-Pakistano Ekonominis Koridorius – „Diržo ir kelio“ iniciatyvos dalis, besidriekianti per ginčijamą Kašmyro teritoriją. Naujasis Delis laiko tai Indijos suvereniteto ir teritorinio vientisumo pažeidimu, nurodo „Project Syndicate“.

Indija mano, kad Kinija naudoja „Diržo ir kelio“ iniciatyvą norėdama išplėsti ir išnaudoti šalies strateginius privalumus regione.

Dėl šios priežasties Indija siekia pagerinti savo verslo santykius su Azijos kaimynais įsitraukdama į daugybę naujų projektų. Naujasis Delis naudojasi japonų įmone statybų pramonėje ir bendradarbiauja su Tokijumi. Tokiu būdu ši Kinijos kaimynė siekia dalyvauti bendruose projektuose Afrikoje, Pietų Azijoje ir Pietryčių Azijoje, rašo „Project Syndicate“.

JAV galėtų siūlyti alternatyvą

Paul Haenle portalui „Project Syndicate“ teigia, kad JAV turėtų ne kritikuoti „Diržo ir kelio“ iniciatyvą, o kurti savo strategiją.

Visos šalys, įskaitant Jungtines Amerikos Valstijas, turėtų būti suinteresuotos gerinti infrastruktūrą ir susisiekimą. Tokiu būdu, šalys turėtų pritarti Kinijos indėliui prie pasaulinės infrastruktūros plėtros. Vis dėl to, Kinija taip pat spręstiBRI skaidrumo ir tvarumo trūkumus.

JAV ir kitos šalys išreiškė pagrįstą susirūpinimą dėl „Diržo ir kelio“ iniciatyvos įgyvendinimo.

Jei Kinija gali įrodyti, kad ji deda pastangas įvesti standartus, kurie remia skaidrumą, sąžiningumą ir tvarumą, tada „Diržo ir kelio“ iniciatyva galėtų sulaukti daugiau teigiamų atsiliepimų iš tarptautinės bendruomenės ir skatinti Kiniją vystytis atsakingesniu keliu, rašo „Project Syndicate“.

Anot portalo autorių, Vašingtonas turi parengti strategiją, kuri pripažįsta BRI teigiamą įtaką, sumenkina jos negatyvius aspektus ir remia JAV interesus užsienyje.

Šiuo metu daugelyje šalių Kinijos projektai yra vieninteliai žaidėjai rinkoje. Kitoms valstybėms taip pat yra suteikiama galimybė mesti baltą pirštinę Kinijai bei įveikti šį tarptautinį iššūkį, rašoma „Project Syndicate“.

Kinija bando veikti požiūrį į BRI

Feng Yujun ir Ma Bin portalui „Project Syndicate“ teigia, kad Kinija grynina „Diržo ir kelio“ iniciatyvos komunikacijos strategiją.

Kinija stengiasi didinti BRI skaidrumą. Šalis skatina pareigūnus, žiniasklaidos komentatorius ir mokslininkus aiškinti šios iniciatyvos strategiją ją interpretuojant, tyrinėjant ir diskutuojant. Manoma, kad šie veiksmai leis vietinėms ir tarptautinėms bendruomenėms geriau suprasti Kinijos požiūrį.

Kinija taip pat ragina užsienio vyriausybes, įmones ir socialines organizacijas pasidalinti jų gerąja patirtimi dirbant su Kinija bei vykdant „Diržo ir kelio“ iniciatyvą, rašoma „Project Syndicate“.

Galiausia, Pekinas yra pasiryžęs įrodyti, kad jis nevers šalių prisijungti prie „Diržo ir kelio“ projektų. Norėdama perduoti šią žinutę, Kinija tobulina komunikacijos strategiją, kad galėtų paskelbti, kad šalis dirbs tik su to norinčiais partneriais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi