Naujienų srautas

Pasaulyje2019.09.01 09:33

Per 80-ąsias karo pradžios metines Vokietija prašo Lenkijos atleidimo

Lenkija prašo kompensacijos; atnaujinta 11:00
BNS, Miglė Giri, ELTA 2019.09.01 09:33

Vokietijos prezidentas Frankas-Walteris Steinmeieris (Frankas Valteris Šteinmejeris) sekmadienį per ceremoniją Lenkijos Veliunio mieste, paprašė šios šalies atleidimo už kruviniausią istorijos konfliktą. Tuo metu Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis pareiškė, kad šalis iš Vokietijos turėtų paprašyti kompensacijos.

„Lenkiu galvą prieš Veliunio užpuolimo aukas. Lenkiu galvą prieš Vokietijos tironijos aukas Lenkijoje. Ir prašau atleidimo“, – vokiškai ir lenkiškai pasakė F.-W. Steinmeieris.

Antrasis pasaulinis karas nusinešė daugiau kaip 50 mln. gyvybių, įskaitant beveik 6 mln. lenkų. Bendras aukų skaičius taip pat apima 6 mln. per Holokaustą žuvusių žydų, kurių pusė buvo Lenkijos žydai.

„Tai vokiečiai įvykdė nusikaltimą žmoniškumui Lenkijoje... Mes niekada nepamiršime. Norime prisiminti ir prisiminsime“, – salė F.-W. Steinmeieris per ceremoniją, kuri prasidėjo 4 val. 40 min. – tiksliai tuo laiku, kai, pasak išgyvenusiųjų, nukrito pirmosios karo bombos.

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda (Andžejus Duda) savo ruožtu pasmerkė nacių Vokietijos įvykdytą Lenkijos užpuolimą ir pavadino jį „barbariškumo aktu“ bei „karo nusikaltimu“.

„Esu įsitikinęs, kad ši ceremonija įeis į Lenkijos ir Vokietijos draugystės istoriją“, – pridūrė jis ir padėkojo F.W. Steinmeieriui už dalyvavimą.

Valstybių vadovai vėliau aplankys Veliunio muziejų ir susitiks su vietos žmonėmis, išgyvenusiais 1939 metų rugsėjo 1-osios bombardavimą.

Lenkija prašo kompensacijos

Lenkija turėtų pareikalauti kompensacijos už Antrojo pasaulinio karo sukeltus nuostolius, sekmadienio rytą Gdanske minint 80–ąsias karo pradžios metines pareiškė šalies ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis.

„Turime kalbėti apie šiuos nuostolius... turime pareikalauti teisybės ir turime pareikalauti kompensacijos“, – M. Morawieckis teigė Lenkijos žiniasklaidai.

Per karą Vokietijos sukelti nuostoliai Lenkijoje buvo dešimtis kartų didesni už sumas, kurias Lenkija išleido kurdama ir vystydama savo jauną valstybę po Pirmojo pasaulinio karo, pridūrė šalies premjeras.

Antrasis pasaulinis karas nusinešė 6 milijonus lenkų gyvybių, tarp kurių – 3 milijonai Lenkijos žydų.

Anot M. Morawieckio, Antrasis pasaulinis karas buvo „milžiniško masto genocidas, lenkų tautos genocidas“. Per karą Lenkija apsaugojo tokias Europos civilizacijos pagrindines vertybes kaip laisvė ir žmonijos orumas, pabrėžė ministras pirmininkas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi